Kopacz: niech Kaczyński nie reformuje Unii Europejskiej

Jak słyszę, że Jarosław Kaczyński chce cokolwiek reformować, to ja zaczynam się bać. Niech on przynajmniej zachowuje silną pozycję Polski w Unii Europejskiej - powiedziała w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz. Odniosła się w ten sposób do słów prezesa PiS, który powiedział, że Unii Europejskiej potrzebny jest nowy traktat.

Szukali go 20 lat. Mafioso w rękach policji

Po 20 latach poszukiwań schwytano w niedzielę rano jednego z dwóch najbardziej poszukiwanych we Włoszech mafiosów, ważnego członka kalabryjskiej organizacji przestępczej, 'ndranghety, Ernesto Fazzalarego - poinformowały władze.

Rozpędzili aktywistów LGBT. Policja użyła gazu

Turecka policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić kilkudziesięciu działaczy ruchów LGBT, który zebrali się w niedzielę w centrum Stambułu. Na krótko zatrzymano dwoje niemieckich deputowanych. Tegoroczna parada Gay Pride została w Stambule zakazana.

"Walka o Faludżę została zakończona"

W ramach prowadzonej od końca maja ofensywy siłom rządowym udało się wyprzeć bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) z ostatniej okupowanej dzielnicy w Faludży, miasta położonego ok. 60 km na zachód od Bagdadu - ogłosiła w niedzielę iracka armia.

Szkocka pierwsza minister grozi zablokowaniem Brexitu

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon zapowiedziała w niedzielę, że parlament jej kraju będzie próbował zablokować wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W czwartkowym referendum większość Szkotów opowiedziała się za pozostaniem w UE.

Mówił, że był więźniem Auschwitz. Przez całe życie kłamał

86-letni Joseph Hirt przyznał, że kłamał na temat swojego pobytu w Auschwitz. Stwierdził, że nie był więźniem, ale opowiadał o swoich zmyślonych doświadczeniach z obozu, aby zachować pamięć o Holokauście. Wcześniej historyk Andrew Reid wyraził wątpliwości co do prawdziwości wspomnień Hirta.

W Belgii zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o terroryzm

Dwóm mężczyznom zatrzymanym w Belgii postawiono w sobotę zarzut przynależności do ugrupowania terrorystycznego - poinformowała prokuratura. W nocy z piątku na sobotę policja przeprowadziła wiele przeszukań w Verviers na wschodzie i Tournai na zachodzie Belgii.

Papież apeluje do Ormian i Turków o pojednanie

Papież Franciszek zaapelował w sobotę do Ormian i Turków o pojednanie, a także o pokój w Górskim Karabachu, który jest przedmiotem sporu Armenii z Azerbejdżanem. W drugim dniu wizyty w Armenii papież wziął udział w spotkaniu ekumenicznym w Erywaniu.

Putin w Chinach. "Przyjaciele na zawsze"

Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił w sobotę w Pekinie znaczenie rosyjsko-chińskich relacji gospodarczych i ocenił, że Rosja i Chiny mają "praktycznie identyczne poglądy" na sytuację na arenie międzynarodowej.

Atak na "apostatycznych członków rządu". Hotel w gruzach

Co najmniej kilkanaście osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w ataku na hotel w stolicy Somalii, Mogadiszu - poinformowała miejscowa policja. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. W trakcie zamachu goście hotelowi zostali wzięci za zakładników.

Kontrofensywa Waszczykowskiego. Warszawa zaprosi pominiętych przez Berlin?

Polska dyplomacja stara się przeprowadzić kontrofensywę po spotkaniu przedstawicieli Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Belgii i Luksemburga, którzy w sobotę w Berlinie rozmawiali o przyszłości UE po Brexicie. Witold Waszczykowski zaproponował podobne rozmowy przedstawicielom pozostałych państw Wspólnoty. Miałyby się odbyć w Warszawie w poniedziałek.

"Zmiana traktatu to nie jest lekarstwo. To jest zakażenie rany"

Sobotnie spotkanie w Berlinie sześciu szefów dyplomacji krajów założycielskich UE jest "niepokojącym sygnałem" - uważa przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Warto zrobić wiele, aby nie dopuścić do Europy dwóch prędkości, aby "nowe" kraje UE miały wpływ na najważniejsze decyzje - postulował.

Szkocja niepodległa? "Drugie referendum jest na stole"

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała, że władze przygotowują się do zaprezentowania prawa, które umożliwi przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Dodała, że nadal trwa dyskusja w sprawie przyszłości Szkocji w UE.

Słowacka prawica chce referendum ws. wyjścia z UE. Zbierają podpisy

Skrajnie prawicowa Słowacka Partia Ludowa Nasza Słowacja (LSNS) ogłosiła, że zaczyna zbierać podpisy ws. rozpisania referendum dotyczącego przyszłości kraju w Unii Europejskiej. Jej zdaniem nadszedł czas na wyjście Słowacji ze wspólnoty. Wynik ewentualnego głosowania byłby wiążący.

"Zwycięstwo populizmu nad zdrowym rozsądkiem"

W reakcji na Brexit bułgarska prasa piszę w sobotę m.in. o "zwycięstwie populizmu nad zdrowym rozsądkiem". Ostrzega też, że "trudności dopiero nadejdą". W niektórych artykułach kwestionuje sens brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z UE.

"Koszmar senny". Węgrzy zaniepokojeni Brexitem

O koszmarze sennym i kryzysie w związku z brytyjskim referendum piszą w sobotę media węgierskie, podkreślając, że należy z niego wyciągnąć naukę i starać się znaleźć teraz jak najlepsze wyjście z zaistniałej sytuacji.