Polskie MSZ: koncentracja rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskich granic budzi zaniepokojenie

Źródło:
PAP

"Niepokojący obraz sytuacji" - tak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych komentuje doniesienia o obserwowanym wzmożonym ruchu rosyjskich wojsk w pobliżu Ukrainy. "Nasze zaniepokojenie, podobnie jak sojuszników, budzi koncentracja rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskich granic" - przekazał MSZ. Dodał, że Polska "nieustannie działa na rzecz wzmocnienia reżimów sankcyjnych UE wobec Rosji".

W czwartek z wizytą w Kijowie przebywał szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który spotkał się z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą, przedstawicielem Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Leonidem Krawczukiem oraz wicepremierem Ukrainy Ołeksijem Reznikowem. Według MSZ wizyta była pilna i związana z "zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Napięcie w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy rośnie systematycznie"

Minister Rau po zakończeniu wizyty zapewnił, że niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy, a celem jego wizyty było potwierdzenie, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie suwerenności. MSZ pytane o obecną sytuację na Ukrainie podkreśliło, że konfrontacyjna polityka Rosji przejawia się w punktach zapalnych, gdzie winą za eskalację łatwo obarczyć Ukrainę.

"Konfrontacyjna polityka Rosji, tradycyjnie wsparta demonstracyjnymi ruchami wojsk i zaczepnymi ćwiczeniami wojskowymi, jak i zakrojoną na szeroką skalę agresywną polityką dezinformacyjną, w sposób szczególnie jaskrawy przejawia się w punktach zapalnych, gdzie winą za eskalację łatwo jest obarczyć drugą stronę konfliktu. Napięcie w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy rośnie systematycznie niemal od początku bieżącego roku" - podkreślił polski resort spraw zagranicznych.

"Od połowy marca przypadków naruszenia rozejmu jest trzykrotnie więcej niż w styczniu i lutym, co potwierdzają raporty Specjalnej Misji Monitorującej OBWE (SMM). Coraz częściej zdarzają się przypadki bardzo intensywnego, prowokacyjnego ostrzału ze strony wspieranych przez Rosję, nielegalnych formacji zbrojnych. Powodują one poważne incydenty zbrojne, w rezultacie których giną ukraińscy żołnierze" - dodało MSZ.

"Napięcie zwiększają także rosyjskie ćwiczenia wojskowe"

W Donbasie, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak powiedział w minionym tygodniu, że Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tysięcy ofiar śmiertelnych. W piątek generał Chomczak zapewnił, że ukraińskie siły są gotowe na zaostrzenie sytuacji w Donbasie i wzdłuż ukraińskiej granicy państwowej. Dodał, że sytuacja jest pod kontrolą i ukraińskie wojska mają ustalone działania w reakcji na prowokacje.

MSZ podkreśliło, że zaniepokojenie budzi koncentracja wojsk w pobliżu ukraińskich granic.

"Nasze zaniepokojenie, podobnie jak sojuszników, budzi koncentracja rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskich granic, w tym na okupowanym Krymie i nad Morzem Czarnym. Napięcie zwiększają także rosyjskie ćwiczenia wojskowe, które w liczbie ponad 4 tys. mają odbyć się w kwietniu w różnych częściach Rosji. W połączeniu z impasem w rozmowach pokojowych daje to mocno niepokojący obraz sytuacji" - zaznaczył w odpowiedzi przesłanej PAP resort dyplomacji.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: powstaje pytanie: w co gra Rosja?
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: powstaje pytanie: w co gra Rosja?TVN24 BiS

"Polska jest w ścisłym gronie najaktywniejszych państw podnoszących temat rosyjskiej agresji"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło, że utrzymuje regularny dialog z Ukrainą na szczeblu resortowym, a w tym roku planowane jest jeszcze przynajmniej kilka spotkań.

"Utrzymujemy regularny dialog z Ukrainą na szczeblu MSZ, w bieżącym roku jest planowane jeszcze przynajmniej kilka spotkań na szczeblu ministra SZ i wiceministra odpowiedzialnego za politykę wschodnią, zarówno dwustronnych, jak i w różnych formatach wielostronnych z udziałem Polski i Ukrainy (np. Trójkąta Lubelskiego)" - poinformował resort dyplomacji.

