Po chłodnym marcu na znacznym obszarze Europy rozgości się ciepła wiosna - twierdzą synoptycy AccuWeather. Nie będzie jednak tylko kolorowo - w niektórych regionach kolejna pora roku przyniesie gwałtowne zjawiska pogodowe albo powodzie. Z czym przyjdzie zmierzyć się Polsce?
W zapowiadanych przez synoptyków AccuWeather wiosennych warunkach atmosferycznych ukształtuje się kilka groźnych burz. Mają one przejść nad obszarem rozciągającym się od Niemiec przez Polskę po Białoruś i Ukrainę. We Włoszech i na Bałkanach regularne opady mogą zwiększyć ryzyko występowania powodzi.
Według tych przewidywań sroga pogoda oszczędzi wiosną Europę Zachodnią. Hiszpania i Francja będą tonąć w słońcu, a mieszkańcy i turyści mają tam dużą szansę na wysoką temperaturę.
Chłodne przedwiośnie
Najpierw jednak czeka nas - także według amerykańskich przewidywań - zimny marzec, miesiąc łączący ze sobą zimę i wiosnę. Będzie on w Europie chłodniejszy niż zazwyczaj - taką prognozę przedstawili eksperci z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA).
W Polsce temperatura ma być na przedwiośniu przeważnie niższa od średniej dla tej pory roku. Odchylenie od normy wyniesie - według NOAA - około 0,5-2 stopnie Celsjusza. Taka sama tendencja dotyczy przeważającego obszaru Starego Kontynentu. Jedynie na południu - na Półwyspie Iberyjskim, we Włoszech i na Bałkanach - wskazania termometrów utrzymają się na średnim poziomie lub przekroczą je o maksymalnie jeden stopień.
Gwałtowne zjawiska pogodowe
Według AccuWeather po zimowych niszczycielskich wichurach, które przeszły przez Niemcy i Polskę, wiosną nie będą one częste. Meteorolodzy przewidują jednak zwiększoną częstotliwość występowania burz z piorunami.
- Każda burza uderzająca w Niemcy wczesną wiosną może przyczynić się do wystąpienia utrudnień w transporcie, powodować powalanie drzew i gałęzi. Są one bowiem osłabione po wietrznej zimie - tłumaczył meteorolog AccuWeather Tyler Roys.
Na początku wiosny burze nie będą występować jednak często. Dopiero w późniejszych tygodniach, kiedy nad Europę Środkową i Wschodnią zacznie napływać ciepłe powietrze, ich liczba może rosnąć.
- Największe ryzyko trudnych warunków pogodowych wystąpi od drugiej połowy kwietnia do maja - podkreślił główny meteorolog AccuWeather Alan Reppert. A najbardziej narażone będą obszary od Monachium i Berlina w Niemczech do Kijowa na Ukrainie i Mińska na Białorusi.
Według AccuWeather najgroźniejszymi zjawiskami towarzyszącymi burzom mają być powodzie błyskawiczne oraz bardzo silny wiatr. Najsilniejsze sztormy mogą przynieść również opady gradu czy pojedyncze, odosobnione trąby powietrzne.
Zwiększone ryzyko występowania powodzi na południu
Na obszarach położonych od Alp aż po Półwysep Bałkański największą groźbą płynącą ze strony pogody mają być powodzie.
- Podczas gdy przez większość zimy na Bałkanach brakowało znaczących opadów deszczu i śniegu, późnozimowa zmiana pogody na burzową będzie trwała także wiosną - poinformował Reppert.
Intensywne opady deszczu oraz burze z piorunami spowodują wyższe niż zwykle średnie sumy opadów od Grecji po Rumunię i Węgry. Jak podało AccuWeather, opady będą się powtarzać w tych samych miejscach, co przyczyni się do zwiększonego ryzyka występowania powodzi.
Od kwietnia łagodniejsze powietrze utrzyma opady śniegu tylko w najwyżej położonych obszarach. Te większe opady w górach zwiększą też ryzyko powodzi.
- Długotrwałe powodzie rzeczne są możliwe z powodu regularnych opadów deszczu oraz topniejącego w górach śniegu - stwierdził Roys. Dodał również, że takie warunki pogodowe mogą poważnie zaszkodzić rolnictwu na Bałkanach.
