Zbigniew Brzeziński uważa, że warunkiem rozwiązania konfliktu w Donbasie jest udzielenie Rosji gwarancji, iż Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO. W wywiadzie dla internetowego wydania tygodnika "Der Spiegel" opowiedział się za dostawami broni przeciwpancernej na Ukrainę.

Węgierska policja użyła gazu łzawiącego w obozie dla imigrantów na przedmieściach Debreczyna, na wschodzie kraju. Do interwencji policji doszło po starciach, które miały zostać wywołane przez kłótnię pomiędzy imigrantami.

Bojownicy Państwa Islamskiego po raz pierwszy przejęli kontrolę nad istotnym terenem w Afganistanie. Zdobyli go na talibach, którzy musieli uciekać zaskoczeni przez duże siły dżihadystów. Bojownicy Państwa Islamskiego mają być dobrze uzbrojeni i dysponować pozornie niewyczerpanymi zasobami finansowymi. Talibowie bagatelizują zagrożenie, nazywając dżihadystów "złodziejami i bandytami".

Ponad rok temu 24-letnia doktorantka poruszyła miliony internautów nagraniem "I am a Ukrainian", opublikowanym w czasie dramatycznych wydarzeń na Majdanie. Julia Maruszewska nie zakończyła jednak na tym swojej aktywności - jeździła po całym świecie, by opowiadać o walce o wolną Ukrainę. Teraz zamierza naprawiać ojczyznę od środka i walczyć z kolejnym wrogiem: skostniałą biurokracją i leniwymi urzędnikami.

W Moskwie pożegnano Jewgienija Primakowa, byłego premiera, szefa dyplomacji i szefa wywiadu Rosji. Został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym. - Był wielkim obywatelem Rosji. Jego odejście to wielka strata dla nas wszystkich, dla naszego kraju - powiedział podczas ceremonii pożegnalnej prezydent Władimir Putin.

W ciągu ostatnich 24 godzin tylko z Susy wyjechało ok. 3 tys. zagranicznych turystów. Sytuacja Polaków wypoczywających nad Morzem Śródziemnym jest różna: część biur podróży przeprowadza ewakuację i podstawia samoloty, inne każą turystom czekać do końca turnusu. Powracającym z Tunezji towarzyszył specjalny wysłannik TVN24 Wojciech Bojanowski, a na miejscu w Susie jest Michał Tracz.

Egipski prokurator generalny Hiszam Barakat i jego dwaj ochroniarze zostali ranni w poniedziałek w zamachu bombowym, do którego doszło na przedmieściach stolicy kraju - Kairu. Do ataku przyznała się w internecie mało znana grupa - Ludowy Ruch Oporu Gizy. Po kilku godzinach prokurator zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran.

W sieci pojawiły się dwa nowe nagrania, na których widać zamachowca z Tunezji. Autor jednego z filmów pokazuje chwile, kiedy napastnik po masakrze na plaży wszedł na teren hotelu i tam strzelał do turystów. Na drugim nagraniu widać ucieczkę uzbrojonego Tunezyjczyka na moment przed śmiercią.

Rosyjska policja zatrzymała na lotnisku Domodiedowo 25-letnią Kirgizkę, która zamierzała wstąpić w szeregi Państwa Islamskiego. MSW w Biszkeku poinformowało, że kobieta zostawiła męża i dwoje małoletnich dzieci. Resort szacuje, że po stronie islamistów walczy ponad 420 obywateli Kirgistanu.

W czasie poniedziałkowej wizyty w Moskwie ministra spraw zagranicznych Syrii, miał on usłyszeć od Władimira Putina i Siergieja Ławrowa, że Rosja wesprze władze Damaszku "w sferze gospodarczej, politycznej i wojskowej" - podaje agencja Reutera.

Proeuropejski kandydat na burmistrza Kiszyniowa, Dorin Chirtoaca, który ubiegał się o reelekcję, wygrał drugą turę wyborów komunalnych, które odbyły się w niedzielę w Mołdawii. Chirtoaca pokonał prorosyjską kandydatkę, byłą premier Zinaidę Greceanii. Lider socjaldemokratów Igor Dodon stwierdził tymczasem, że "wybory zostały sfałszowane" i "ma na to dowody" - podała rosyjska agencja TASS.