"Wszyscy jesteśmy dzisiaj z Paryżem"


"Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Notre Dame należy do całej ludzkości" - podkreślił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

CO WIEMY O POŻARZE: - sygnał o pojawieniu się ognia straż pożarna otrzymała o godzinie 18.50 w poniedziałek;- w akcji uczestniczyło około 400 strażaków, którzy na wezwanie zareagowali po 6 minutach od zgłoszenia;- w kilka godzin ogień opanował dużą część świątyni, doprowadzając do zawalenia się kilkudziesięciometrowej iglicy, spłonął także dach budynku; główna struktura katedry została uratowana i zachowana. Ocalono także jej dwie wieże;ZOBACZ NAGRANIE UPADAJĄCEJ IGLICY i PŁONĄCEGO DACHU > - wewnątrz katedry znajdowały się między innymi XVII-wieczne organy, dzwonnica, gotyckie rozety i witraże, relikwie Męki Pańskiej, a także relikwiarz drzewa Krzyża Świętego; udało się ocalić między innymi Koronę Cierniową;- prezydent Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę zabytku; paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry;RELACJE ŚWIADKÓW POŻARU PARYSKIEJ KATEDRY >

POŻAR KATEDRY NOTRE DAME - CZYTAJ WIĘCEJ

W poniedziałek po popołudniu zapłonął jeden z symboli Paryża, katedra Notre Dame. Strażacy od kilku godzin walczą z pożarem. Na nagraniach opublikowanych w mediach społecznościowych widać płomienie i kłęby czarnego dymu wydobywającego się z budynku zabytkowej świątyni. Runęła iglica katedry.

Na informację o pożarze szybko zareagował prezydent USA Donald Trump. "Okropne jest patrzenie na wielki pożar katedry Notre Dame" - napisał na Twitterze.

Wiceprezydent Mike Pence zwrócił uwagę, że katedra Notre Dame to symbol wiary dla ludzi z całego świata. "To poruszające widzieć dom Boży w płomieniach. Nasze myśli i modlitwy są ze strażakami i wszystkimi mieszkańcami Paryża" - napisał.

"Moje myśli są z Francuzami i służbami ratunkowymi, które walczą ze strasznym pożarem katedry Notre Dame" - napisała premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

"Wszyscy solidaryzują się z Paryżem"

"Nasza Pani z Paryża jest Naszą Panią całej Europy" - napisał po francusku przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. Dodał po angielsku, że "wszyscy jesteśmy dzisiaj z Paryżem".

Sytuacji w Paryżu przygląda się również przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. "Co za smutny widok. Co za horror. Notre Dame należy do całej ludzkości" - napisał na Twitterze.

"W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Ciężko na to patrzeć"

"Straszne wieści z Paryża. Płonie katedra Notre Dame, jedna z najważniejszych katolickich świątyń na świecie i symbol Paryża. Ciężko na to patrzeć. Nasze myśli są dziś z Francuzami" - skomentowała pożar katedry ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Płonąca Notre Dame łamie nam serca. Łączymy się myślami ze służbami gaśniczymi oraz z naszymi francuskimi przyjaciółkami i przyjaciółmi" - napisał minister spraw zagranicznych Niemiec i wyraził nadzieję "że ogień nie przyniesie żadnych ofiar w ludziach".

Autor: asty//kg / Źródło: PAP TVN24

Raporty: