Gniew ludu w "Dolinie Niewiedzących". Żądali dostępu do zachodniej telewizji

„Do Rady Państwa NRD: Domagamy się dostępu do telewizji zachodnioniemieckiej na obszarze Drezna i okolic. Macie trzy miesiące na spełnienie żądań. W przeciwnym razie wysadzimy w powietrze m. in. drezdeńską wieżę telewizyjną” - anonimowy list tej treści nadano latem 1984 r. w Dreźnie. Policja polityczna STASI potraktowała groźbę bardzo poważnie. Teraz ujawniono kulisy śledztwa w tej sprawie.

Poświęcanie dzieci i przemysłowa nienawiść. Tak Kim szykował naród do wojny

Kim Kum-Nyo przysięgła poświęcić wszystkie swoje dzieci jako "ludzkie pociski" dla obrony ukochanego przywódcy. Napędzani nienawiścią robotnicy znacząco zwiększyli wydajność. Cały naród północnokoreański szykował się do "tysiąckrotnej zemsty" na sąsiadach z Południa, mobilizowany przez wzmożoną oficjalną propagandę. Wszystko to zanim w poniedziałek zawarto porozumienie, które daje szanse na złagodzenie napiętej sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Rosyjskie zakazy Putina

Był już zakaz importu żywności ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, było też blokowanie stron internetowych. Władimir Putin na tym jednak nie poprzestaje i w trosce o społeczeństwo listę zakazów rozszerza. Organizacje broniące praw człowieka alarmują, że łamane są podstawowe swobody obywatelskie, ale część zakazów jest tak absurdalna, że aż jest zabawna.

"Poroszenko jest pod ewidentnym naciskiem zachodnich polityków"

- Angeli Merkel i Francois Hollande'owi zależy na tym, aby nikt nie ogłosił klęski formatu (normandzkiego), który oni wymyślili - skomentował poniedziałkowe rozmowy niemieckiej kanclerz i francuskiego prezydenta z Petrem Poroszenką Paweł Kowal. - Oni jednak też mają limit czarowania rzeczywistości - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

"Bili nas tak bardzo, że łamali to, co było już złamane". 197 dni w niewoli rebeliantów

- Biciem próbowali nas przekonać do przejścia na ich stronę. (...) Byli rosyjscy najemnicy i Czeczeni, którzy okazali się najokrutniejsi, oraz mieszkańcy Doniecka - wspomina siedmiomiesięczną niewolę w tzw. Donieckiej Republice Ludowej "cyborg" Ołeksandr Maszonkin. Żołnierz do końca bronił donieckiego lotniska przed prorosyjskimi separatystami, potem trafił do niewoli. W sierpniu wrócił do Kijowa i w rozmowie z Radiem Wolna Europa opowiedział o wydarzeniach ostatnich miesięcy.

Rosja musi zapłacić Holandii za areszt statku "Arctic Sunrise"

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze orzekł, że Rosja musi wypłacić odszkodowanie Holandii za szkody powstałe po aresztowaniu w 2013 roku statku należącego do organizacji ekologicznej Greenpeace - "Arctic Sunrise" - pływającego pod banderą holenderską.

Pracownicy ONZ strajkują, dzieci w Strefie Gazy nie poszły do szkoły

Z powodu strajku pracowników ONZ-owskiej agencji UNRWA zajmującej się pomocą uchodźcom w Strefie Gazy, ponad 200 tysięcy dzieci nie poszło do szkół. W poniedziałek rozpoczął się tam rok szkolny. W szkołach prowadzonych przez radykalny palestyński Hamas zajęcia rozpoczęły się normalnie.

Północ wyraża żal, Południe skończy z propagandą. Jest porozumienie między Koreami

Wysłannicy Korei Północnej i Południowej zawarli w poniedziałek porozumienie w celu zmniejszenia napięcia pomiędzy krajami. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że Pjongjang wyraził żal z powodu ostatniego incydentu, który przyczynił się do zaostrzenia sytuacji, a Seul zobowiązał się do zaprzestania nadawania przez głośniki w pasie przygranicznym materiałów propagandowych.

Po zamieszkach wicekanclerz Niemiec odwiedza uchodźców

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel w poniedziałek odwiedził Heidenau pod Dreznem, gdzie w weekend doszło do sprowokowanych przez neonazistów zajść przeciwko uchodźcom. Polityk SPD zagroził sprawcom zamieszek surowymi sankcjami.

Pilot w śpiączce po wypadku na airshow. Podnoszą wrak, ofiar może być więcej

Pilot myśliwca Hawker Hunter, który w czasie airshow runął na drogę ekspresową A-27 niedaleko Brighton, jest utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, jego stan jest bardzo poważny - poinformowała rodzina. W poniedziałek służby rozpoczęły podnoszenie wraku samolotu. Policja nieoficjalnie twierdzi, że istnieje obawa, że bilans ofiar wzrośnie do 20 osób.

Katastrofa samolotu. Pilot zasłabł, za stery musiała chwycić żona

To miał być romantyczny lot małym samolotem nad rzeką Gwadalkiwir. W czasie lotu pilot jednak zasłabł, a jego żona - bez wcześniejszego doświadczenia lotniczego - musiała sprowadzić samolot na ziemię. Mężczyzna nie przeżył, kobieta z licznymi obrażeniami trafiła do szpitala.