Jaki był ten rok na świecie? Jak wydarzenia z roku 2014 roku wpłyną na rok 2015? Przedstawiamy wybór 10 najważniejszych wydarzeń tego roku autorstwa wydawców działu zagranicznego tvn24.pl Grzegorza Kuczyńskiego i Macieja Tomaszewskiego.

Rok 2014 przyniósł w brytyjskim życiu politycznie ważną zmianę – na scenę weszły dwie nowe partie: antyeuropejski UKIP i nacjonalistyczna szkocka SNP, które przełamały tradycyjną dominację konserwatystów i laburzystów. - Można argumentować, że wyniesienie UKIP zmieniło Wielką Brytanię na gorsze, jednak urośnięcie w siłę Szkockiej Partii Narodowej (SNP) o mało jej nie rozsadziło – stwierdził polityczny komentator Adam Bienkov.

Ponad 300 osób, w tym 101 dzieci, zmarło w roku 2014 z powodu braku żywności i medykamentów w regionach obleganych przez wojska syryjskiego rządu, zwłaszcza w pobliżu Damaszku - poinformowało w sobotę opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Co najmniej 30 osób zginęło w ataku bojowników Boko Haram na wioskę w północnym Kamerunie - poinformowały w sobotę władze. To islamistyczne ugrupowanie, od lat dokonujące ataków w sąsiedniej Nigerii, dąży do zdestabilizowania także części Kamerunu.

Zapisy nowej doktryny wojennej Rosji nie zaskakują, także jeśli chodzi o wrogość do NATO - podkreślali w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, Witold Waszczykowski i Janusz Zemke. Podkreślali, że już podczas pierwszej fali rozszerzenia Sojuszu (m.in. o Polskę) Rosja protestowała i groziła pogorszeniem stosunków. - To rozgrywka polityczna na rynek wewnętrzny - mówił o doktrynie Waszczykowski, były wiceszef MSZ.

Bez większego rozgłosu Indie dokonały skoku w swoim programie kosmicznym. Udało się wystrzelić ciężką rakietę GSLV Mk.3, która ma w przyszłości wynieść w kosmos pierwszego indyjskiego astronautę. Równolegle Chiny biją swoje rekordy w ilości wystrzelonych rakiet. Zanosi się na to, że azjatyckie potęgi rozpoczną swój kosmiczny wyścig, wnosząc do eksploracji kosmosu zapał, którego na Zachodzie już dawno brakuje.

Ma trójkę z angielskiego, chciał być Darthem Vaderem i dostać blaster z kulami na rzepy. 12-letni uczeń gimnazjum z Błagowieszczeńska został jednak gwiazdą rosyjskiego internetu, gdy na noworoczny bal przebierańców w szkole przebrał się za... Putina. Teraz jego największym marzeniem jest spotkać na ulicy prawdziwego prezydenta Rosji.

Rosyjskie wojsko znajduje się właśnie w połowie wielkiego programu modernizacji. Teoretycznie powinien on zakończyć się w 2020 roku wymianą 70 procent sprzętu na nowy. Od początku program był mało realistyczny, ale w obliczu obecnych problemów gospodarczych można go uznać za niemożliwy do zrealizowania. Kreml otwarcie tego nie przyzna, ale już pracuje nad modyfikacją pierwotnych założeń.

Nigdy specjalnie nie zachwycał, ale dość prymitywnym poczuciem humoru bawił jednak dorastających w latach 90. nastolatków nie tylko w USA, lecz też w Polsce. Dustin Diamond, znany przed laty z serialu telewizyjnego "Byle do dzwonka" przypomniał o sobie w piątkowy wieczór, atakując nożem mężczyznę w barze w Wisconsin.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował w sobotę premiera Michaiła Miasnikowicza, kilku ministrów jego rządu i szefa banku centralnego. Nowym premierem został dotychczasowy szef prezydenckiej administracji Andrej Kabiakou. Decyzje Łukaszenki żadnych rewolucyjnych zmian nie oznaczają, bo miejsce tych, z którymi dyktator się pożegnał, zajęli inni dobrze mu od lat znani ludzie.

Szwedzki premier Stefan Loefven osiągnął porozumienie z partiami opozycyjnymi i ma odwołać planowane na 22 marca przedterminowe wybory parlamentarne - poinformowały w sobotę media. Wybory zapowiedział po przegranym w grudniu głosowaniu nad budżetem.

Prorosyjscy separatyści znów dali o sobie znać, dokonując 10 ostrzałów ukraińskich pozycji z granatników i moździerzy na wschodzie Ukrainy. Celem ataków było m.in. lotnisko w Doniecku, od kwietnia kontrolowane przez siły operacji antyterrorystycznej (ATO). Tymczasem z objętego walkami Donbasu i Krymu od marca uciekło już 614 tys. osób - podała rządowa agencja w Kijowie.

Trzech pracowników elektrowni atomowej w Ulsan w Korei Południowej zmarło po tym jak w czasie testów dwóch reaktorów przeprowadzanych w piątkowe popołudnie z niewyjaśnionych przyczyn z instalacji zaczął się wydobywać śmiercionośny gaz. Tydzień temu doszło do ataku hakerskiego na firmę obsługującą wszystkie 23 reaktory atomowe Korei Południowej. Seul podejrzewa o atak Koreę Północną.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał w piątek władze Pakistanu do zaprzestania egzekucji i przywrócenia moratorium na wykonywanie kary śmierci. Moratorium zostało zniesione po zamachu talibów na szkołę w Peszawarze, w którym zginęło ponad 140 osób, głównie dzieci.