USA tworzą prawo dla kosmicznych górników. Chcą mieć przewagę w rywalizacji o bogactwa

Platyna, złoto, czy nikiel - znajdujące się w pobliżu Ziemi asteroidy są potencjalnie źródłem wielkiego bogactwa. Niektóre mają więcej surowców, niż do tej pory wykopaliśmy z ziemi. Kilka firm pracuje już nad tym, jak się dostać do tego bogactwa. Chcąc być pierwszymi na lukratywnym rynku, Amerykanie już rozpoczęli prace nad prawem dotyczącym kosmicznych kopalni. Przeszkodą jest traktat z 1967 roku.

"Numer dwa" w aparacie Kima zawitał do Korei Południowej

Trzech wysokich rangą przedstawicieli władz Korei Północnej przybyło do Korei Południowej, by wziąć udział w uroczystościach kończących igrzyska azjatyckie. Ta rzadka wizyta może przynieść przełom w napiętych dotychczas stosunkach między krajami - pisze Reuters.

Powietrzne przepychanki nad Bałtykiem. Rosjanie "niespotykanie prowokacyjni"

Szwedzi nie od dzisiaj mają problemy związane ze spotkaniami z rosyjskimi samolotami wojskowymi. Jednak, jak wynika z oficjalnej informacji szwedzkiego wojska, Rosjanie w ostatnich miesiącach zachowują się "niespotykanie prowokacyjnie". Ich myśliwce mają wykonywać agresywne manewry w pobliżu szwedzkich samolotów zwiadowczych.

Niemiecki konwój z pomocą dla Ukrainy przejeżdża przez Polskę

Kilkanaście ciężarówek z pomocą humanitarną dla Ukrainy dotarło do Warszawy w nocy z piątku na sobotę. Wyruszyły w ciągu dnia z Niemiec. Do 7 października przez nasz kraj ma przejechać ponad 100 pojazdów, które spotkają się na przejściu granicznym w Dorohustku. Odprawione zostaną po polskiej stronie, wspólnie przez polskie i ukraińskie służby, po czym wjadą na Ukrainę.

Ebola w USA. 10 osób poddanych kwarantannie

Gdy przyleciał do domu czuł się dobrze. Zachorował dopiero po czterech dniach. Wtedy poszedł do szpitala, z którego jednak odesłano go do domu. Thomas Eric Duncan to pierwszy zdiagnozowany pacjent z wirusem eboli w USA i od razu ten, który podkopał wiarę obywateli w wybrane przez nich władze federalne. Te w piątek zarządziły kwarantannę dla 10 osób najbardziej narażonych na infekcję przez kontakty z Duncanem. Materiał "Faktów" TVN.

Łotwa wybiera parlament. Wygra promoskiewska Zgoda?

Wydarzenia na Ukrainie sprawiają, że sobotnie wybory parlamentarne na Łotwie odbędą się w atmosferze zagrożenia ze strony Rosji. Mieszkańcy dwumilionowego kraju, z czego 1/4 jest narodowości rosyjskiej, wybiorą 100 deputowanych do nowego Sejmu (Saeima).

"Strefa euro będzie chciała się odgrodzić. Bieńkowska przed podwójnym wyzwaniem"

- Będziemy mieli przebudowaną strefę euro, która będzie chciała obudować się własnymi instytucjami, czyli odgrodzić od tych krajów, które są poza euro - mówił o najbliższych pięciu latach Janusz Lewandowski, który był gościem programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Z tego powodu - jak powiedział - przyszła polska komisarz Elżbieta Bieńkowska "stanie przed podwójnym wyzwaniem" - jednym będzie spajanie krajów z i poza strefy euro, drugim wspólny unijny rynek energii.

Kolejni chętni do zrzucania bomb na fanatyków

Kanadyjskie myśliwce wezmą udział w atakach powietrznych na siły organizacji Państwo Islamskie (IS) w Iraku - poinformował premier Kanady Stephen Harper. Misja maszyn z liściem klonowym na skrzydłach ma potrwać maksymalnie pół roku.

Kosowo eksportuje dżihadystów. "Ocknęliśmy się zbyt późno"

Kosowo - bodaj najbiedniejszy kraj Europy, islamski w 80 proc., ale dotąd dość obojętny religijnie - stało się eksporterem dżihadystów. W ostatnich latach niektóre bogate kraje arabskie łączą finansową pomoc dla kosowskiej ludności z radykalną indoktrynacją religijną.

Miało być atomowe rozbrojenie, zaczyna się gigantyczna modernizacja

Barack Obama, ubiegając się o amerykańską prezydenturę, deklarował, że będzie forsował atomowe rozbrojenie. Z ambitnych planów zostało niewiele. USA są na progu gigantycznego programu modernizacji arsenału jądrowego, którego koszty szacuje się na bilion dolarów. Potrzebne są nowe rakiety, okręty podwodne i bombowce.

Premier Katalonii powołał komisję wyborczą ds. referendum

Dekret premiera Katalonii, powołujący komisję wyborczą mającą nadzorować referendum niepodległościowe, został w piątek opublikowany w biuletynie tej wspólnoty autonomicznej. Stało się to, mimo że hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił obowiązywanie katalońskich przepisów zezwalających na przeprowadzenie plebiscytu.

Rosjanie dogonili USA. Mają 1643 głowice termojądrowe

Amerykański Departament Stanu opublikował dane dotyczące arsenałów jądrowych wojsk USA i Rosji. Wynika z nich, że po wielu latach Rosjanie dogonili Amerykanów, jeśli chodzi o liczbę gotowych do użycia strategicznych głowic jądrowych i ich środków przenoszenia. Nie jest to zaskoczenie, tak bowiem zakładają porozumienia rozbrojeniowe.

Ukraina tworzy "mapę śmierci" obwodów donieckiego i ługańskiego

Miejsca pochówku ofiar konfliktu oraz punkty, gdzie były lub nadal znajdują się obozy dla jeńców - takie elementy znajdą się na "mapie śmierci", którą Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) tworzy dla wschodu kraju, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami.

Merkel: wybór Tuska to symboliczny wyraz cudu wolności

Powierzenie premierowi Polski Donaldowi Tuskowi stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej jest "symbolicznym wyrazem cudu wolności i pokoju w Europie" - stwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel w przemówieniu z okazji 24. rocznicy zjednoczenia Niemiec.

"Szwecja jest w poważnej sytuacji"

Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven mianował nowy rząd i zaapelował do opozycyjnych partii o wsparcie dla swych najważniejszych zamierzeń: zmniejszenia bezrobocia, poprawy stanu szkolnictwa i zwiększenia dobrobytu obywateli.