Coraz więcej antymuzułmańskich incydentów

Liczba incydentów antymuzułmańskich we Francji wzrosła od zamachów w Paryżu (7-9 stycznia) ponad dwa razy w porównaniu z całym styczniem 2014 roku. Odnotowano ich 116 - poinformowało narodowe obserwatorium przeciwko islamofobii.

Unijni ministrowie chcą się dzielić informacjami wywiadowczymi

Unie Europejska zdecydowała, że będzie w znacznie bardziej aktywny sposób koordynować swoje działania przeciwko terroryzmowi, przede wszystkim przez dzielenie się informacjami wywiadowczymi - poinformowała w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

"Zabrali go ludzie z karabinami". Dawny lider separatystów "porwany w Doniecku"

"Paweł Gubariew został porwany przez nieznanych bojówkarzy. Zamaskowani ludzie z karabinami wpadli do sztabu, wyprowadzili, wsadzili go do samochodu i wywieźli w nieznanym kierunku" - napisał znajomy separatysty. Paweł Gubariew był jednym z "twórców" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. W październiku przeżył zamach. Oficjalnie "władze" separatystów informacji o porwaniu nie potwierdzają.

Porwania Boko Haram w Kamerunie. Co najmniej 20 zakładników na wolności

Co najmniej 20 z 80 osób porwanych w niedzielę w Kamerunie przez bojowników islamistycznej partyzantki Boko Haram z sąsiedniej Nigerii odzyskało wolność - poinformowało kameruńskie ministerstwo obrony, na które powołuje się BBC. Zakładnicy zostali uwolnieni w ramach "pościgu za napastnikami, którzy kierowali się z powrotem do Nigerii" - dodał resort.

Wszyscy do metra. Dzień Czystego Powietrza

Smog to jeden z największych problemów mieszkańców irańskiej stolicy, niskie ceny paliw nie zachęcają bowiem do korzystania z komunikacji miejskiej. Dlatego też najwyżsi urzędnicy państwowi postanowili zachęcić rodaków do przejazdu metrem.

Skąd USA wiedziały, że za atakami na Sony stoi Korea Północna?

Stany Zjednoczone wiedzą, że to Korea Północna stoi za listopadowym atakiem hakerskim na studio filmowe Sony Pictures, ponieważ już w 2010 r. wywiad USA zinfiltrował północnokoreańskie sieci komputerowe - podały "New York Times" i "Der Spiegel". Gazety powołują się na przedstawicieli władz amerykańskich oraz na dokumenty, które wyciekły z amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Putin rozda ziemię. Hektar Dalekiego Wschodu za darmo

Prezydent Rosji Władimir Putin zaakceptował propozycję swojego pełnomocnika w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, by bezpłatnie rozdawać ziemię mieszkańcom regionu. W ten sposób władze chcą przyciągnąć na Daleki Wschód siłę roboczą – pisze "Echo Moskwy". Władimir Putin "zalecił przemyśleć ten mechanizm, by nie doszło do ewentualnych nadużyć".

Separatyści wysadzają terminal, chcą wykurzyć "cyborgów"

Na donieckim lotnisku trwają cały czas ciężkie walki. "Separatyści podłożyli ładunki w nowym terminalu. Runęła część stropu. Odłamki spadły na żołnierzy. Wielu z nich zostało rannych” – napisał na Twitterze doradca prezydenta Petra Poroszenki Jurij Biriukow. Informację potwierdził Sztab Generalny Ukrainy. Wojskowi nie ujawnili jednak szczegółów.

Jeden z parlamentów nie chce rozmawiać z drugim

Jeden z dwóch libijskich parlamentów, Powszechny Kongres Narodowy z siedzibą w Trypolisie, odrzucił możliwość uczestniczenia w rozmowach ws. zakończenia kryzysu politycznego, które miały się odbyć w najbliższych dniach w Genewie - podają lokalne media.

