"Dwa obrazki, które pokazują, że nie mamy żadnego pojęcia, czym było Imperium Rzymskie" - taki internetowy wpis zawierający dwa zdjęcia map cieszy się popularnością na Twitterze w ostatnich dniach. Jedna z map pokazuje sieć dróg na terenie Półwyspu Iberyjskiego za czasów Cesarstwa Rzymskiego, druga - aktualny układ hiszpańskich autostrad. Obrazki są niezwykle podobne.
Spuścizna Cesarstwa Rzymskiego widoczna jest w całej Europie, zarówno pod postacią zabytkowych - niegdyś cieszących się świetnością - budowli, dziedzictwa literackiego, dzieł sztuki, przepisów prawa. Zdarza się, że pozostałości po Imperium ujawniają się nieoczekiwanie i zaskakują tych, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, co pozostawili nam Rzymianie.
Imperium zaskakuje
W zeszłym tygodniu użytkownik Twittera David Montanez opublikował zdjęcia map pochodzących z książki "Aventuras ibericas" ("Iberyjskie przygody") autorstwa Iana Gibsona. Zestawił ze sobą fotografię sieci dróg na Półwyspie Iberyjskim za czasów Imperium i aktualną mapę autostrad i dróg ekspresowych w Hiszpanii. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na to, że sieć starożytnych traktów i nowoczesnych szos pokrywa się.
"Dwa obrazki, które pokazują, że nie mamy żadnego pojęcia, czym było Imperium Rzymskie" - podpisał opublikowane zdjęcia Montanez.
Dos imágenes con las que nos hacemos una mínima idea de lo que fue el Imperio romano.
Foto 1: Calzadas romanas en Hispania.
Foto 2: Autopistas y autovías actuales. pic.twitter.com/2L1MSlobzz— David Montañez (@davidmocli24) 23 lutego 2018
Jego wpis zyskał niezwykłą popularność i w ciągu zaledwie trzech dni został udostępniony ponad sześć tysięcy razy. Wśród wielu komentarzy internautów pojawiły się też wypowiedzi tych, którzy przywoływali przykłady ze swojego życia potwierdzające, że spuścizna Imperium Rzymskiego nie jest powszechnie znana.
"To była najbardziej szokująca rzecz podczas mojego kilkutygodniowego pobytu w USA. Ludzie byli zdumieni, gdy mówiłem im, że miasto, z którego pochodzę, Leon, zostało założone około dwa tysiące lat temu przez Rzymian w celu obrony pobliskich kopalń złota" - napisał jeden z nich.
That was one of the most shocking things about my staying for a couple weeks in the states. People getting stunned when telling my natal city, Leon, being founded about 2k years ago, by the romans, for defending nearby gold mines
— Angel J. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'Borg\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\' (@Borg_HS) 25 lutego 2018
Nie tylko w Hiszpanii
Skąd to drogowe podobieństwo? Niektóre z dzisiejszych największych hiszpańskich miast zostały założone przez Rzymian, dlatego rozkład szlaków komunikacyjnych - ponieważ sprawdzał się przez stulecia - przetrwał do dziś.
"Tak jest nie tylko w Hiszpanii, ale i w innych krajach, takich jak Włochy, Grecja czy była Jugosławia" - komentuje sprawę dla dziennika "El Pais" Isaac Moreno, specjalista od starożytnej inżynierii pracujący w hiszpańskim Ministerstwie Rozwoju.
Rozkład dróg i autostrad jest zbliżony, ponieważ - jak twierdzi Moreno - budowniczowie kiedyś i dziś kierowali się tymi samymi zasadami i tak samo musieli radzić sobie ze skomplikowaną, górzystą topografią półwyspu.
"Pewne szkody są nieodwracalne"
Drogi budowane przez Rzymian składały się z trzech warstw: kamieni, tłucznia i żwiru. Całość łączono specjalną zaprawą. Później wierzchnią warstwę żwiru zastępowały kamienne płyty. Trwałość tych starożytnych traktów komunikacyjnych zachwyca do dziś. Fragmenty znakomicie zachowanych rzymskich dróg można podziwiać nie tylko w Hiszpanii, ale także w innych miejscach w Europie znajdujących się przed tysiącleciami pod rzymskim panowaniem.
Niestety, jak zwraca uwagę cytowany przez "El Pais" specjalista, fakt, że dawni inżynierowie budowali tak dobre drogi i że ludzkość chętnie korzystała z ich osiągnięć, sprawił, że cenne zabytkowe trakty są dziś przykryte asfaltem.
"Doprowadziliśmy do tego, że pewne szkody są nieodwracalne. Jest wiele autostrad, które powstały dokładnie na rzymskich szlakach, co oznacza zniszczenie tego imponującego dziedzictwa" - zaznacza Moreno na łamach hiszpańskiego dziennika.
Autor: jog//now / Źródło: El Pais, Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock