"Broń nie zabija ludzi, ludzie zabijają ludzi". Dla Amerykanów to świętość

Statystycznie każdego dnia w Stanach Zjednoczonych dochodzi do strzelaniny, w której giną ludzie. Temat ograniczenia dostępu do broni wraca co kilka miesięcy, ale jednocześnie spotyka się ze stanowczym sprzeciwem konserwatywnej części społeczeństwa. Teraz – w toku kampanii prezydenckiej – nabiera dodatkowo politycznego wymiaru.

Burza braw za islamskich "faszystów". Brytyjski parlament za nalotami w Syrii

Brytyjska Izba Gmin wyraziła w środę wieczorem zgodę na rozszerzenie działań zbrojnych przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii. Wniosek został przyjęty po ponad dziesięciogodzinnej debacie, w której głos zabrało ponad 100 posłów, w tym m.in. brytyjski premier David Cameron, lider opozycji Jeremy Corbyn i minister spraw zagranicznych Philip Hammond.

Ukraińcy otwierają archiwa NKWD i KGB

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła, że otwiera publiczny dostęp do archiwów NKWD i KGB oraz przekazuje dokumenty sowieckich służb specjalnych z lat 1917-91 Instytutowi Pamięci Narodowej w Kijowie.

Interesy synów prokuratora generalnego Rosji. Nawalny: morderstwa, wymuszenia, przejęcia

Fundacja Walki z Korupcją opozycjonisty Aleksieja Nawalnego opublikowała wyniki śledztwa obywatelskiego, podczas którego badała działalność biznesową synów prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej Jurija Czajki. Współpracownicy opozycjonisty ujawnili powiązania biznesmenów ze zorganizowanymi grupami przestępczymi i siłowe przejmowanie biznesów oraz wielomilionowe majątki dzieci prokuratora.

Amerykanie w Iraku? Premier "strzeliłby sobie w głowę"

Iracka koalicja rządząca i wpływowe milicje szyickie ostrzegły premiera Iraku Hajdara al-Abadiego, że "wykopałby sobie polityczny grób", gdyby zgodził się na rozmieszczenie w kraju nowych amerykańskich sił specjalnych - donosi agencja Reutera.

Migranci przypłynęli do Szwecji pontonem

W Szwecji odnotowano pierwszy przypadek nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów drogą morską na pontonie - wynika z tajnego raportu szwedzkiej policji do ministerstwa sprawiedliwości. Informują o tym w środę szwedzkie media.

Merkel: Niemcy zostaną w Afganistanie, ale Afgańczycy niech nie przyjeżdżają

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała po spotkaniu w Berlinie z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim, że ze względu na napiętą sytuację w Afganistanie niemieccy żołnierze pozostaną w najbliższych latach w tym kraju. Obietnica pozostawienia wojska będzie aktualna także po 2016 roku - powiedziała Merkel. Jak zaznaczyła, "sytuacja w Afganistanie jest niestety trudna".

Podczas Wielkiego Głodu umierali też Polacy. Upamiętni ich pomnik

Ma powstać pomnik upamiętniający polskie ofiary Wielkiego Głodu, stanie on prawdopodobnie w Warszawie - poinformował szef sejmowej komisji Michał Dworczyk (PiS). Jak dodał, fakt, że wskutek Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło kilkadziesiąt tysięcy Polaków, pozostaje zapomniany.

Rosjanie USA nie lubią, ale chcą poprawy stosunków

Zdecydowana większość Rosjan uważa, że ich kraj powinien poprawić stosunki z USA i państwami Zachodu. Jednocześnie mieszkańcy Rosji mają negatywny stosunek do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Rośnie odsetek osób, opowiadających się za kompromisem w celu zniesienia sankcji. Sondaż w tej sprawie opublikował Centrum Jurija Lewady.

Cameron jest zdeterminowany. Izba Gmin decyduje o nalotach na Syrię

W Izbie Gmin toczy się debata ws. rządowego wniosku o zezwolenie brytyjskiemu lotnictwu na rozszerzenie ataków o cele tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. O głos w dyskusji poprosiło 157 deputowanych, głosowanie zaplanowane jest na późny wieczór. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Prezydent podobny do Golluma? Biegli ocenią, czy to obraza

Tureccy biegli ocenią, czy znany z "Władcy Pierścieni" Gollum jest bohaterem negatywnym. Ma to pomóc w stwierdzeniu, czy opublikowany w internecie mem, w którym sugeruje się podobieństwo tej postaci do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, stanowi dla głowy państwa obrazę. Mężczyźnie, który udostępnił obrazek na portalu społecznościowym, mogą grozić nawet dwa lata więzienia.

Rosja: prezydent Turcji i jego rodzina handlują ropą z dżihadystami

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w środę, że ma dowody na to, iż Turcja jest głównym odbiorcą ropy naftowej z terenów opanowanych przez tzw. Państwo Islamskie, a prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego rodzina uczestniczą w nielegalnym handlu tym surowcem. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.