MSZ pytane o ewentualne zwrócenie się o interwencję do instytucji międzynarodowych w sprawie mobilizacji wojsk rosyjskich oceniło, że konflikt rosyjsko-ukraiński jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa europejskiego i niesie duży potencjał destabilizacyjny.

"Polska jest w ścisłym gronie najaktywniejszych państw podnoszących temat rosyjskiej agresji na forum międzynarodowym. Polska aktywnie wspiera i inspiruje przedsięwzięcia wzmacniające presję międzynarodową na Rosję, w ramach UE, ONZ czy OBWE. Jesteśmy także głównym promotorem adaptacji wojskowej NATO i współpracy Sojuszu z Ukrainą. Zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej było jednym z przedmiotów rozmów ministra Raua w Kijowie" - podkreśliło ministerstwo.

"Jednocześnie przygotowujemy się do objęcia w przyszłym roku przewodnictwa w OBWE, która jest aktywnie zaangażowana w proces uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Ta organizacja prowadzi rozmowy w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej i kieruje największą operacją OBWE w terenie - Specjalną Misją Monitorującą na Ukrainie. Polska zamierza efektywnie wykorzystać okres przewodnictwa do podjęcia prób deeskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy i wsparcia dotkniętej konfliktem społeczności w Donbasie" - dodał MSZ.

Agnieszka Bryc: Rosjanie będą destabilizować sytuację na Ukrainie
Agnieszka Bryc: Rosjanie będą destabilizować sytuację na Ukrainie TVN24BiS

Na pytanie o ewentualne domaganie się przez Polskę zwiększania sankcji unijnych nałożonych na Rosję MSZ zapewniło, że Polska "nieustannie działa na rzecz wzmocnienia reżimów sankcyjnych UE wobec Rosji z powodu jej agresywnej polityki na Ukrainie".

16 marca 2014 roku przy obecności rosyjskich wojsk okupacyjnych, w Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol przeprowadzono nielegalne "referendum" i następnie tereny te bezprawnie ogłoszono częścią Federacji Rosyjskiej. W odpowiedzi na niesprowokowane działania celowo podważające i destabilizujące integralność terytorialną Ukrainy Unia Europejska wprowadziła sankcje na Rosję, które od tego czasu regularnie przedłuża. Obecnie dotyczą one 177 osób i 48 podmiotów, którym zarzuca się aneksję Krymu i podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Autorka/Autor:mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Były premier Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty w sprawie organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Przekazał, że odmówił składania zeznań. Przed wejściem do prokuratury wygłosił oświadczenie, w którym stwierdził, że podjąłby decyzję o przygotowaniu wyborów kopertowych jeszcze raz.

Morawiecki usłyszał zarzuty. "Odmówiłem składania zeznań"

Morawiecki usłyszał zarzuty. "Odmówiłem składania zeznań"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Waloryzacja emerytur w 2025 roku coraz bliżej. Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe oraz dodatki wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostaną zwaloryzowane. Podwyżka będzie przeprowadzana automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. W wyniku waloryzacji świadczenia wzrosną o 5,5 procent.

Podwyżki dla milionów emerytów i rencistów

Podwyżki dla milionów emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Lista 100 najbogatszych Polaków 2025 została opublikowana przez magazyn "Forbes". Jak zauważają autorzy zestawienia, po raz pierwszy w historii składa się ono wyłącznie z miliarderów. Pozycję lidera utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Pierwszy taki przypadek w historii

Lista najbogatszych Polaków. Pierwszy taki przypadek w historii

Źródło:
tvn24.pl

Gene Hackman nie żyje. Aktor został znaleziony martwy w swojej posiadłości w Santa Fe. Miał 95 lat. Na miejscu odkryto też zwłoki jego małżonki, pianistki Betsy Arakawy. Śledczy nie podają na razie informacji o przyczynie ich śmierci.

Nie żyje Gene Hackman. Aktora i jego żonę znaleziono martwych w domu  

Nie żyje Gene Hackman. Aktora i jego żonę znaleziono martwych w domu  

Źródło:
Reuters, santafenewmexican.com, PAP

Gene Hackman i jego żona Betsy Arakawa zostali znalezieni martwi w swoim domu w Santa Fe. To tam dwukrotny zdobywca Oscara spędzał swoją aktorską emeryturę. Para rzadko pokazywała się publicznie. Ostatnie zdjęcia pochodzą sprzed niemal roku.

