Małe firmy łatwiej wejdą na unijny rynek. Komisja Europejska chce nowych regulacji

[object Object]
Bieńkowska: Unia Europejska jest silniejsza niż trzy lata temuTVN24 BiS
wideo 2/3

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek propozycję zmian przepisów, która ma ułatwić zwłaszcza małym i średnim firmom sprzedaż produktów w państwie członkowskim innym niż ich macierzyste. Bruksela chce też lepszej kontroli m.in. bezpieczeństwa produktów.

- Za mną jest motto "Handel bezpiecznymi produktami w całej Europie". To jest prawdziwe motto dzisiejszego dnia: zapewnianie, że firmy mogą faktycznie handlować swoimi produktami w Europie, a po drugie dawanie konsumentom pewności, że to, co kupują, jest naprawdę bezpieczne – mówiła na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska.

Przedstawione we wtorek dwa rozporządzenia w sprawie wzajemnego uznawania towarów oraz w sprawie spełniania i egzekwowania wymogów mają być odpowiedzią na obecne niedoskonałości jednolitego rynku.

Sprzedaż produktów

Funkcjonująca obecnie zasada wzajemnego uznawania pozwala, by produkty niepodlegające ogólnounijnym regulacjom mogły co do zasady być bez przeszkód przewożone w obrębie wspólnego rynku, jeżeli zostały wprowadzone legalnie do obrotu w jednym z państw członkowskich. Zasada ta powinna umożliwiać producentom sprzedaż ich produktów w całej UE bez konieczności spełniania dodatkowych wymagań. Sama KE przyznaje jednak, że nie zawsze działa to właściwie. - W rzeczywistości przedsiębiorstwa, które chcą sprzedawać w innym państwie członkowskim produkty takie jak buty, naczynia czy meble, często napotykają przeszkody, opóźnienia i koszty dodatkowe – podkreśla KE. Nowe regulacje po tym, jak zostaną przyjęte, mają pozwolić przedsiębiorstwom, żeby dowiadywały się, czy ich produkty mogą być sprzedawane w innym państwie członkowskim UE w ciągu kilku miesięcy zamiast kilku lat. Będą one również mogły stosować dobrowolne podawanie informacji, aby wykazać, że ich produkty spełniają wszystkie odpowiednie wymogi w państwie macierzystym.

Lepsza współpraca

Ma to ułatwić urzędom innych państw UE ocenę tego, czy należy zastosować zasadę wzajemnego uznawania. Zaproponowany przez KE mechanizm rozwiązywania problemów ma z kolei pozwolić na szybsze rozwiązywanie sporów między przedsiębiorstwami a organami krajowymi. Aby poprawić współpracę i zaufanie między państwami członkowskimi, przeprowadzane mają być też szkolenia i wymiany urzędników. Drugie rozporządzenie ma pomóc we wzmocnieniu kontroli, które przeprowadzają organy krajowe wobec wprowadzanych na rynek produktów. Cel to zagwarantowanie, że są one bezpieczne i zgodne z wymogami. Problem ten jest cały czas poważny. Z danych KE wynika, że aż 32 proc. zabawek, 58 proc. sprzętu elektronicznego, 47 proc. materiałów budowlanych i 40 proc. wyposażenia ochrony osobistej, które skontrolowano, nie spełniało wymogów bezpieczeństwa lub nie zawierało informacji dla konsumentów przewidzianych w prawodawstwie UE. - Sytuacja w sektorze dóbr nie jest idealna – zauważyła Bieńkowska. - Jednolity rynek jest zbudowany na zaufaniu. Konsumenci muszą ufać, że produkty, których używają, mają taki sam standard niezależnie od tego, skąd pochodzą, a władze krajowe muszą mieć przekonanie, że produkty na ich rynku są bezpieczne dla obywateli.

Ważne zmiany

Propozycja zmian prawnych przewiduje zacieśnienie kooperacji między krajowymi organami nadzoru. Ma ona obejmować dzielenie się informacjami na temat nielegalnych produktów i prowadzonych dochodzeń tak, by możliwe było podjęcie skutecznych działań przeciwko produktom niespełniającym wymogów. Rozporządzenie ma również pomóc w poprawie kontroli produktów wprowadzanych na rynek UE. W związku z tym, że 30 proc. towarów na rynku UE pochodzi z importu, KE proponuje również wzmocnienie kontroli w portach i na granicach zewnętrznych. Aby propozycje te mogły wejść w życie, muszą się na nie zgodzić jeszcze przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE oraz Parlament Europejski.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk odniósł się do kwestii składki zdrowotnej. Premier zapowiedział, że w przypadku ewentualnego weta prezydenta Andrzeja Dudy rząd powróci do tematu obniżenia składki po wyborach prezydenckich.

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Donald Trump zmienił zdanie w sprawie zwolnienia szefa Fed i powiedział, że "nie ma zamiaru tego zrobić". Na słowa prezydenta USA zareagowały pozytywnie azjatyckie giełdy. Wśród inwestorów rośnie też optymizm co do możliwej deeskalacji napięć w handlu z Chinami.

Rynki reagują na słowa Trumpa

Rynki reagują na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP