Amerykanie przedstawili rachunek Macierewiczowi. Bardzo drogie patrioty

10,5 miliarda dolarów, czyli niemal 38 miliardów złotych - na tyle Amerykanie wstępnie wycenili sprzedaż Polsce systemów Patriot. Nie chodzi przy tym o wszystko, co chciałoby kupić polskie wojsko w ramach swojego największego programu zbrojeniowego Wisła, ale mniej więcej o połowę. MON zapewnia, że ostatecznie uda się kupić Patrioty taniej. Jeszcze nie tak dawno temu Antoni Macierewicz deklarował, że cały zakup zamknie się w kwocie 30 miliardów złotych.

Sikorski w CNN o radykalnej prawicy i marszu narodowców

Polski rząd musi podjąć teraz zdecydowane działania względem radykalnie prawicowych środowisk - powiedział Radosław Sikorski na antenie CNN. Były minister spraw zagranicznych w sobotę komentował między innymi obecność radykalnych haseł i ugrupowań na warszawskim marszu w Święto Niepodległości. Mówił też o Korei Północnej.

Okradali starożytne nekropolie. Ogromna mafia cmentarna złapana

Jak poinformowała w niedzielę chińska telewizja państwowa CCTV, policja aresztowała 91 członków sześciu band działającej w Chinach "mafii cmentarnej" zajmującej się rabunkami na starożytnych nekropoliach i odzyskała 1100 cennych, zabytkowych przedmiotów.

Zmarli, odsiadują dożywocia, jedna osoba na wolności. Członkowie "rodziny" Mansona

Charles Manson w latach 60. XX wieku stworzył wokół siebie brutalną sektę złożoną, jak określa to agencja Reutera, z "uciekinierów i wyrzutków". Jej członkowie, którymi były głównie młode kobiety, w większości wciąż znajdują się w więzieniach i uważani są za niebezpiecznych. Jedna z "wyznawczyń" Mansona, po zwolnieniu z więzienia, próbowała w 1975 roku zamordować prezydenta USA.

Były prezydent bliżej zwycięstwa. Wygrał I turę wyborów

Faworyt wyborów prezydenckich w Chile i była głowa tego państwa - centroprawicowy biznesmen i polityk Sebastian Pinera - wygrał w niedzielę I turę głosowania, uzyskując 36,6 proc. poparcia. W dogrywce w grudniu spotka się z centrolewicowym senatorem Alejandro Guillierem.

Bundestag upamiętnił ofiary wojen

Parlament Niemiec w niedzielę, Dniu Żałoby Narodowej, oddał cześć ofiarom wojen światowych i współczesnych konfliktów. Premier Estonii Juri Ratas podkreślił w Bundestagu znaczenie Unii Europejskiej, jako "instytucji zwalczającej wrogość", dla utrzymania pokoju.

Juncker ostrzega katalońskich liderów niepodległościowych

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ostrzegł katalońskich liderów niepodległościowych, że "nie powinni nie doceniać szerokiego poparcia", na jakie może liczyć w Europie hiszpański premier Mariano Rajoy, w przeciwnym wypadku "całkowicie się pomylą".

Gigantyczny sterowiec runął na ziemię

Największa jednostka latająca świata, sterowiec Airlander 10, spadła na ziemię na terenie hrabstwa Bedfordshire w Wielkiej Brytanii. Na pokładzie nie było załogi. Niewielkich obrażeń doznały dwie osoby, które przyjechały na miejsce katastrofy.

Półtora tysiąca ubogich na obiedzie u papieża

Papież Franciszek zjadł w niedzielę obiad z 1,5 tysiącem ubogich i podopiecznych ośrodków pomocy. Uroczysty posiłek zorganizowano w Auli Pawła VI z okazji obchodzonego po raz pierwszy Światowego Dnia Ubogich.

Mugabe nie ustąpił. "Zawiódł cały naród"

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe wygłosił w telewizji przemówienie, w którym - wbrew oczekiwaniom - nie ogłosił ustąpienia z urzędu. Prezydent zapowiedział w zamian, że będzie przewodniczył kongresowi partii rządzącej ZANU-PF, choć kilka godzin wcześniej został usunięty z jej kierownictwa. Wpływowy związek weteranów w reakcji na wystąpienie Mugabe poparł uruchomienie procedury impeachmentu oraz wezwał do ulicznych protestów.

Bangladesz negocjuje z Birmą w sprawie Rohindżów

MSZ Bangladeszu poinformowało w niedzielę, że prowadzi negocjacje z Birmą w sprawie repatriacji uchodźców z ludu Rohindża, którzy uciekli przed czystkami etnicznymi, jakich dopuszcza się birmańska armia. Obozy uchodźców odwiedziły delegacje Unii Europejskiej, USA i Japonii.