Rosyjski sąd przekłada sprawę Memoriału

Sąd w Moskwie włączył w czwartek prokuraturę w rozpatrzenie skargi stowarzyszenia Memoriał na decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości o wpisaniu organizacji do rejestru "zagranicznych agentów". Sprawę przeniesiono na 11 marca - podały rosyjskie media.

Sikorski: Formuła normandzka to błąd. Ostrzegałem Poroszenkę

- Jeszcze nie wiemy, czy Putin poszedł na południe Ukrainy, są pewne raporty o ostrzale, ale gdyby doszło do ataku na Mariupol, to wszyscy będziemy musieli uznać, że te postanowienia zostały złamane - stwierdził Radosław Sikorski, mówiąc o rozejmie z Mińska. Gość programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat powiedział, że ostrzegał prezydenta Ukrainy, iż rokowania w formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Francja, Niemcy) nie są korzystne dla Kijowa.

Biały Dom "głęboko zatroskany" wojną w Donbasie

Biały Dom oświadczył w czwartek, że jest "głęboko zatroskany" doniesieniami o walkach trwających na wschodniej Ukrainie mimo zawartego w ubiegłym tygodniu porozumienia o zawieszeniu broni. "Przemoc trwa" - powiedział rzecznik Białego Domu Eric Schultz.

Ukraińska nawigatorka żąda międzynarodowego konsylium

Nadija Sawczenko, ukraińska nawigatorka, oskarżana w Rosji o współudział w zabiciu dziennikarzy koncernu WGTRK pod Ługańskiem, poprosiła o zwołanie międzynarodowego konsylium, które miałoby ocenić stan jej zdrowia. Od 15 grudnia 2014 roku Sawczenko prowadzi głodówkę w proteście przeciwko przetrzymywaniu jej w rosyjskim areszcie.

Ważne libijskie miasto w rękach Państwa Islamskiego?

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opanowali w czwartek w Libii ważne portowe miasto Syrta nad Morzem Śródziemnym - poinformował libijski portal Al-Wasat. Zajęli siedziby lokalnych władz. Wstrzymane zostały zajęcia na tamtejszym uniwersytecie.

"Jeńcy nakarmieni i opatrzeni". Zamiast parady hańby wycieczka dla mediów

Dotychczas niewola w rękach rebeliantów kojarzyła się głównie z "paradami hańby" i bestialskim traktowaniem ukraińskich jeńców. Aparat propagandowy "republik ludowych" wziął się więc do roboty - rebelianci w Doniecku zorganizowali dziennikarzom "wycieczkę" do "obozu jenieckiego". Nagranie opublikowała agencja Reuters. Pojawiający się na nim ukraińscy wojskowi mówią, że "poddali się dobrowolnie" i że "są przeciwni utworzeniu w Donbasie kontyngentu sił pokojowych".

Zacharczenko o Debalcewem: niesamowite trofeum, broń po Ukraińcach wywozimy wagonami

"Premier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko poinformował, że "zaczystka" Debalcewa zakończyła się. - Ilość broni i sprzętu wojskowego, który zostawili żołnierze ukraińscy, jest tak duża, że wywozimy to wagonami - oświadczył. Dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie zarzucają rebeliantom, że zawyżają straty po stronie ukraińskiej. Sztab Generalny w Kijowie szacuje, że w ciągu ostatniej doby w trakcie walk o Debalcewe zginęło 13 ukraińskich żołnierzy, a 157 zostało rannych.

Ukraina chce misji pokojowej w Donbasie, ale bez Rosjan

Rosja jako kraj, który zaatakował Ukrainę, nie może uczestniczyć w misji pokojowej na linii rozgraniczenia między ziemiami zajętymi przez prorosyjskich separatystów a siłami rządowymi w Donbasie – oświadczył w czwartek prezydent Petro Poroszenko.

Łukaszenka stawia na armię. "Powinniśmy mieć dobrą broń"

Białoruś jest otwarta na konstruktywny dialog z NATO na zasadach parytetu i przejrzystości - oświadczył w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas wizyty w Ministerstwie Obrony. Nie pozostawił jednak wątpliwości co do sojuszu z Rosją i zapowiedział zwiększanie potencjału armii.

Turcja potwierdza zamiar kupna chińskiego systemu antyrakietowego

Turcja potwierdziła zamiar zakupu chińskiego systemu obrony antyrakietowej w przetargu wartym 3,44 miliardy dolarów. Ostateczna decyzja wciąż nie została jednak podjęta ze względu na mocny sprzeciw pozostałych członków NATO i polityczny wydźwięk tej decyzji.

Viktor Orban spotkał się z Kopacz. "Szczera i trudna rozmowa"

- W szczerej i trudnej rozmowie oznajmiłam premierowi Węgier, że jedność państw UE i Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znaczenie - powiedziała po spotkaniu z Victorem Orbanem premier Ewa Kopacz. Premier Węgier przyleciał do Warszawy niedługo po spotkaniu z Władimirem Putinem, który odwiedził Budapeszt we wtorek.

Separatyści atakują na południu. "Szyrokine to obecnie cel głównego uderzenia przeciwnika"

Separatyści dokonali ataków rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk w okolicach Mariupola - przekazał wczesnym popołudniem jednej z miejscowych dowódców w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera. - Dokonywany jest ostrzał Szyrokina - dodał. Szyrokine to miasto położone w połowie drogi między Mariupolem a kontrolowanym przez separatystów i rosyjskie wojska Nowoazowskiem na wybrzeżu Morza Azowskiego. Informacje te potwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Andrij Łysenko.

Nie będzie następcy Admirała Kuzniecowa? Rosji na to nie stać

Rosja chciałaby zastąpić wysłużony i dosyć mały jak na standardy marynarki wojennej lotniskowiec Admirał Kuzniecow nową, większą jednostką. Jednak w przeciwieństwie do tego, co ogłosiły na początku lutego rosyjskie media, jej przemysł zbrojeniowy nie podoba takiemu zadaniu - wynika z raportu dziennikarzy agencji Reutera, którzy postanowili przyjrzeć się planom Kremla.

"Amator mocnych trunków" po liftingu i pięciu zamachach? Putin w niemieckim dokumencie

Władimir Putin jest "przerażony nadciągającą starością", dlatego "przeszedł lifting twarzy", który miał nadać jego rysom bardziej "dynamiczny" charakter - twierdzą twórcy filmu dokumentalnego o prezydencie Rosji, który pokazała we wtorkowy wieczór niemiecka telewizja ZDF. Według twórców filmu były agent KGB w latach 80. był też "skrytym alkoholikiem" i "leniwym szpiegiem".

Obłożony sankcjami szef FSB poleciał do Waszyngtonu

Jest na liście sankcji Unii Europejskiej, ale nie ma go na liście amerykańskiej. Dlatego też Aleksandr Bortnikow, szef rosyjskiej Federalnego Służby Bezpieczeństwa, mógł polecieć do Waszyngtonu na konferencję poświęconą ekstremizmowi.