Wraz z ryzykiem występowania powodzi, wzrośnie groźba powstawania lawin błotnych. Szczególnie narażane na nie mają być tereny położone na dużych wysokościach w Górach Dynarskich oraz Starej Płaninie (głównie Bułgaria).
Podwyższone prawdopodobieństwo wezbrań w Alpach będzie powiązane z topnieniem śniegu - wraz z napływem cieplejszego powietrza oraz pojawianiem się regularnych opadów deszczu. Taka zmiana w pogodzie spowoduje również zwiększone ryzyko schodzenia lawin.
Ciepło i sucho od Francji po Półwysep Iberyjski
Jak podał portal AccuWeather, po jednej z najbardziej wilgotnych zim we Francji, nadejdzie wiosna charakteryzująca się mniejsza liczbą dni deszczowych niż zwykle.
Na zachód od Półwyspu Iberyjskiego rozbuduje się układ wysokiego ciśnienia. Będzie stanowić "tarczę" chroniącą znaczną część Europy Zachodniej przed częstymi burzami.
AccuWeather twierdzi, że najbardziej wilgotnym wiosennym miesiącem w tym regionie będzie marzec. Ma to dotyczyć szczególnie Portugalii i części Hiszpanii. W późniejszych dniach nadejdą susze trwające od ostatnich dni marca do maja.
Na obszarze od Francji po Belgię, Holandię i Niemcy ryzyko występowania burz będzie mniejsze niż zwykle o tej porze roku. Nie zmienia to jednak faktu, że mogą pojawić się pojedyncze lokalne wichury, które spowodują szkody. Dotyczy to obszaru od Holandii po Danię i północnych Niemiec.
Tereny od Półwyspu Iberyjskiego, przez Francję, zachodnie Niemcy aż po niektóre regiony Włoch obejmie strefa cieplejszego niż zwykle dla tej pory roku powietrza. Gorące okresy mają przeciągać się zwłaszcza od wschodniej Hiszpanii do południowej Francji oraz zachodnich Włoch.
Niestety taka pogoda niesie ze sobą przykre konsekwencje. - Ciepłe i suche okresy przyniosą w konsekwencji susze na wschodzie Hiszpanii i południu Francji - przewidywał Reppert. Dodał, że ze względu na brak dostatecznej wilgoci może ucierpieć rolnictwo.
Sucha wiosna czeka także mieszkańców wschodniej Ukrainy, całej Turcji i południowo-zachodniej części Rosji.
Większa liczba bezdeszczowych dni od Wielkiej Brytanii przez Holandię, Belgię po Skandynawię
Na terenie od Wysp Brytyjskich, przez Holandię, Belgię i Skandynawię ryzyko występowania burz ma być mniejsze niż zwykle o tej porze roku. Przesuną się one na daleką północ.
- Przewiduje się wystąpienie jednej lub dwóch "imiennych" burz w marcu i kwietniu - oznajmił Roys. Ich siła, a także innych możliwych mniejszych sztormów, ma być jednak znacząco mniejsza niż tych, które występowały w grudniu i styczniu.
Wielką Brytanię i Irlandię mogą zaś dotknąć intensywne opady deszczu. Według AccuWetaher nie będą jednak częste. Najmocniejsze opady mają występować w Irlandii Północnej i zachodniej Szkocji. Ich suma może nieznacznie przekroczyć średnią dla wiosny.
Dla obszarów obejmujących Irlandię, Walię i Anglię przewiduje się długotrwałe okresy dni bezdeszczowych. Wtedy ma wzrastać również temperatura. AccuWeather spodziewa się wskazań termometrów na poziomie do 27 stopni Celsjusza w południowej Anglii, Belgii i Holandii. Tym samym temperatura może przekroczyć o kilka stopni normalną średnią dla tej pory roku.
Czy sprawdziły się zimowe zapowiedzi?
Jesienią AccuWeather opublikowało przewidywania dotyczące miesięcy zimowych dla Europy. Amerykańscy synoptycy zapowiadali łagodne powietrze w naszej części Europy. W Polsce pod koniec grudnia zastanawialiśmy się, czy przypadkiem wiosna nie przyszła za wcześnie. Jednak zgodnie z zapowiedziami pod koniec sezonu miał nastąpić atak mrozu. To właśnie teraz zrobiło się zimno - zwłaszcza jak na warunki panujące w ostatnich miesiącach.
Polskę w najbliższych dniach czekają mroźne dni:
Autor: ao/aw,rzw / Źródło: accuweather.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN Meteo