Przywódcy Austrii i Niemiec chcą szczytu UE. Tusk: decyzja w czwartek

Niemcy, Austria i Szwecja nie są w stanie wziąć na siebie całego ciężaru związanego z obecnym napływem uchodźców - twierdzą Angela Merkel i Werner Faymann. Kanclerze Niemiec i Austrii zaapelowali o zwołanie w przyszłym tygodniu unijnego szczytu poświęconego uchodźcom. Po kilku godzinach głos zabrał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Poinformował, że w czwartek zdecyduje, czy odbędzie się nadzwyczajny szczyt Unii w sprawie imigrantów.

Węgrzy przedłużą graniczny płot. Rumunia protestuje

Rumunia zaprotestowała we wtorek przeciwko planom Węgier dotyczącym budowy ogrodzenia na odcinku wspólnej granicy. Węgrzy uważają, że mur wznoszony obecnie na granicy z Serbią spowoduje, że migranci będą szukali alternatywnych dróg przedostania się na Węgry - najbliższą wydaje się być właśnie Rumunia, choć członek UE, to nienależąca do strefy Schengen.

Watykan zamachu się nie boi. Franciszek w USA w otwartym papamobile

Watykan zapewnił, że nie ma szczególnych powodów do obaw w kwestii bezpieczeństwa papieża Franciszka w czasie jego wizyty w USA. Tak rzecznik ksiądz Federico Lombardi odniósł się we wtorek do doniesień o rzekomym zagrożeniu. Wizyta będzie miała miejsce w dn. 22-27 września.

Napór imigrantów nie słabnie. Kolejne rekordy na granicach UE

Od początku roku na granicach Unii Europejskiej wykryto już pół miliona imigrantów - podała unijna agencja Frontex. Każdy kolejny miesiąc przynosi rekordy. W porównaniu z rokiem ubiegłym na greckie wyspy z Turcji przybywa teraz 11 razy więcej imigrantów. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) ostrzega, że niezdecydowanie UE ws. migrantów będzie mieć poważne konsekwencje.

Sawczenko znów przed sądem. Za zamkniętymi drzwiami

Przed Sądem Miejskim w Doniecku na południu Rosji wznowiony został proces ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, oskarżonej o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku.

Stan kryzysowy na południu Węgier. Imigranci próbują forsować płot

Władze Węgier ogłosiły stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) na południu kraju z powodu kryzysu imigracyjnego. Ma to pozwolić skuteczniej radzić sobie z napływem imigrantów, którzy starają się forsować granicę z Serbią. Węgrzy starają się ją uszczelninić w tempie ekspresowym, a dotychczas główny punkt, w którym przekraczali ją imigranci - tory kolejowe obok miejscowości Roeszke - został zabarykadowany. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Generał z USA: Rosjanie nadrabiają straty, 1/3 Polski w zasięgu ich rakiet przeciwlotniczych

- Przewaga, jaką mieliśmy w powietrzu, kurczy się - stwierdził dowódca lotnictwa USA w Europie, generał Frank Gorenc, dodając, że Rosjanie w "alarmującym" tempie nadrabiają straty. Wojskowy podkreślił rolę bardzo niebezpiecznej rosyjskiej obrony przeciwlotniczej. Generała martwią zwłaszcza obwód kaliningradzki i Krym, które mają być bardzo silnie bronione. Co więcej, z tego pierwszego Rosjanie są w stanie sięgnąć rakietami nad znaczną część Polski.

Wywróciła się łódź z imigrantami. Wśród ofiar dzieci

Co najmniej 22 imigrantów, w tym czworo dzieci, zginęło we wtorek na morzu u wybrzeży Turcji, gdy wywróciła się łódź, którą próbowali dopłynąć na grecką wyspę Kos - podała turecka agencja prasowa Dogan. Turecka straż przybrzeżna uratowała 211 osób.

Putin: Bez pomocy Rosji uchodźców byłoby więcej. Trzeba działać z Asadem w walce z terroryzmem

Prezydent Rosji wzywa opozycję syryjską do współpracy z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. - Państwo Islamskie kontroluje znaczącą część Syrii i Iraku. Terroryści grożą, że zajmą Mekkę, Medynę i Jerozolimę. Konieczne jest zjednoczenie wysiłków opozycji syryjskiej z rządami Asada w walce z terroryzmem - cytuje słowa Władimira Putina rozgłośnia Echo Moskwy. - Wiemy o gotowości Asada, który chce włączyć zdrowe siły opozycji do zarządzania krajem - przekazała wypowiedź prezydenta agencja RIA Nowosti. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Skazują na śmierć za zamach na meczet

Kuwejcki sąd skazał na śmierć siedmiu mężczyzn oskarżonych o udział w samobójczym zamachu na meczet, w którym w czerwcu zginęło 27 osób. Ośmiu innych skazanych usłyszało wyroki od dwóch do 15 lat więzienia. 14 osób uniewinniono.

