Karadżić: wojna nie potoczyła się tak, jak tego chciałem

Były przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadżić w mowie na zakończenie swego procesu w Hadze wyraził we wtorek nadzieję na oczyszczenie go ze wszystkich stawianych mu zarzutów, w tym ludobójstwa. Wyrok spodziewany jest w październiku 2015 roku. Karadżiciowi grozi kara dożywotniego więzienia.

10 mln euro w niemieckich darach jedzie do Kijowa. Ukraińcy sami je rozwiozą

Konwój 112 ciężarówek z niemiecką pomocą humanitarną dotarł we wtorek na terytorium Ukrainy, przejeżdżając przez przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin - potwierdziła rzeczniczka niemieckiego ministerstwa do spraw współpracy gospodarczej i rozwoju. Do Donbasu jadą m.in. przenośne kuchenki, grzejniki, generatory prądu, zbiorniki na wodę, odzież i łóżka.

Osiem lat temu zastrzelili Politkowską. Kto zlecił zabójstwo?

Bliscy Anny Politkowskiej, jej przyjaciele, koledzy redakcyjni i dziennikarze innych mediów uczcili we wtorek przed siedzibą "Nowej Gaziety" w Moskwie pamięć zamordowanej komentatorki tego niezależnego pisma. 7 października przypada ósma rocznica jej śmierci.

Kurdowie wyszli na ulice Turcji. Starcia na granicy z Syrią

Kurdowie wyszli na ulice miast Turcji protestować przeciw zbliżającemu się zajęciu przez Państwo Islamskie kurdyjskiego miasta Kobane na północy Syrii. Doszło do starć doszło także w pobliżu granicy Turcji z Syrią w okolicy miasta Sanliurfa. Wojsko użyło gazu i armatek wodnych, żeby rozpędzić demonstrantów.

Atmosfera strachu na Krymie. Znikają nie tylko Tatarzy

Na Krymie od maja 2014 porwano co najmniej pięć osób. Dwie ostatnie 27 września. Ciało jednej z nich znaleziono w poniedziałek. Human Rights Watch alarmuje, że zaostrzają się represje wobec przeciwników rosyjskich władz oraz krymskich Tatarów.

Lekarka z wirusem ebola w Norwegii

Norweska pracownica organizacji Lekarze bez Granic, która pracowała w Sierra Leone, zaraziła się wirusem ebola - ogłosiła w poniedziałek organizacja. Kobieta została przetransportowana we wtorek do Norwegii. Ma wobec niej zostać zastosowane eksperymentalne leczenie. Zdaniem lekarzy minie tydzień lub dwa, nim będzie wiadomo czy kobieta przeżyje.

Kobane "o krok od upadku". Erdogan wzywa do lądowej inwazji

Leżące przy granicy z Turcją syryjskie miasto Kobane, oblegane od trzech tygodni przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), jest o krok od upadku - oznajmił we wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że konieczna jest operacja lądowa przeciwko IS.

Ebola w Hiszpanii. Chore trzy kolejne osoby?

Komisja Europejska żąda wyjaśnień, a Hiszpanie zastanawiają się, jak to się stało, że właśnie w Madrycie doszło do pierwszego przypadku zakażenia ebolą poza Afryką Zachodnią. Jak donoszą hiszpańskie media, chora na gorączkę krwotoczną pielęgniarka już 30 września zgłosiła się do lekarza z powodu wysokiej temperatury i osłabienia. Służby usiłują ustalić, z kim od tego czasu kontaktowała się chora. Władze Madrytu poinformowały we wtorek, że trzy kolejne osoby potencjalnie mogą być chore.

"Najbardziej niebezpieczny moment od czasu kryzysu kubańskiego"

Zarówno Rosja, jak i Zachód liczą się z dalszą eskalacją kryzysu ukraińskiego; wielką pesymistką jest Polska, której przedstawiciele - podobnie jak sami Rosjanie - wskazują na niebezpieczeństwo dojścia do "nuklearnej granicy" - pisze "Financial Times".

Rzecznika talibów zdradził Twitter

Rzecznik afgańskich talibów Zabihuallah Mudżahid nie słynie z miłości do Stanów Zjednoczonych, chętnie korzysta jednak ze zdobyczy amerykańskiej technologii. Aktywnie prowadzi konto na Twitterze, które śledzi niemal 6 tys. użytkowników. To właśnie oni wyłapali, że Mudżahid nie "ćwierka" wcale z Afganistanu, ale z Pakistanu.

Pierwszy japoński dżihadysta?

Policja w Tokio prowadzi śledztwo mające ustalić, czy japoński student próbował udać się do Syrii, by przyłączyć się tam do bojowników z Państwa Islamskiego - powiedział szef kancelarii premiera Yoshihide Suga. To pierwszy taki przypadek w tym kraju.