Cztery osoby zostały zarzymane pod zarzutem powiązań z paryskim zamachowcem Amedym Coulibalym, który na początku stycznia zabił cztery osoby w supermarkecie z koszerną żywnością - podały francuskie siły bezpieczeństwa. Wszystkie zatrzymane osoby mają już zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej planującej zamachy terrorystyczne.

Niemiecki kontrwywiad wojskowy MAD ostrzegł przed infiltracją Bundeswehry przez islamistów. Resort obrony uspokaja, że liczba żołnierzy, którzy walczą w Syrii po stronie IS, jest niewielka, a kandydaci do służby są sprawdzani.

Prorosyjscy separatyści przypuścili w poniedziałek szturm na pozycje żołnierzy ukraińskich w Szyrokine, atakując Ukraińców z moździerzy i broni strzeleckiej - informowała organizacja Obrona Mariupola. Dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie raportują, że rebelianci gromadzą siły wzdłuż linii frontu i prowadzą "aktywne" działania wywiadowcze z użyciem dronów. W Mariupolu, kilkanaście kilometrów od Szyrokinego, jest wysłannik TVN24 Łukasz Gonciarski.

Europejscy, ukraińscy, a także rosyjscy filmowcy nie ustają w apelach o uwolnienie ukraińskiego reżysera Olega Sencowa. Artysta znajduje się w rosyjskim areszcie od ponad 10 miesięcy. Pod petycją o uwolnienie zatrzymanego w Moskwie artysty podpisało się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Budowa drugiego rosyjskiego okrętu desantowego typu Mistral zbliża się do końca - Sewastopol niedługo wyruszy na pierwsze próby morskie - podała agencja TASS, powołując się na informację udzieloną przez budujący oba rosyjskie okręty francuski koncern DCNS. Decyzją władz w Paryżu realizacja kontraktu jest zawieszona i na razie Mistrale nie zostaną dostarczone Rosjanom.

12-letni egipski uczeń zmarł w niedzielę na skutek obrażeń odniesionych w szkole, gdzie kilka dni wcześniej został pobity przez nauczyciela. Przemoc wobec dzieci przybiera w Egipcie coraz bardziej niepokojące rozmiary - pisze agencja AFP.

Niepewność, niejasne komunikaty między wieżami kontroli lotów w kolejnych krajach i brak reakcji na problem w odpowiednim czasie po tym, jak samolot zniknął z radarów - to obraz, jaki wyłania się z raportu opublikowanego rok po domniemanej katastrofie boeinga rejsu MH370. Samolotu do dziś nie odnaleziono i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się to uda. Dane opublikowane w raporcie sugerują jednak, że być może byłoby to możliwe, gdyby odpowiednie służby w regionie wypełniały swoją pracę zgodnie z wytycznymi.

Według pierwszych danych z 2014 roku Rosja utrzymała swoją drugą pozycję na liście głównych eksporterów uzbrojenia. Na pierwszym miejscu tradycyjnie są Amerykanie, którzy sprzedali uzbrojenie za 23,7 mld dolarów. Rosjanie - za 10 mld. Autor raportu, brytyjska firma analityczna Jane's, ostrzega jednak przed nadchodzącymi trudnymi czasami dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Czarny obraz wyświetlała przez godzinę w niedzielę wieczorem indyjska telewizja informacyjna w proteście przeciwko zakazaniu przez władze kontrowersyjnego filmu dokumentalnego o zbiorowym gwałcie popełnionym w grudniu 2012 roku na studentce w Delhi.