"Nasz dramat", "Nasza Pani bolesna", "piekło pochłonęło Notre Dame" - to niektóre nagłówki z pierwszych stron największych europejskich gazet. Pożar paryskiej katedry to główny temat, jakiemu poświęcają swoją uwagę media.
CO WIEMY O POŻARZE:
- sygnał o pojawieniu się ognia straż pożarna otrzymała o godzinie 18.50 w poniedziałek;
- w akcji uczestniczyło około 400 strażaków, którzy na wezwanie zareagowali po 6 minutach od zgłoszenia;
- w kilka godzin ogień opanował dużą część świątyni, doprowadzając do zawalenia się kilkudziesięciometrowej iglicy, spłonął także dach budynku; główna struktura katedry została uratowana i zachowana. Ocalono także jej dwie wieże;
- wewnątrz katedry znajdowały się między innymi XVII-wieczne organy, dzwonnica, gotyckie rozety i witraże, relikwie Męki Pańskiej, a także relikwiarz drzewa Krzyża Świętego; udało się ocalić między innymi Koronę Cierniową;
- prezydent Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę zabytku; paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry;
Straż pożarna około godziny 18.50 w poniedziałek otrzymała zgłoszenie o płomieniach, które pojawiły się na dachu zabytkowej paryskiej katedry Notre Dame. W kilka godzin ogień opanował dużą część świątyni, doprowadzając do zawalenia się 97-metrowej iglicy.
Strażacy do późnych godzin nocnych walczyli z pożarem. Jak przekazali około godziny 23 w poniedziałek, udało im się zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji Notre Dame. Z płomieni ocalono także jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijańskich, Koronę Cierniową. W zeszłym tygodniu zabrano do oczyszczenia z dachu figury 12 apostołów i czterech Ewangelistów. Według France 24 niemal wszystko, co było do uratowania, zostało wyniesione z płonącego kościoła.
Nad ranem we wtorek francuskie media poinformowały, powołując się na straż pożarną, że pożar katedry Notre Dame został ugaszony.
Część z najważniejszych europejskich tytułów prasowych poświęca temu zdarzeniu pierwsze strony wtorkowych wydań.
Na okładce "Liberation" umieszczone zostało zdjęcie z momentu zapadania się płonącej iglicy. "Notre Drame", czyli "nasz dramat" brzmi tytuł na pierwszej stronie gazety.
Także "Le Figaro" skorzystało ze zdjęcia z momentu łamania się iglicy. Tekst redakcyjny na pierwszej stronie zatytułowano "Notre Dame de la tristesse", czyli "Nasza Pani bolesna".
Katolicka gazeta "La Croix" zamieściła zdjęcie z momentu zawalenia się iglicy. Nagłówek na pierwszej stronie brzmi: "Serce w popiele".
Brytyjski "The Guardian" również na swojej "jedynce" umieścił temat pożaru paryskiej katedry. Nagłówek głosi: "Inferno devastates Notre-Dame" ("Piekło pochłania Notre Dame").
"The Independent" na pierwszej stronie wtorkowego wydania doniósł: "Notre Dame w płomieniach. Dziewięć wieków historii upadło w zaledwie 63 minuty".
Hiszpański "El Mundo" poświęcił część pierwszej strony paryskiej tragedii. Tytuł brzmi: "Płomienie w Notre Dame".
"Spustoszenie" - podsumowuje krótko francuski portal telewizji CNEWS.
Brytyjski dziennik "The Times" na swojej czołówce ogłosił "Bitwę o ocalenie Notre Dame".
Le Parisien pisze o "Łzach Notre Dame". Francuski dziennik na wtorek zaplanował 9-stronicowe wydanie specjalne poświęcone pożarowi katedry.
Autor: tmw,akw//now / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24