Rosyjski specnaz w Syrii. Komandosi nie pokazali swojej "trzeciej twarzy"

Choć Rosjanie się tym nie chwalą, to nie ma wątpliwości, że w Syrii działają ich siły specjalne. Komandosi specnazu GRU po cichu wspierają reżim Baszara el-Asada, choć według eksperta ds. rosyjskich sił specjalnych prof. Marka Galeottiego, nie uczestniczą wprost w walce. Wypełniają dwa inne ważne zadania.

Rosjanie zapewniają, że ich tam nie ma. Siły reżimu prą naprzód

Po zdobyciu Palmiry syryjskie siły rządowe wspierane z powietrza przez rosyjskie lotnictwo kontynuują ofensywę w środkowej części kraju przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Ich celem jest teraz odbicie ważnych arterii komunikacyjnych. Rosjanie zapewniają, że w walkach na lądzie nie uczestniczą ich żołnierze.

Syria gotowa współpracować z koalicją przeciwko IS

Syria wyraża gotowość uczestniczenia w działaniach międzynarodowej koalicji walczącej z terrorystami, ale pod warunkiem, że USA zmienią swoje postępowanie wobec władz w Damaszku - zapowiedział w poniedziałek syryjski ambasador przy ONZ Baszar Dżafari.

Marsjański krajobraz Strefy 6. Amerykanie coś tu ukrywają

Na spalonym słońcem pustkowiu, usianym setkami kraterów po próbnych eksplozjach jądrowych, dostrzeżono tajemnicze nowe instalacje wojska USA. Obiekt nazwany Area 6 mieści się w odległości zaledwie 40 km od słynnego Area 51. Nie wiadomo, co dokładnie amerykańskie wojsko i służby robią na skrywanym lotnisku, ale ma mieć to związek z dronami.

Będzie wotum nieufności? Iracki parlament stawia ultimatum

Iracki parlament wyznaczył w poniedziałek premierowi Hajderowi al-Abadiemu trzy dni czasu na wskazanie nowych członków rządu, którzy będą odpowiadać za realizację planu walki z korupcją. Nowy gabinet ma być złożony z technokratów.

Ulubieniec Hitlera zabijał dla Mossadu. Nieznana historia nazistowskiego asa

W trakcie II Wojny Światowej był podpułkownikiem Waffen-SS, specjalistą od zadań specjalnych i ulubieńcem Hitlera określanym przez zachodnie wywiady jako "najniebezpieczniejszy człowiek w Europie". Po wojnie został najcenniejszym nabytkiem izraelskiego Moassadu, któremu pomógł storpedować egipski program rakietowy, przy którym pracowali naziści. Nieznaną historię Otta Skorzeny’ego opisuje izraelski dziennik Haaretz.

Odczytują czarne skrzynki. Nieporozumienie przyczyną katastrofy?

Przyczyną katastrofy samolotu pasażerskiego FlyDubai, który rozbił się w Rostowie nad Donem 9 marca, mogło być nieporozumienie pomiędzy pilotami - donoszą w poniedziałek rosyjskie media. Maszyna, podchodząc do lądowania w bardzo trudnych warunkach, runęła w rejonie lotniska. Zginęły 62 osoby.

Rosjanie wycofali z Syrii trzy śmigłowce bojowe

Trzy rosyjskie ciężkie śmigłowce bojowe opuściły bazę lotniczą w północno-zachodniej Syrii na pokładzie samolotu transportowego Antonow-124, który zmierza z powrotem do Rosji - poinformowała w poniedziałek telewizja Rossija-24.

"Czy zostałeś dotknięty eksplozją?". Facebook przeprasza za komunikat

Facebook przeprosił swoich użytkowników. Miliony ludzi korzystających z popularnego serwisu otrzymało w niedzielny wieczór komunikaty z pytaniem: czy są bezpieczni po eksplozji w Lahore. Nawet ci, którzy nigdy w Pakistanie nie byli, a na co dzień mieszkają dziesiątki tysięcy kilometrów od miejsca zamachu.

Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

Do trzęsienia ziemi o sile 4,8 w skali Richtera doszło w poniedziałek we wschodniej części Meksyku – poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne USGS. Epicentrum znajdowało się na Półwyspie Kalifornijskim, 127 km na południowy wschód do miasta San Felipe.

Protest przeciwko egzekucji zabójcy gubernatora

W Islamabadzie skierowano w niedzielę na ulice wojsko. Wcześniej doszło do starć policji z protestującymi przeciwko powieszeniu z wyroku sądu mordercy gubernatora Pendżabu Salmana Taseera. Taseer bronił chrześcijanki Asi Bibi oskarżonej o bluźnierstwo.