Gene Hackman na zdjęciach sprzed roku. Aktor ostatnio rzadko pokazywał się publicznie

Gene Hackman na zdjęciach sprzed roku. Aktor ostatnio rzadko pokazywał się publicznie

Źródło:
Santa Fe New Mexican, tvn24.pl

Mieszkanka Ochoty, która półtora tygodnia temu padła ofiarą rozboju, mogła umrzeć z powodu zawału, wywołanego stresem, gdy w jej mieszkaniu pojawili się napastnicy lub napastnik - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Jej mieszkanie splądrowali mężczyźni zatrzymani w sprawie trzech zabójstw seniorek w stolicy. Śledczy powiązali ich także ze sprawą z Ochoty, ponieważ odnaleźli u nich przedmioty skradzione zmarłej.

Śmierć czwartej seniorki, nowe informacje

Śmierć czwartej seniorki, nowe informacje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Elon Musk odniósł się do petycji w sprawie odebrania mu kanadyjskiego obywatelstwa. Ta została utworzona w ubiegłym tygodniu i od tego czasu zebrała już ponad 300 tysięcy podpisów. W jej uzasadnieniu wskazano m.in. na padające z ust biznesmena sugestie uczynienia z Kanady 51. stanu USA. 

Setki tysięcy podpisów pod petycją, by pozbawić Elona Muska obywatelstwa. Odpowiedział  

Setki tysięcy podpisów pod petycją, by pozbawić Elona Muska obywatelstwa. Odpowiedział  

Źródło:
Politico, CNN, CBC News, tvn24.pl

Właściciel "Washington Post" Jeff Bezos zdecydował, że gazeta zmieni linię redakcyjną w dziale opinii i będzie tam zamieszczać w przeważającej części teksty w obronie "wolnych rynków i wolności osobistych". To kolejna polityczna interwencja miliardera w linię redakcyjną gazety. "Jeśli Bezos spróbuje ingerować w dział wiadomości, natychmiast odejdę" - napisał główny reporter ekonomiczny w "Washington Post" Jeff Stein.

Jeff Bezos ingeruje w linię redakcyjną "Washington Post". Nie pierwszy raz

Jeff Bezos ingeruje w linię redakcyjną "Washington Post". Nie pierwszy raz

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przy drogach krajowych w Polsce w najbliższych miesiącach stanie 70 nowych fotoradarów. Podpisano już umowy na dostawę i montaż tych urządzeń. Wszystkie fotoradary mają zostać uruchomione do lipca przyszłego roku.

Tutaj staną nowe fotoradary. Zobacz mapę

Tutaj staną nowe fotoradary. Zobacz mapę

Źródło:
tvn24.pl

Doktor Norbert Szaluś został na rok pozbawiony prawa do wykonywania zawodu - potwierdziła Naczelna Izba Lekarska. O kontrowersyjnych metodach leczenia stosowanych przez lekarza informowaliśmy cztery lata temu w reportażu Michała Fui "Zarobić na chorych na raka".

Lekarz z reportażu "Superwizjera" z zakazem wykonywania zawodu. Jest prawomocne orzeczenie

Lekarz z reportażu "Superwizjera" z zakazem wykonywania zawodu. Jest prawomocne orzeczenie

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura w Chełmie (Lubelskie) wszczęła śledztwo w sprawie narażenia na utratę życia i nieumyślnego spowodowania śmierci dziewięcioletniej dziewczynki, która zmarła po zadławieniu się cukierkiem. Do tragedii doszło w szkole.

Uczennica zadławiła się cukierkiem, zmarła w szpitalu. Jest śledztwo

Uczennica zadławiła się cukierkiem, zmarła w szpitalu. Jest śledztwo

Źródło:
tvn24.pl

Julia Przyłębska, która do grudnia pełniła funkcję prezes Trybunału Konstytucyjnego, otrzymała 252 tysięcy złotych brutto odprawy. Dodatkowo za niewykorzystanie 37 dni urlopu Przyłębska odebrała jeszcze ekwiwalent w wysokości 74 tysięcy złotych - informuje "Gazeta Wyborcza". Była prezes wcześniej krytykowała sędziów, którzy kumulują dni urlopowe i zapowiadała, że sama wykorzysta swój urlop w całości.

