Nowa koalicja w Izraelu. "Moja polityka się nie zmieniła"

Rządzący w Izraelu Likud premiera Benjamina Netanjahu zawarł w nocy z wtorku na środę umowę z ugrupowaniem Nasz Dom Izrael ultranacjonalisty Awigdora Liebermana, który w rządzie koalicyjnym został ministrem obrony - poinformowali przedstawiciele obu partii.

Sawczenko wróciła na Ukrainę. "Przepraszam matki, których dzieci nie powróciły z frontu"

- Nadija Sawczenko wróciła na Ukrainę - poinformował prezydent tego kraju Petro Poroszenko. Nawigatorka przyleciała z Rosji na pokładzie prezydenckiego samolotu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że prezydent Władimir Putin podpisał dekret w sprawie jej ułaskawienia. Wcześniej rosyjska agencja Interfax podała, że jeszcze dziś może dojść do wymiany skazanych żołnierzy rosyjskiego wywiadu GRU na ukraińską nawigatorkę.

Turcja: Unia Europejska nie jest naszą jedyną opcją

- Relacje Turcji z Unią Europejską są bardzo ważne, ale nie są "jedyną opcją" dla Ankary - oświadczył w środę nowy turecki minister ds. UE Omer Celik. Jak powiedział dziennikarzom, Turcja oczekuje także od Unii odejścia od "podwójnych standardów" w kwestii walki z terroryzmem.

Zły początek drogi ku rozmowom. Zamach na pracowników sądu

Co najmniej 10 osób zginęło, a cztery zostały ranne w środę w samobójczym ataku w zachodniej części stolicy Afganistanu, Kabulu. Celem był bus, którym jechali pracownicy sądu apelacyjnego - poinformował rzecznik MSW. Do ataku przyznali się talibowie, których lidera niedawno zabili Amerykanie. Wyrażali przy tym nadzieję, że wyśle to jasny przekaz, iż należy przystąpić do rozmów pokojowych.

Tak wygląda szturm na bastion dżihadu. Nagrania z frontu

Dżihadyści nierzadko wykorzystują internet do promowania swoich filmów propagandowych. Walczący z nimi iraccy ochotnicy nie chcieli zostać w tyle i też stworzyli specjalną jednostkę "medialną”. Jej członkowie biorą udział w szturmie na miasto Faludża, najdłużej utrzymujący się bastion dżihadystów w centrum kraju i zaczęli umieszczać w sieci liczne nagrania walk.

Wielka wyrwa w centrum Florencji. Ewakuacja, zagrożone zabytki

Gigantyczna rozpadlina o długości 200 metrów i szerokości 7 metrów powstała w środę rano w centrum Florencji na nabrzeżu rzeki Arno, koło Ponte Vecchio i Galerii Uffizi. Lokalne władze informują o olbrzymich stratach. Zagrożone są zabytkowe budynki.

"Korea Północna upadnie znacznie szybciej, niż większość z nas myśli"

Musimy już teraz rozpocząć prace nad planem działań w sytuacji, w której reżim w Korei Północnej upadnie - zaapelował były dowódca sił amerykańskich w Korei, gen. Walter Sharp. Według amerykańskiego wojskowego, poważne zmiany na Półwyspie Koreańskim nastąpią w ciągu około trzech lat.

Nie wystarczy pieniędzy na myśliwce. Kryzys zacznie się za kilka lat

Bez zwiększenia budżetu lotnictwa, po 2021 roku nie wystarczy pieniędzy na utrzymanie wymaganej liczby myśliwców - twierdzi Pentagon w swoim najnowszym raporcie na temat potencjału sił powietrznych USA. To efekt tego, że Kongres nakazał wojsku utrzymywać w służbie 1,9 tysiąca myśliwców, wbrew rekomendacjom samych wojskowych.

Nie tylko odstraszanie Rosji. Szczyt w Warszawie ma być "kamieniem milowym"

Szef NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz nie chce nowych napięć z Rosją. Po rozmowie z premierem Włoch Matteo Renzim dodał, że podczas szczytu NATO w Warszawie jednymi z ważniejszych tematów będzie dialog z Moskwą i sytuacja w basenie Morza Śródziemnego. Włoch mówił natomiast, że nie tylko Rosja powinna być priorytetem Sojuszu, ale też terroryzm.

Ostatnia prosta Trumpa. Będzie potrzebował tylko kilku głosów

Donald Trump wygrał prawybory Partii Republikańskiej w stanie Waszyngton, umacniając tym samym swoją pozycję jedynego pretendenta partii do udziału w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Teraz będzie mu brakować głosów już tylko kilku delegatów do pewnej nominacji.

