Litwa legalizuje medyczną marihuanę

Sejm Litwy zalegalizował w czwartek medyczną marihuanę. Leki z konopi indyjskich będą w tym kraju dostępne od maja 2019 roku. Za nowelizacją prawną opowiedziała się większość litewskich posłów - 90 w 141-osobowym parlamencie.

Chcą, by Watykan zablokował pochówek dyktatora w Madrycie

Hiszpańscy deputowani zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zablokowanie pochówku generała Francisco Franco w madryckiej katedrze Almudena. Ponowny pogrzeb jest wynikiem zabiegów gabinetu o usunięcie zwłok dyktatora z mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii.

Francuscy deputowani przygotowali raport na temat praworządności w Polsce

Komisja Spraw Europejskich francuskiego Zgromadzenia Narodowego zaprezentowała raport w sprawie szanowania zasad państwa prawa w Unii Europejskiej, podając przykłady Rumunii, Polski i Węgier. Nad raportem pracowała dwójka francuskich deputowanych partii Republika Naprzód i Ruchu Demokratycznego. - Pomyśleliśmy, że trzeba się temu przyjrzeć i dokładnie zbadać te kwestie - mówią autorzy raportu.

Awaryjne lądowanie po starcie Sojuza. Astronauci "w dobrej kondycji"

Po awarii rosyjskiego załogowego statku kosmicznego Sojuz MS-10, który startował w czwartek rano z kosmodromu w Kazachstanie, agencje NASA i Roskosmos poinformowały, że astronauci "są w dobrej kondycji". Na Twitterze opublikowano również zdjęcia, na których widać mężczyzn w trakcie badania po akcji ratunkowej.

Obozy reedukacji dla "ekstremistów" zalegalizowane w Chinach

Lokalny parlament regionu Sinciang (Xinjiang) w zachodnich Chinach zalegalizował umieszczanie "osób będących pod wpływem ekstremizmu" w obozach reedukacji – poinformowały w czwartek międzynarodowe media. Dotychczas chińskie władze zaprzeczały istnieniu takich ośrodków.

Fiński dziennik o kolejnym szczycie Trump-Putin. Kreml dementuje

W pierwszej połowie 2019 roku może dojść w Finlandii do ponownego spotkania prezydentów USA i Rosji - podał w środę dziennik "Helsingin Sanomat". Fiński prezydent Sauli Niinisto, który gościł obu przywódców w lipcu, przyznał, że sprawy zmierzają "niespodziewanie w lepszym kierunku". Kreml po kilku godzinach zdementował te informacje.

Firmy oskarżane o "poparcie dla okupacji". Prokuratura bada sprawę

Firmy z Ukrainy dostarczały materiały na budowę mostu na zaanektowany przez Rosję Krym. Postępowanie w tej sprawie wszczęła działająca na Ukrainie prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu - poinformował w środę portal radia Swoboda "Krym.Realii". Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zwracała uwagę, że sprawa dotyczyć ma "poparcia dla okupacyjnej administracji Federacji Rosyjskiej na Półwyspie".

Sojusznik Theresy May gotowy nie poprzeć budżetu. Widmo kryzysu

Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), która wspiera konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii, jest gotowa zagłosować przeciwko projektowi budżetu państwa - podały w środę media. Zrobi tak, jeśli nie będzie zadowolona z wyniku negocjacji z Unią Europejską w sprawie brexitu.

Trump: demokraci chcą wprowadzić socjalizm

Jeśli demokraci zdobędą w listopadzie kontrolę w Kongresie, będziemy niebezpiecznie blisko wprowadzenia socjalizmu w Ameryce, na wzór Wenezueli - ostrzegł w środę prezydent Donald Trump. W komentarzu opublikowanym na stronie opinii dziennika "USA Today" skrytykował pomysł bezpłatnych ubezpieczeń medycznych.

Chiński szpieg wydany Amerykanom. Oskarżony o kradzież tajemnic

Aresztowany w Belgii chiński szpieg został wydany Stanom Zjednoczonym. Oskarżono go o próbę kradzieży tajemnic przemysłowych amerykańskich firm branży lotniczej i astronautycznej - podał w środę departament sprawiedliwości USA, informując o przeprowadzeniu procedury ekstradycji.

"Jeszcze nic nie widzieliście". Holograficzny Ronald Reagan jak żywy

W prezydenckiej bibliotece w Kalifornii w środę pojawił się trójwymiarowy hologram byłego prezydenta USA Ronalda Reagana. Niezwykła projekcja powstała przy użyciu archiwalnych nagrań z 300 kamer filmujących głowę amerykańskiego polityka pod różnym kątem, jego przemówienie było połączeniem fragmentów dawnych wypowiedzi. Łącznie, dzięki pracy ekspertów z Hollywood, zaprezentowane zostaną w ten sposób trzy różne sceny z życia Reagana.

Z kosmosu piękny, na Ziemi groźny. Huragan Michael nagrany z orbity

To ujęcia, kiedy huragan Michael zaliczany był jeszcze do czwartej kategorii. Wkraczał wówczas znad oceanu na ląd na Florydzie. Wiatr osiągał prędkość do 250 km/h, powodując gigantyczne zniszczenia - największe w rejonach miast Panama City i Mexico Beach położnych nad Zatoką Meksykańską. Michael słabnie i należy już do huraganów kategorii pierwszej, ale wciąż jest bardzo groźny. Zdjęcia pochodzą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nowy podejrzany w sprawie Skripala. Tropy wskazują na "grupę operacyjną"

Rosyjski portal Fontanka ogłosił w środę, że Wielka Brytania "jest gotowa wskazać" współpracownika dwóch agentów rosyjskiego wywiadu (GRU), którzy dokonali ataku na Siergieja Skripala w angielskim Salisbury. Według portalu jest to prawdopodobnie Siergiej Fiedotow. Z kolei czeskie radio publiczne podało w środę, iż "wydaje się, że Rosjanie utworzyli grupę operacyjną, która śledziła Skripala na długo przed próbą zabójstwa".

Huragan osłabł. Co najmniej jedna osoba nie żyje

Jedna osoba zginęła w wyniku uderzenia potężnego huraganu Michael we Florydę. Jak poinformowało w środę wieczorem czasu lokalnego amerykańskie Narodowe Centrum do spraw Huraganów (NHC), w ostatnich godzinach wiatr osłabł, nadal jednak jest bardzo groźny.