Wielu rzeczy nie mogą, ale na tle regionu i tak mają dużo

Kobiety w Iranie nie mogą jeździć na rowerach w miejscach publicznych, ani wchodzić na stadiony. Są dyskryminowane przy zawieraniu małżeństw czy rozwodów. Farnaz Hosseini, Iranka mieszkająca w Polsce, tłumaczy, że kobiety w jej kraju i tak mają więcej swobód niż w innych państwach regionu. - Problem w tym, że często nie znają swoich praw - zauważa. Jak żyje się kobietom w Iranie? ("Polska i świat")

Banksy w Betlejem. Jedyny taki hotel na świecie

W Palestynie powstał niezwykły hotel. Jest pełen dzieł Banksy'ego - jednego z najsławniejszych i najbardziej tajemniczych twórców świata. Hotel znajduje się w Betlejem, a jego wystrój ma prowadzić do popularyzowania przekazu twórczości artysty. Materiał magazynu "24 godziny" TVN24 BiS.

Rozpędzony pojazd staje w miejscu. Ta blokada ma powstrzymać atak

Belgijscy policjanci testują urządzenie, które może zapobiec atakom terrorystycznym z użyciem rozpędzonych pojazdów - takim jakie miały miejsce w Nicei i Berlinie. Skonstruowano przenośną ramę, która skutecznie zatrzymuje samochody poruszające się z dużą prędkością. Twórcy twierdzą, że może ona być stosowana do zabezpieczania ulic podczas imprez masowych. Materiał magazynu "24 godziny" TVN24 BiS.

Krótkie oświadczenie i masa pytań. Co wiemy o książęcej wizycie?

Można mówić, że to przeżytek, ale niewątpliwie bez brytyjskiej rodziny królewskiej świat straciłby masę uroku. I choć to przecież nie jedyna monarchia w Europie, to bez wątpienia ostatnia, która ma w sobie taki majestat. Czego zatem należy się spodziewać po wizycie księżnej Kate i księcia Williama w Polsce? ("Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS)

Miesiąc, który może wstrząsnąć Europą

Tak gorącego miesiąca nie było w unijnej polityce od dawna. 9 marca w Brukseli rozstrzygną się najprawdopodobniej losy Donalda Tuska. 15 marca okaże się, jaki wynik uzyska w holenderskich wyborach jawnie antyeuropejskie ugrupowanie Geerta Wildersa. Na koniec miesiąca zaplanowano natomiast unijny szczyt w Rzymie, na którym mają paść konkrety dotyczące przyszłości Unii. ("Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS)

Erdogan o więzionym dziennikarzu: to niemiecki agent

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że aresztowany korespondent niemieckiego dziennika "Die Welt" Deniz Yucel to "niemiecki agent" i przedstawiciel separatystycznej, zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Holenderskie MSZ nie chce wiecu tureckiego ministra

Holenderskie MSZ sprzeciwiło się w piątek organizacji w Rotterdamie wiecu z udziałem szefa tureckiej dyplomacji Mevluta Cavusoglu, uznając to za "niepożądane". Wiec miał się odbyć 11 marca w ramach kampanii przed kwietniowym referendum konstytucyjnym w Turcji.

Rządził w czasie katastrofy. Nie żyje Rene Preval

Były prezydent Haiti Rene Preval, pierwszy przywódca w 200-letnich dziejach tego państwa, który wygrał demokratyczne wybory, odbył pełną kadencję i w pokojowy sposób przekazał urząd swemu następcy, zmarł w piątek w wieku 74 lat - podały haitańskie władze.

Rozmowy "trudne, ale konstruktywne". Rezultatu brak

Trwająca osiem dni czwarta tura prowadzonych w Genewie pod egidą ONZ rokowań w sprawie pokojowego uregulowania konfliktu w Syrii zakończyła się w piątek bez wyraźnego rezultatu. Były to pierwsze takie negocjacje od 10 miesięcy.

Pokoje wspomnień rodem z NRD, czyli wytchnienie dla chorych na demencję

Dyrekcja jednego z domów spokojnej starości w niemieckim Dreźnie postanowiła stworzyć dla chorych na demencję i Alzheimera "pokoje wspomnień", w których królują lata 60. i 70. Wypełniają je zwykłe przedmioty, które podopieczni pamiętają z przeszłości: szczotki, radio, telewizor. Przedmioty udało się skompletować na pchlim targu, aukcjach internetowych i dzięki darowiznom. Dzięki temu odtworzono atmosferę NRD, która przypomina pacjentom o latach ich młodości. ("Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS)

Maile z prywatnej skrzynki. "Nie ma żadnego porównania z postępowaniem Clinton"

Wiceprezydent USA Mike Pence odrzucił w piątek kierowane pod jego adresem oskarżenia o hipokryzję po tym jak wyszło na jaw, że jako gubernator stanu Indiana używał swojej prywatnej skrzynki mailowej do celów służbowych. W przeszłości Pence krytykował demokratyczną kandydatkę do prezydentury Hillary Clinton za podobne praktyki.

Le Pen wezwana na przesłuchanie. Nie chce się stawić

Kandydatka skrajnej prawicy w wyborach prezydenckich we Francji Marine Le Pen została wezwana przez sędziów prowadzących śledztwo w sprawie fikcyjnego zatrudnienia jej współpracowników z unijnego budżetu - podała w piątek AFP. Le Pen odmówiła stawienia się przed organami ścigania.

"Podtrzymywanie kandydatury Fillona prowadzi do pewnej porażki"

Centrowy Związek Demokratów i Niezależnych wycofał poparcie dla kandydata prawicowych Republikanów w wyborach prezydenckich we Francji Francois Fillona - powiedział szef ugrupowania Jean-Christophe Lagarde w wywiadzie dla gazety "Ouest France". Fillonowi zarzuca się, że zatrudniał żonę jako asystentkę parlamentarną. Miał też zatrudniać fikcyjnie dwoje swoich dzieci, gdy był senatorem.

Już ponad 900 niemieckich dżihadystów w Syrii i Iraku

Liczba dżihadystów, którzy od początku konfliktu wyjechali z Niemiec do Syrii i Iraku, by wspierać tak zwane Państwo Islamskie, wzrosła do 910 - podał w piątek "Der Spiegel", powołując się na dane Niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji. Ok. 145 z nich zginęło w walce.

23-letni migrant w walizce. Próbował opuścić Lesbos

41-letnia Syryjka próbowała bez wymaganych dokumentów wydostać się z greckich wysp i wraz z dwoma synami trafić do Aten. Jednego z nich, 23-letniego, ukryła w tym celu w walizce - poinformował w piątek grecki portal "Greek Reporter". Razem z drugim synem kobieta przebywa na greckiej wyspie Lesbos.

Merkel chce się spotkać z Trumpem

W niemieckich kręgach rządowych potwierdzono, że kanclerz Angela Merkel chce się spotkać z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem 14 marca w Waszyngtonie - podała w piątek niemiecka agencja dpa.

Torturowali go tak, że zapomniał imion córek

Najgorzej było, gdy umieszczono mnie w więzieniu w Jasłyku, miałem połamane nogi i przestałem słyszeć - wspomina po 18 latach spędzonych w uzbeckim więzieniu Muhammed Bekjanow. 63-letni dziś mężczyzna był jednym z więźniów politycznych, którego wypuszczono po śmierci wieloletniego prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa.