Naddniestrze szykuje się do integracji z Rosją. Lider separatystów podpisał dekret

Prezydent nieuznawanego Naddniestrza Jewgienij Szewczuk podpisał dekret w sprawie przygotowań do integracji z Rosją. Dokument dotyczy "realizacji wyników referendum z 2006 r., gdzie 97 proc. mieszkańców regionu poparło jego niepodległość z późniejszym przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej. Władze w Kiszyniowie nie uznają dekretu, podpisanego przez samozwańcze elity w Tyraspolu.

"To pierwszy w historii cyberatak, by przejąć władzę w innym państwie"

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy mogą być zagrożone na taką skalę - hakerzy przeprowadzają kolejne ataki cybernetyczne, FBI wysyła ostrzeżenia, a trop prowadzi do Rosji. - Te wybory są pierwszymi w USA, które tak bardzo polegają na technikach komputerowych, że można je zhakować - przyznaje amerykanista dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Potężne wstrząsy w Korei, alarm w Azji. "Najsilniejsza próba atomowa w historii"

Korea Północna przeprowadziła w piątek piątą już próbę jądrową - poinformowały władze w Seulu i Tokio po tym, jak agencje meteorologiczne odnotowały wstrząsy w rejonie północnokoreańskiego ośrodka prób jądrowych. Przedstawiciele armii Korei Południowej nie mają wątpliwości: to najsilniejsza w historii reżimu z Północy próba jądrowa. Pjongjang już ją potwierdził.

Boją się podatków, nie zamachów. "Niemcy zawsze popadały w skrajność"

W Bawarii na początku wakacji doszło do serii krwawych ataków ze strony młodych imigrantów. Poruszenie było duże i wydawało się, że to zmieni podejście Niemców do polityki "otwartych drzwi" kanclerz Angeli Merkel. Ale nic takiego się nie stało. Niemcy wciąż patrzą na uchodźców jak na inwestycję i jeśli się czegoś obawiają to nie zamachów, a podwyżki podatków. Materiał "Czarno na białym".

"Ci imigranci tam biegają jak wygłodniałe psy"

Polski kierowca ciężarówki został zaatakowany w pobliżu francuskiego Calais. Koczujący tam uchodźcy próbowali go zatrzymać, obrzucili kamieniami i konarami drzew. - Cofnąłem trochę, żeby uniemożliwić tym ludziom wejście na naczepę, ale mi się to nie udało. I tak weszli - relacjonował w rozmowie z "Faktami" TVN.

Pentagon: trzeba zacząć atak na Mosul

Siły koalicji walczące z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego (IS) muszą jak najszybciej rozpocząć atak na Mosul, jeśli chcą do końca roku wyzwolić to miasto położone na północy Iraku - oświadczył w czwartek rzecznik amerykańskich wojsk w Iraku płk John Dorrian.

"A co to jest Aleppo?" Kompromitacja kandydata do Białego Domu

Kandydat Partii Libertariańskiej w wyborach prezydenckich Gary Johnson stał się obiektem kpin po wywiadzie dla MSNBC, podczas którego okazało się, że nie wie, co to jest Aleppo, czyli miasto będące centrum konfliktu w Syrii - pisze w czwartek "New York Times".

Długa lista wątpliwości. To może się znaleźć w rezolucji o Polsce

Ustawy o mediach, policji i prokuraturze; wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej; kwestia "zdrowia reprodukcyjnego kobiet". Autorzy projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce znaleźli tym razem więcej powodów do niepokoju niż kilka miesięcy temu, kiedy PE pochylił się nad sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Samochód doradcy Putina zderzył się z taksówką

Samochód przypisany do Władisława Surkowa, jednego z czołowych doradców Władimira Putina, zderzył się z taksówką. Do incydentu doszło w czwartek na Nowym Arbacie, jednej z centralnej ulic w Moskwie. Nie wiadomo, czy w aucie znajdował się sam Surkow. Kilka dni wcześniej w wypadku zginął zaufany kierowca prezydenta Rosji.

To on będzie negocjował Brexit w imieniu europarlamentu

Były premier Belgii i lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt poinformował w czwartek na Twitterze, że został mianowany negocjatorem PE ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. PE naciska na szybki wniosek Londynu ws. Brexitu.

Zatrzymani wojskowi, zawieszeni nauczyciele. Trwają wielkie czystki

Turecka prokuratura wydała w czwartek nakazy zatrzymania kolejnych sześciu generałów w ramach śledztwa w sprawie nieudanego puczu z 15 lipca - podała w czwartek agencja AP. Tego samego dnia poinformowano o zawieszeniu w obowiązkach ok. 11,5 tys. nauczycieli z powodu domniemanych powiązań z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Porwana, zamknięta w bagażniku, dodzwoniła się do męża. Ale pomoc przyszła za późno

Uprowadzono ją w amerykańskim stanie Montana. Gdy jechała w bagażniku własnego samochodu, kilka razy rozmawiała przez telefon z mężem, a raz nawet z policją. Zanim jednak udało się namierzyć auto, kobieta już nie żyła. Jej ciało znaleziono ponad 520 kilometrów od miejsca porwania, w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego w Spokane w stanie Waszyngton. Śledczy bardzo skąpo informują o przebiegu zdarzenia i ewentualnych motywach sprawców.

Będzie "Schengen obronności"? Niemiecka minister jest "za"

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen opowiedziała się w czwartek za europejską "unią obronną" podczas wizyty na Litwie, gdzie Niemcy przygotowują się do dowodzenia batalionem liczącym około tysiąca żołnierzy w ramach natowskiej strategii odstraszania Rosji.