Przyłębska odebrała 74 tysiące złotych ekwiwalentu za urlop. Sama krytykowała takie praktyki

Przyłębska odebrała 74 tysiące złotych ekwiwalentu za urlop. Sama krytykowała takie praktyki

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Konkret24

Dwóch młodych Indonezyjczyków skazanych za związek jednopłciowy zostało publicznie wychłostanych w czwartek w prowincji Aceh. Amnesty International wezwało miejscowe władze do położenia kresu tej praktyce.

Studenci ukarani publiczną chłostą za seks. "Przerażający akt"

Studenci ukarani publiczną chłostą za seks. "Przerażający akt"

Źródło:
Reuters, Amnesty International

Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził śmierć francuskiego obywatela Ohada Jahalomiego, który został porwany przez organizację terrorystyczną Hamas 7 października 2023 roku. "Barbarzyństwo Hamasu musi się skończyć" - dodał we wpisie Macron.

Bronił domu, został uprowadzony. Macron potwierdza śmierć zakładnika

Bronił domu, został uprowadzony. Macron potwierdza śmierć zakładnika

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o zarzutach dla dwóch mężczyzn w związku ze sprawą śmierci trzech starszych kobiet. 43-letni Polak usłyszał pięć zarzutów, w tym trzech zabójstw. 33-letni Ukrainiec miał natomiast brać udział w jednym zabójstwie, odpowie też za paserstwo. W czwartek sąd zdecydował o zastosowaniu wobec nich tymczasowych aresztów.

Zabójstwa starszych kobiet w Warszawie. Areszty dla zatrzymanych mężczyzn

Zabójstwa starszych kobiet w Warszawie. Areszty dla zatrzymanych mężczyzn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Papież Franciszek dobrze spał tej nocy i teraz wypoczywa - poinformował Watykan w czwartek rano, w czternastym dniu hospitalizacji papieża w rzymskiej Poliklinice Gemelli. W komunikatach nie ma już słowa "krytyczny" w opisie stanu klinicznego papieża, który ma obustronne zapalenie płuc.

"Jest w dobrym nastroju". Najnowsze informacje o zdrowiu papieża

"Jest w dobrym nastroju". Najnowsze informacje o zdrowiu papieża

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Pracownicy Parku Narodowego Big Bend w Teksasie odkryli nietypowy gatunek rośliny. Po dokładniejszym zbadaniu przez specjalistów okazało się, że nie była ona wcześniej znana nauce.

"Wełniany diabeł" odkryty w parku narodowym

"Wełniany diabeł" odkryty w parku narodowym

Źródło:
National Park Service, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Kielc zablokują w czwartek drogę krajową nr 74 w proteście przeciwko budowie trasy ekspresowej S74 w centrum miasta. Skarżą się, że droga ma przebiegać tuż pod ich oknami, zaledwie pół kilometra od rynku. GDDKiA broni inwestycji jako "kluczowej dla miasta i regionu".

Zablokują ważną drogę. Nie chcą ekspresówki pod oknami

Zablokują ważną drogę. Nie chcą ekspresówki pod oknami

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski niewyrównany sezonowo wzrósł w czwartym kwartale 2024 roku o 3,2 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z trzecim kwartałem wzrost wyniósł 1,3 procent.

Tak rośnie polska gospodarka

Tak rośnie polska gospodarka

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje 33-letnia mieszkanka Sosnowca, której ciało znaleziono w jednym z mieszkań w centrum miasta. Funkcjonariusze przyjechali pod wskazany adres po zgłoszeniu o awanturze domowej. Wtedy znaleźli zwłoki kobiety z licznymi ranami kłutymi. Policjanci zatrzymali 33-letniego męża ofiary.

Ciało kobiety z licznymi ranami kłutymi. Zatrzymano jej męża

Ciało kobiety z licznymi ranami kłutymi. Zatrzymano jej męża

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24
Lekarz odmówił Oli medycznej marihuany, matka pozwała szpital

Lekarz odmówił Oli medycznej marihuany, matka pozwała szpital

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już w piątek odbędzie się kolejna Wielka Wymiana Zabawek, organizowana przez "Dzień Dobry TVN". Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na postępujący konsumpcjonizm. Tym razem organizatorzy zapraszają na wymianę przedmiotów w Siedlcach.

