Najbardziej nieprzewidywalne wybory na Wyspach. Idą łeb w łeb

Rządząca w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna premiera Davida Camerona idzie łeb w łeb z opozycyjną Partią Pracy w sondażu ośrodka ComRes opublikowanym na osiem dni przed wyborami; oba ugrupowania mogą liczyć na 35 proc. poparcia. W porównaniu z sondażem przeprowadzonym w marcu przez ten sam ośrodek torysom spadły notowania o 1 pkt proc., a laburzyści zyskali 3 pkt proc.

180 mln euro na sarkofag w Czarnobylu

Międzynarodowa konferencja darczyńców w Londynie w sprawie finansowania budowy nowego sarkofagu w elektrowni atomowej w Czarnobylu zdecydowała w środę o przekazaniu na ten cel 180 mln euro.

Netanjahu zbliża się do ortodoksów. Będzie większość?

Premier Izraela w poszukiwaniu sojuszników dla sformowania nowego rządu zgodził się zamrozić obowiązujące w kraju ograniczenia w wydatkach na utrzymanie ultraortodoksyjnych wspólnot religijnych. To zbliża go do uzyskania większości parlamentarnej.

ONZ przypomina Indonezji: kara śmierci tylko za najcięższe przestępstwa

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu przeprowadzonej w środę w Indonezji egzekucji ośmiu przemytników narkotyków, w tym siedmiu obcokrajowców, mimo ponawianych apeli ich rządów o darowanie im życia. Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCR) przypomniał w środę Indonezji, że prawo międzynarodowe nie pozwala na stosowanie kary śmierci w przypadku przestępstw nie zaliczanych do najcięższych, zwłaszcza takich, których intencją nie było zabójstwo.

"Mieszkańcy Moskwy, w Dzień Zwycięstwa nie zbliżajcie się do okien!"

Mieszkańcy moskiewskiej dzielnicy Kuncewo ze zdziwieniem zobaczyli na klatkach schodowych swoich domów ogłoszenie MSW, w którym polecono im, by "w czasie dni świętowania Wielkiego Zwycięstwa nie patrzyli przez okna i nie wychodzili na balkony" w związku z przejazdem po Szosie Rublowskiej kolumn samochodów przewożących przywódców państw, którzy przyjadą do Moskwy, by obejrzeć paradę wojskową na Placu Czerwonym. "Nie zaryzykuję kulki w łeb, by zobaczyć auto prezydenta Burundi" - żartują internauci.

Wydali muzułmanów na rzeź w Srebrenicy. Holenderscy żołnierze nie będą sądzeni

Sąd apelacyjny w Arnhem stwierdził, że w ub.r. holenderski sąd nie popełnił błędu, odmawiając wszczęcia postępowania związanego z ludobójstwem dokonanym przez Serbów w Srebrenicy. Sprawa dotyczyła oskarżenia rodzin trzech muzułmanów, którzy chcieli osądzenia dowódcy holenderskich oddziałów i dwóch innych żołnierzy za wydanie wojskom gen. Ratka Mladicia osób, które potem zostały zamordowane. Rodziny ofiar chciały, by Holendrzy zostali uznani za współwinnych dokonania zbrodni.

Orban o przywróceniu kary śmierci. Ostra reakcja Brukseli

Nie wymieniając jego nazwiska, Komisja Europejska w środę upomniała węgierskiego premiera Viktora Orbana, który zaproponował przywrócenie kary śmieci. - Zniesienie kary śmierci było warunkiem wstępnym przyjęcia do UE - podkreślił przedstawiciel KE.

Wojsko otoczyło bazę Prawego Sektora. Gra nerwów pod Dniepropietrowskiem

We wtorek media ukraińskie poinformowały o napiętej sytuacji wokół bazy Prawego Sektora w obwodzie dniepropietrowskim. Miała ona zostać otoczona przez oddziały armii ukraińskiej, a członkowie batalionu ochotniczego mieli złożyć broń. Ta druga informacja, o rozbrojeniu, nie potwierdziła się. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy chce, by wszystkie nieformalne oddziały zbrojne zostały włączone w skład Gwardii Narodowej lub Wojsk Wewnętrznych MSW.

Kreml odkurza superbombowce. "Nikt nie stworzył lepszych"

Minister obrony Rosji Sergiej Szojgu polecił w środę radzie nadzorczej konsorcjum Tupolewa „przyjrzenie się” kwestii powrotu do produkcji ponaddźwiękowych bombowców strategicznych Tu-160. - Nikt nigdy nie stworzył lepszego samolotu w tej kategorii - stwierdził Szojgu, cytowany przez agencję TASS.

Czeczeni porzucają Donbas? W tle konflikt Kadyrowa z Moskwą

Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow wydał rozkaz swoim ludziom wycofania się z okupowanej części Donbasu - twierdzi Achmed Zakajew, przywódca czeczeńskiego rządu na emigracji. Jeśli te doniesienia potwierdzą się, będzie to oznaczało, że konflikt Kadyrowa z moskiewskimi siłowikami zaostrzył się jeszcze bardziej i może mieć też wpływ na dalsze losy rebelii w Donbasie.

Fantastyczne wizje potęgi rosyjskiego oręża. "Za pięć lat egzoszkielety sterowane siłą umysłu"

W rosyjskich mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o tym, jak to rosyjskie wojsko niedługo dostanie supernowoczesny sprzęt "nie mający odpowiedników". Teraz jedna z bardziej znanych rosyjskich agencji prasowych TASS twierdzi, że "armia za pięć lat dostanie egzoszkielety sterowane siłą umysłu". Wystarczy przeczytać opatrzone takim tytułem doniesienie, aby stwierdzić, że to humbug.

Raport ABW: rosyjski wywiad aktywnie działa w Polsce

W 2014 r. "na wysokim poziomie" utrzymywała się aktywność rosyjskich służb wywiadowczych dotycząca Polski - wynika z raportu ABW, do którego dotarła PAP. Według autorów opracowania chodziło głównie o dyskredytację stanowiska Polski i innych członków NATO ws. kryzysu ukraińskiego.

Rosjanie postawią pomnik "uprzejmych ludzi" z Krymu

Z okazji 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad Niemcami w obwodzie amurskim w azjatyckiej części Rosji zostanie odsłonięty pomnik poświęcony "uprzejmym ludziom". Władze na Kremlu nazywały tak "zielone ludziki", które zajęły ukraiński Krym.