Amerykanie potępiają "antysemicki atak na synagogę w Pittsburgu" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Wcześniej kondolencje prezydentowi USA złożył prezydent Andrzej Duda.
"My, Amerykanie, potępiamy antysemicki atak na synagogę w Pittsburgu i wszelkie nienawistne ataki z pobudek religijnych czy etnicznych" - czytamy we wpisie ambasador Georgette Mosbacher.
My Amerykanie potępiamy antysemicki atak na synagogę w Pittsburgu i wszelkie nienawistne ataki z pobudek religijnych czy etnicznych.
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) 28 października 2018
"Łączymy się w modlitwie i smutku z Narodem Amerykańskim"
Wcześniej kondolencje w związku z atakiem złożył prezydent Polski.
"Zarówno ja, jak i moi Rodacy, jesteśmy wstrząśnięci wiadomościami dochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych. Przekazuję w imieniu własnym i całego Narodu Polskiego wyrazy głębokiego współczucia z powodu podstępnego zamachu na tle antysemickim dokonanego w synagodze Drzewo Życia w Pittsburghu, w którym życie odebrane zostało wielu niewinnym ludziom zgromadzonym w celach modlitewnych" - podkreślił Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do Donalda Trumpa. "Składam na ręce Pana Prezydenta najszczersze kondolencje dla rodzin i bliskich ofiar tej wielkiej tragedii. Wszystkim poszkodowanym wskutek działań szaleńczego zamachowcy pragnę złożyć życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia" - napisał prezydent. "Łączymy się w modlitwie i smutku z Narodem Amerykańskim" - dodał.
"Nieludzki akt przemocy"
Atak na synagogę w Pittsburghu potępił papież Franciszek. "Wyrażam bliskość z miastem Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza ze społecznością żydowską, dotkniętą wczoraj straszliwym zamachem na synagogę" - powiedział Franciszek w przemówieniu wygłoszonym w południe do 25 tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra. "Niech Najwyższy przyjmie zmarłych w pokoju, pocieszy ich rodziny i wspiera rannych" - dodał. "Wszyscy tak naprawdę jesteśmy zranieni przez ten nieludzki akt przemocy. Niech Pan pomoże nam ugasić ogniska nienawiści, które rozwijają się w naszych społeczeństwach, umocnić sens człowieczeństwa, szacunek do życia, wartości moralne i obywatelskie oraz świętą bojaźń przed Bogiem, który jest miłością i ojcem wszystkich" - zaznaczył Franciszek.
Strzelanina w synagodze
W ataku na synagogę w Pittsburghu śmierć poniosło 11 osób, a sześć zostało rannych, w tym czterech policjantów. Sprawca tragedii, 46-letni Robert Bowers, uzbrojony w cztery sztuki broni, wszedł do synagogi Drzewo Życia podczas uroczystości nadania dziecku imienia i otworzył ogień do wiernych. Napastnik został wielokrotnie postrzelony, zatrzymany i przewieziony do szpitala. Bowers w mediach społecznościowych zamieszczał antysemickie i antyimigranckie komentarze. Jego ostatni wpis głosi, że hebrajskie Stowarzyszenie Pomocy Imigrantom "lubi ściągać (do USA) najeźdźców, który zabijają naszych ludzi. Nie mogę siedzieć i patrzyć, jak zarzynani są moi ludzie. Pi****lę ich optykę. Wchodzę".
Autor: momo//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24