Wielka Wymiana Zabawek. "Nie wszystko trzeba kupować"

Wielka Wymiana Zabawek. "Nie wszystko trzeba kupować"

Źródło:
Dzień Dobry TVN

"Trochę się tłuką, trochę ubijają interesy" - komentują internauci rozpowszechnianą w internecie informację, jakoby Ukraina kupiła od Rosji reaktory jądrowe. Rzeczywiście, Ukraina zdecydowała o zakupie dwóch reaktorów dla Chmielnickiej Elektrowni Atomowej, ale Rosja na tym nie zarobi. Wyjaśniamy.

Ukraina "kupiła od Rosji" reaktory jądrowe? "Zarobi na tym jeden kraj"

Ukraina "kupiła od Rosji" reaktory jądrowe? "Zarobi na tym jeden kraj"

Źródło:
Konkret24

Policjanci siłowo, przy użyciu łomu i młota, weszli do jednego z lokali na Pradze Północ. Znaleźli tam automaty do nielegalnych gier hazardowych, a także między innymi dokumenty i broń gazową.

Nie czekali aż ktoś otworzy, użyli młota i łomu

Nie czekali aż ktoś otworzy, użyli młota i łomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznani sprawcy wtargnęli do domu jednorodzinnego w Józefowie pod Warszawą. Mieli pobić jednego z domowników i zabrać gotówkę. Trwają ich poszukiwania.

Napad na dom jednorodzinny. Zamaskowani sprawcy zabrali pieniądze

Napad na dom jednorodzinny. Zamaskowani sprawcy zabrali pieniądze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis w rozmowie z Michałem Sznajderem przyznał, że liczył na zwiększenie wsparcia dla Ukrainy za administracji Donalda Trumpa, ale szybko okazało się, że nadzieje te "zostały zmielone w proch". Były minister podkreślił, że Europa musi się zjednoczyć w sprawie obronności.

Trump "wpadł w pułapkę". "Przekazuje oponentowi wszystkie karty"

Trump "wpadł w pułapkę". "Przekazuje oponentowi wszystkie karty"

Źródło:
TVN24

Dziś nad Polską mogło dojść do deorbitacji chińskiej rakiety kosmicznej Jielong 3, o czym informowała w komunikacie Polska Agencja Kosmiczna. Dzięki danym z Europejskiego Systemu Monitorowania Przestrzeni Kosmicznej (EU SST) wiemy, że ryzyko minęło.

Deorbitacja chińskiej rakiety. Co się stało z Jielong 3

Deorbitacja chińskiej rakiety. Co się stało z Jielong 3

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, PAP

Z przylądka Canaveral na Florydzie w środę wystartowała prywatna misja firmy Intuitive Machines. W kierunku Księżyca poleciał lądownik nazwany Athena, który między innymi ma zbadać obecność wody pod powierzchnią Srebrnego Globu.

Athena w drodze na Księżyc. Ma przed sobą ważną misję

Athena w drodze na Księżyc. Ma przed sobą ważną misję

Źródło:
PAP, Reuters, NPR, Intuitive Machines

Kto nie zje ani jednego pączka w tłusty czwartek, temu nie będzie się wiodło - głosi stare porzekadło. To słodkie święto rozpoczynające ostatni tydzień karnawału. Tradycyjnie wiele osób sięga tego dnia po pączki lub faworki.

Tradycja rzecz święta. Dziś tłusty czwartek

Tradycja rzecz święta. Dziś tłusty czwartek

Źródło:
TVN24

60 pseudokibiców odpowie przed sądem za udział w bójce, w której zginął 40-letni Łukasz Z. Do tragedii doszło przed meczem w Radłowie (Małopolska). Dziewięciu osobom grozi do 10 lat więzienia, pozostałym oskarżonym - do pięciu lat.

Łukasz zginął w bójce przed meczem. Przed sądem stanie 60 pseudokibiców

Łukasz zginął w bójce przed meczem. Przed sądem stanie 60 pseudokibiców

Źródło:
PAP

Według naukowców bociany zimujące w Afryce ruszyły do Europy. Potwierdzają to między innymi dane z nadajników GPS założonych wybranym osobnikom. Choć na trasie przelotu panują bardzo dobre warunki, intensywny przelot tych ptaków jeszcze się nie rozpoczął.