Redaktor naczelny "Charlie Hebdo" przyjedzie do Warszawy

Pod koniec marca do Warszawy przyjedzie Gerard Briard, redaktor naczelny francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Dziennikarz przyjął zaproszenie organizatorów Dni Ateizmu. W zamachu na redakcję jego pisma zginęło 12 osób, w tym główni rysownicy.

Irański generał i syn lidera Hezbollahu zginęli w izraelskim nalocie

Sześciu irańskich żołnierzy, w tym generał, zginęło w niedzielnym ataku izraelskiego śmigłowca nieopodal Wzgórz Golan - podały w poniedziałek źródła związane z radykalną szyicką organizacją Hezbollah z Libanu. W ataku zginęło też sześciu jej bojowników. Informacje o śmierci generała podał też cytowany przez agencję Reutera, jeden z niezwiązanych z władzą serwisów informacyjnych w Iranie.

Tłumy wypełniły ulice Groznego. "Kochamy proroka Mahometa!"

Setki tysięcy ludzi wyszły na ulice Groznego w obronie uczuć religijnych i z żądaniem zaprzestania publikacji karykatur proroka Mahometa. – Europa nie wyciągnęła wniosków z krwawych wydarzeń w Paryżu – ostrzegał podczas manifestacji prezydent Ramzan Kadyrow.

"Pilot próbował utrzymać samolot". Odczytali całość rozmów z kokpitu airbusa AirAsia

Indonezyjscy śledczy poinformowali, że odczytali pełen zapis rozmów z kabiny pilotów samolotu AirAsia, który rozbił się pod koniec grudnia. Do końca tego tygodnia będą w posiadaniu transkrypcji dwóch godzin nagrania, aż do momentu katastrofy. Śledczy dodali, że „usłyszeli prawie wszystko”, przekaz jest wyraźny, a przez większość czasu sytuację relacjonuje kapitan rejsu, który „próbuje utrzymać samolot” w locie.

Atak na pałac prezydencki, zamach na premiera. Bojownicy przejmą władzę siłą?

Rebelianci zaatakowali w poniedziałek pałac prezydencki w stolicy Jemenu, Sanie - poinformowała minister ds. informacji. Oświdczył, że była to próba przewrotu. Wcześniej w tym rejonie doszło do ostrej wymiany ognia między jemeńską armią a bojownikami z ruchu Huti, którzy przejęli tego dnia państwowe media i ostrzelali konwój z premierem.

Kijów odpowiada na zarzuty Moskwy: proponujemy wstrzymanie ognia od zaraz

"Niech to będzie jasne: Ukraina zaproponowała Rosji natychmiastowe wstrzymanie ognia. Dążyliśmy do tego od miesięcy i do tego samego skłanialiśmy inne strony" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin w poniedziałek rano. Skomentował tym samym słowa rzecznika Kremla, który ogłosił w niedzielę, że z planem pokojowym do Kijowa wystąpił Władimir Putin, a Kijów ten plan odrzucił i to on jest agresorem w Donbasie.

Historyczny wzrost popularności Hollande'a po atakach w Paryżu

Poparcie dla francuskiego prezydenta Francois Hollande'a wzrosło do 40 proc. - wynika ze zrealizowanego po zamachach w Paryżu i opublikowanego w poniedziałek sondażu instytutu badań opinii Ifop. To wzrost o 21 pkt proc. w porównaniu z grudniem ubiegłego roku.

Europa zacznie się dzielić? Po przecieku z Brukseli rozmowy ws. Rosji mogą być nerwowe

W Brukseli spotykają się w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Będą rozmawiali o zagrożeniu terroryzmem na kontynencie po ostatnich atakach we Francji. Mają też poświęcić więcej czasu niż w ostatnich miesiącach konfliktowi na Ukrainie i relacjom UE-Rosja. Zwłaszcza, że separatyści zaczęli zabijać w atakach nie tylko ukraińskich żołnierzy, ale i cywilów, a przed kilkoma dniami wyciekł z Brukseli dokument sugerujący rozpoczęcie rozmów o normalizacji stosunków z Rosją.