Pjongjang gotowy do użycia broni jądrowej "w każdej chwili". Reaktor pracuje pełną parą

- Kompleks jądrowy w Jongbjon pracuje pełną mocą na rzecz ulepszenia arsenału broni atomowej tak w ilości jak i jakości - poinformowała północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Szef tamtejszego Instytutu Energii Atomowej dodał, że Korea Północna jest gotowa odpowiedzieć na "wrogość USA bronią jądrową w każdej chwili". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Multimilioner skupi się na gospodarce. Nowy premier Australii przejmuje stery

Nowy premier Australii Malcolm Turnbull zapewnił, że będzie koncentrował się na utrzymaniu stabilności w kraju i poprawie sytuacji gospodarczej. Turnbull został zaprzysiężony na szefa rządu po odsunięciu dzień wcześniej od władzy Tony'ego Abbotta w wyniku wewnętrznego głosowania w jego Partii Liberalnej Australii (LPA).

Chiński admirał bez ogródek: Morze Południowochińskie należy do Chin

Zdjęcia satelitarne sztucznych wysp budowanych przez chińskie wojsko na Morzu Południowochińskim pokazują, że powstaje tam kolejne, już trzecie lotnisko. Chińczycy wydają się nie zważać na to, że takie kroki powodują narastającą niechęć wielu mniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej. Na dodatek na konferencji w Londynie chiński admirał stwierdził bez ogródek, że to morze "należy do Chin".

"Rosyjscy wojskowi w Syrii są potrzebni do ochrony ekspertów oraz dostaw"

Grupa rosyjskich ekspertów wojskowych wyjechała do Syrii, by pomoc Syryjczykom w remoncie portu i pasa startowego - tłumaczy rozmówca rosyjskiego ministerstwa obrony gazecie "Wiedomosti". Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że Rosjanie wzmacniają pozycję wokół bazy lotniczej w Latakii, uznawanej za bastion reżimu Baszara el-Asada.

Jedno z najbogatszych państw świata niechętne uchodźcom

Japonia chce wprowadzić zmiany w swoim systemie przyznawania azylu, które zdaniem aktywistów jeszcze bardziej utrudnią uchodźcom staranie się o schronienie w tym kraju. W ubiegłym roku Japonia zaakceptowała jedynie 11 z 5 tys. wniosków o azyl.

Niesolidarność ws. uchodźców. "Potrzebna jest wspólna koncepcja"

- Musimy znaleźć rozwiązania strategiczne - stwierdzili w magazynie "Świat" na antenie TVN24 Biznes i Świat generałowie Marek Dukaczewski i Gromosław Czempiński. W poniedziałek większość krajów UE poparła najnowszą propozycję Komisji Europejskiej dot. rozlokowania uchodźców w krajach Unii. Wśród przeciwników planu była Polska oraz inne kraje Grupy Wyszehradzkiej.

UNHCR ma wątpliwości co do węgierskiego płotu

Agencja ONZ ds. uchodźców przyznała, że każdy kraj ma prawo do ochrony swych granic, ale jednocześnie wyraziła obawy przed skutkami postawienia przez Węgry ogrodzenia na granicy z Serbią. Według UNHCR może ono ograniczyć prawa osób szukających azylu.

Cel: przechwycić lub zestrzelić. Tak RAF reaguje na zagrożenie

W chwili zagrożenia muszą być gotowi zestrzelić porwany samolot pasażerski, zwykle jednak ich praca polega na przechwytywaniu "podejrzanych" maszyn znajdujących się w pobliżu brytyjskiej przestrzeni powietrznej. Brytyjskie Siły Powietrzne (RAF) uchyliły rąbka tajemnicy i pokazały dziennikarzom, jak reagują na zagrożenia. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiŚ.

"Potężny atak hakerski" na strony Kremla

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałkowy wieczór, że dzień wcześniej doszło do "potężnego ataku" na stronę prezydenta Federacji Rosyjskiej oraz na stronę Państwowej Komisji Wyborczej.

Tysiące żołnierzy, zamknięta granica i przestrzeń powietrzna. Na Węgrzech możliwy stan kryzysowy

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział, że we wtorek rząd jego kraju podejmie prawdopodobnie decyzję o wprowadzeniu stanu kryzysowego w związku z napływem migrantów. W poniedziałek Budapeszt zamknął główny punkt wykorzystywany przez imigrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej, a także swą przestrzeń powietrzną do wysokości 1350 metrów w 20-kilometrowym pasie wzdłuż granicy z Serbią.

Dalajlama: wszyscy nie mogą przyjechać do Europy

Duchowy przywódca buddyzmu tybetańskiego Dalajlama XIV, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii, powiedział, że nie jest możliwe, by wszyscy uchodźcy przyjechali do Europy. Zaapelował również o aktywne poszukiwania zaginionego XI Panczenlamy.