Egipska armia pokazuje zwłoki dżihadystów i zapowiada bitwę o Synaj

Egipska armia zapowiedziała dalszą ofensywę na półwyspie Synaj po środowych atakach na siły bezpieczeństwa przeprowadzonych przez Prowincję Synaj, organizację uznającą zwierzchność Państwa Islamskiego (IS). W czwartek rano na półwyspie trwały ostrzały z powietrza - podaje BBC News.

USA i Kuba otwierają ambasady. Została kwestia sankcji

Ogłaszając "historyczną decyzję" o wznowieniu stosunków dyplomatycznych z Kubą, prezydent Barack Obama zaapelował do Kongresu, by zniósł embargo gospodarcze. Choć ponowne otwarcie ambasad obu krajów w swoich stolicach będzie wielkim krokiem, to kubańska opozycja zastrzega, że do końca dyktatury i prawdziwej wolności jeszcze długa droga. Materiał Faktów z Zagranicy.

Obama dyskutował w sieci. Miało być poważnie, nie wyszło

Barack Obama odpowiadał na pytania internautów na Twitterze. Teoretycznie miały one dotyczyć reformy ubezpieczeń zdrowotnych, czyli jednego ze sztandarowych projektów prezydenta, ale jak to w internecie, nie obyło się bez tych mniej poważnych.

Saudyjski książę rozda 32 mld dolarów

Saudyjski książę Alwalid Bin Talal postanowił przekazać w najbliższych latach i po swojej śmierci całą swoją fortunę - 32 mld dolarów - na cele dobroczynne - podano w środę w komunikacie.

Nie żyje "brytyjski Schindler". Uratował ponad 600 dzieci

Nicholas Winton, który ocalił życie 669 żydowskich dzieci tuż przed wybuchem II wojny światowej, zmarł w środę w wieku 106 lat. Organizował transport i przewoził dzieci z Pragi do Wielkiej Brytanii. Zyskał sobie przydomek "brytyjskiego Schindlera".

Finał afery "News of the World". Uniewinniony zalał się łzami

Były zastępca redaktora naczelnego tabloidu "News of the World" Neil Wallis został w środę uniewinniony przez sąd w Londynie od zarzutu współudziału w głośniej aferze podsłuchowej. Był ostatnim z byłych pracowników tej gazety, który odpowiadał przed sądem. Media informują, że Wallis zalał się łzami, kiedy usłyszał werdykt.

Prezydent Alijew odznaczył małżonkę orderem imienia własnego ojca

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew uhonorował swoją małżonkę Mehriban Alijewą orderem im. Hejdara Alijewa, czyli własnego ojca, ktory rządził tym krajem w latach 1993-2003. Okazją do wręczenia orderu było zakończenie Igrzysk Europejskich Baku 2015. Małżonka azerbejdżańskiego przywódcy była przewodniczącą komitetu organizacyjnego.

Orban broni płotu na granicy z Serbią

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w środę, że ogrodzenie, jakie jego kraj chce wybudować na granicy z Serbią, jest konieczne, aby powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów. Zaprzeczył również, jakoby ta decyzja była wymierzona przeciwko południowym sąsiadom.

Zabijał na plaży. Ostateczny bilans zamachu w Tunezji

W piątkowym ataku terrorystycznym w nadmorskim kurorcie Susa zginęło 38 osób, w tym 30 Brytyjczyków, dwóch Niemców, trzech Irlandczyków, Portugalka, Belgijka i Rosjanka. To ostateczny bilans tego zamachu - podało w środę tunezyjskie ministerstwo zdrowia.

"Pozbawione zdrowego rozsądku". Prokuratura o wniosku ws. niepodległości Bałtów

Rosyjska prokuratura generalna zajęła oficjalne stanowisko w sprawie doniesień dotyczących prawnego podważenia niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii. Zaprzecza wcześniejszym nieoficjalnym informacjom. We wtorek agencja Interfax, powołując się na anonimowego informatora, twierdziła, że śledczy wszczęli dochodzenie na wniosek deputowanych Jednej Rosji, którzy podważają legalność decyzji o uznaniu suwerenności państw bałtyckich w 1991 r. - Jesteśmy zobowiązani do rozpatrywania wszystkich wniosków, które otrzymujemy. Bywa jednak i tak, że niektóre z nich są pozbawione zdrowego rozsądku - mówi teraz rzeczniczka prokuratury generalnej Marina Gridniewa.

Trzy euro na osobę. Bruksela zwiększa pomoc dla Donbasu

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zwiększa o 15 mln euro pomoc humanitarną dla mieszkańców wschodniej Ukrainy, gdzie wciąż dochodzi do starć sił rządowych z separatystami. Szacuje się, że liczba osób potrzebujących pomocy w regionie sięga 5 mln.

Diecezja katolicka w Oslo ma problem. Bo dopisała sobie Polaków

Diecezja katolicka w Oslo odwołała się od decyzji administracji regionalnej, która każe jej zwrócić ponad 40 milionów koron norweskich (ok. 20 milionów złotych) dotacji państwowej. Według norweskiej policji diecezja nielegalnie do rejestru wiernych dopisała m.in. emigrantów z Polski.

"F-35 przegrał w bezpośredniej walce z F-16"

Najnowszy amerykański myśliwiec wielozadaniowy nie jest w stanie pokonać w bezpośredniej walce dużo starszego myśliwca F-16. Tak wynika z raportu pilota doświadczalnego, do którego dotarł specjalistyczny portal War is Boring.

"Czy Rosja jest legalna? Zamordowała cara". Odpowiedź na śledztwo Moskwy

Dochodzenie rosyjskiej prokuratury generalnej w sprawie uzyskania niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii w 1991 r. wywołało powszechne oburzenie w tych krajach. Litewskie MSZ uznało sprawę za prowokację i nazwało działania rosyjskich śledczych "absurdem prawnym, moralnym i politycznym". "Nie do przyjęcia i absurdalne" - zakomunikowało łotewskie MSZ. Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy o godzinie 20:00 w TVN24 Biznes i Świat.

Szef MAEA leci do Teheranu

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wybiera się do Teheranu. Yukiya Amano spotka się m.in. z prezydentem Hasanem Rowhanim i omawiać będzie zapewne stan współpracy Teheranu z MAEA przy irańskim programie atomowym.