Zatrzymania za szpiegostwo w Rzymie

Portugalczyk i Rosjanin zostali zatrzymani w miniony weekend w Rzymie pod zarzutem szpiegostwa - podała we wtorek Europejska Jednostka Współpracy Sądowej (Eurojust) z siedzibą w Hadze.

Poeta zatrzymany za zerwanie portretu Stalina

Rosyjski poeta i prozaik Siergiej Gandlewski został zatrzymany przez policję w Moskwie na stacji metra Łubianka po tym, jak zerwał ze ściany portret Stalina. Poetę wypuszczono po paru godzinach bez żadnych wyjaśnień - poinformował we wtorek portal Newsru.com.

To ma być najlepiej chroniony wyścig w historii. Dwa "czarne scenariusze"

Dla francuskiej policji Tour de France to zazwyczaj najbardziej skomplikowane przedsięwzięcie w roku. Tym razem zapewnienie bezpieczeństwa będzie trudniejsze nawet niż w czasie Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wchodzących na stadiony można jakoś skontrolować, stojących na ulicach - raczej nie. A do tego obie imprezy odbywać się będą w tym samym czasie. Czy ponad 20 tysięcy policjantów wystarczy, by zapanować nad sytuacją? Materiał "Faktów z zagranicy".

Odurzył narkotykami i zgwałcił? Będzie kolejny proces Cosby'ego

Bill Cosby stanie przed sądem za napaść seksualną. Tak zdecydował sędzia z Pensylwanii uznając, że w sprawie jest wystarczająco dużo dowodów. Wydarzenie miało miejsce w 2004 roku, ale dopiero teraz prokuraturze udało się zgromadzić wystarczające dowody. Materiał programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Znika obóz, ale nie problem. "Teraz pójdę do Serbii. Nielegalnie"

Ewakuacja prowizorycznego obozu w Idomeni przy granicy z Macedonią. Powód: obóz miał służyć interesom przemytników. Jednak takie działanie może nie rozwiązać problemu. Niektórzy z uchodźców zapowiadają, że właśnie likwidacja obozu skłoniła ich do nielegalnego przekroczenia granicy. Magazyn programu "Polska i Świat".

Dżihadyści naprawdę mogli zadać cios Rosjanom

Nowe zdjęcia satelitarne bazy T4 w Syrii wzmacniają twierdzenia dżihadystów, że zadali poważne straty rosyjskiemu wojsku. Do tej pory ich zapewnienia, że dość przypadkowo zniszczyli cztery śmigłowce i około 20 ciężarówek, były uznawane za mało wiarygodne. Rosjanie nadal konsekwentnie zaprzeczają doniesieniom na ten temat.

"Islam nie ma nic wspólnego z terroryzmem". Wielki imam w Watykanie

- Ten, kto zabija, opacznie zrozumiał teksty islamu. Umyślnie bądź z powodu niedbałości - stwierdził wielki imam uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed al-Tajeb. Podczas wizyty w Watykanie zaapelował o współpracę chrześcijan i muzułmanów, bez której jego zdaniem nie uda się zdusić terroryzmu.

Ofensywa na kluczowe miasto dżihadystów. Kurdowie ruszyli na południe

Arabsko-kurdyjska koalicja w Syrii ogłosiła rozpoczęcie operacji mającej wyzwolić północną część syryjskiej prowincji ar-Rakka z rąk dżihadystów. Nie jednak ma jeszcze mowy o uderzeniu na samą stolicę tzw. Państwa Islamskiego. Rosja oświadczyła, że liczy na koordynację działań i wspólne wyparcie fanatyków z ar-Rakki.

Armatki wodne, kamienie i pałki. Starcia na ulicach Brukseli

Belgijska policja użyła armatek wodnych przeciwko demonstrantom protestującym w centrum Brukseli w sprzeciwie wobec oszczędnościowej polityki rządu i zmian w kodeksie pracy. Do starć doszło pod koniec manifestacji, w której wzięły udział dziesiątki tysięcy ludzi. Co najmniej jeden policjant i kilku uczestników demonstracji zostało rannych.

Napływają dziesiątki tysięcy miesięcznie, ale ofiar wyjątkowo mało

- Jest możliwe, podkreślam: możliwe, że okres wielu przypadków śmiertelnych od 2013 roku już się skończył - oznajmiła Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Choć przez Morze Śródziemne do Europy nadal przedostają się dziesiątki tysięcy ludzi miesięczne, to od początku roku do 21 maja zginęło "tylko" 1370 osób. Znacznie mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.