W Kazachstanie zniesiono karę śmierci. Stało się to w sobotę wraz z podpisaniem przez prezydenta Kazachstanu Kasym-Żomarta Tokajewa protokołu do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ. Był to ostatni element procesu ratyfikacji tego dokumentu, przyjętego przez kazachstański parlament w grudniu ubiegłego roku.
W ciągu ostatnich 20 lat w Kazachstanie obowiązywało moratorium (czasowe wstrzymanie) na stosowanie kary śmierci. Począwszy od 2003 roku, zawieszono wykonywanie wcześniej zasądzonych wyroków przewidujących tę karę.
Ostatni element procesu ratyfikacji
Pod koniec grudnia 2020 roku parlament Kazachstanu ratyfikował Drugi protokół fakultatywny do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ w sprawie zniesienia kary śmierci, przyjęty w Nowym Jorku dnia 15 grudnia 1989 roku.
W sobotę protokół został podpisany przez prezydenta Kazachstanu Kasym-Żomarta Tokajewa, o czym poinformowało biuro prezydenckie w specjalnym komunikacie. Podpis głowy państwa był ostatnim elementem procesu ratyfikacji tego dokumentu - przyjmowanego przez państwa na zasadach dobrowolności. Tym samym kara śmierci na kazachstańskim terytorium została zniesiona.
Kara śmierci w Kazachstanie
Mimo obowiązującego w Kazachstanie moratorium sporadycznie dochodziło tam w ostatnich dwóch dekadach do skazywania na śmierć przez miejscowe sądy. Dotyczyło to przestępstw kwalifikowanych jako akty terroru. W 2016 roku w Ałmatach skazano na śmierć mężczyznę, który zabił ośmiu policjantów i dwóch cywilów. Ostatecznie jednak karę tę zamieniono na dożywocie - przypomina francuska agencja AFP.
Kazachstan jest jednym z ostatnich krajów poradzieckich, który odstąpił od stosowania kary śmierci. Jedyną byłą republiką radziecką, która wciąż ją stosuje, jest Białoruś. Rosja - przypomina AFP - de facto nie stosuje kary głównej, choć formalnie nie ratyfikowała Drugiego protokołu do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ.
Według danych Amnesty International z 2019 roku kara śmierci jest zakazana prawem w 106 krajach. Wraz z Kazachstanem jest ich już 107. Organizacja twierdzi jednak, że łącznie w prawie i w praktyce kary śmierci nie stosuje się w 142 krajach (licząc z Kazachstanem - 143).
Źródło: PAP, BBC
Źródło zdjęcia głównego: FELIPE TRUEBA/EPA/PAP