Szybki, Zbysia i Mars wysłały sygnał. Już lecą w naszą stronę

Szybki, Zbysia i Mars wysłały sygnał. Już lecą w naszą stronę

Źródło:
PAP

Dziecko z zachodniego Teksasu zmarło na odrę - poinformowały w środę miejscowe władze. Jest to pierwszy odnotowany przypadek śmierci z powodu odry w Stanach Zjednoczonych od dziesięciu lat. Do kwestii epidemii odry w Teksasie odniósł się sekretarz zdrowia Robert F. Kennedy Jr., któremu lekarze i część amerykańskich kongresmenów wytykali m.in. kwestionowanie bezpieczeństwa szczepionek przeciwko tej chorobie.

Epidemia odry w Teksasie, zmarło niezaszczepione dziecko. Robert F. Kennedy Jr. zabrał głos

Epidemia odry w Teksasie, zmarło niezaszczepione dziecko. Robert F. Kennedy Jr. zabrał głos

Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl

Władze Macedonii Północnej planują wystawić na aukcję majątek byłego premiera Nikoły Gruewskiego. W 2018 roku polityk uciekł na Węgry, by uniknąć kary więzienia. Uzyskał azyl polityczny i przebywa tam do dziś.

Były premier uciekł na Węgry. Władze chcą sprzedać jego majątek  

Były premier uciekł na Węgry. Władze chcą sprzedać jego majątek  

Źródło:
PAP, frontline.mk, tvn24.pl

O rozszczelnieniu naczepy z substancją niebezpieczną i zagrożeniu wybuchem na A6 w pobliżu przejścia granicznego w Kołbaskowie (woj. zachodniopomorskie) poinformowała GDDKiA. Na miejscu jest policja i strażacy. Zjazd z autostrady w kierunku Szczecina jest zamknięty.

Rozszczelnienie cysterny z gazem. Było zagrożenie wybuchu

Rozszczelnienie cysterny z gazem. Było zagrożenie wybuchu

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl

Prezydent Tczewa (woj. pomorskie) złożył zawiadomienie do prokuratury o nielegalnej kamerze zamontowanej w tamtejszym urzędzie miasta przed sekretariatem prezydenta. Urządzenie miało nagrywać wideo i dźwięk od kwietnia do października w 2024 roku.

Urzędnicy byli nagrywani bez ich wiedzy. Prezydent składa zawiadomienie do prokuratury

Urzędnicy byli nagrywani bez ich wiedzy. Prezydent składa zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
PAP

Wałeccy policjanci zatrzymali do kontroli 53-latkę, która wiozła wnuka do szkoły. Badanie alkomatem wykazało, że była nietrzeźwa. Tłumaczyła się tym, że w trakcie jazdy użyła spryskiwacza do szyb i zjadła mentolowego cukierka.

Nietrzeźwa babcia wiozła wnuka do szkoły

Nietrzeźwa babcia wiozła wnuka do szkoły

Źródło:
tvn24.pl, KPP Wałcz

Magda Łucyan, dziennikarka Faktów "TVN" i TVN24, została laureatką Nagrody Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego w kategorii "Dziennikarz dla planety". Łucyan jest autorką programu "Rozmowy o końcu świata" w TVN24. - Mam marzenie, by przestać prowadzić ten program, by nie był on już potrzebny, bym mogła powiedzieć, że końca nie będzie - mówiła laureatka.

Dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Magda Łucyan z nagrodą "Dziennikarz dla planety"

Dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Magda Łucyan z nagrodą "Dziennikarz dla planety"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Bydgoszczy zlikwidowali dwa laboratoria narkotykowe, w których zabezpieczyli amfetaminę, 3-CMC i marihuanę. W sprawie zatrzymano siedem osób, które usłyszały już prokuratorskie zarzuty i zostały tymczasowo aresztowane.

Zlikwidowano dwa laboratoria narkotykowe. Zarzuty usłyszało siedem osób

Zlikwidowano dwa laboratoria narkotykowe. Zarzuty usłyszało siedem osób

Źródło:
tvn24.pl, Policja Kujawsko-Pomorska
Zabił na pasach dwie seniorki, hamował w ostatniej chwili. "Być może zabrakło mu doświadczenia"

Zabił na pasach dwie seniorki, hamował w ostatniej chwili. "Być może zabrakło mu doświadczenia"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
W całym kraju szczepionkę przyjęło tylko kilkaset dzieci. A jest bezpłatna

W całym kraju szczepionkę przyjęło tylko kilkaset dzieci. A jest bezpłatna

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ta sprawa dzieliła administrację Donalda Trumpa i władze w Kijowie, ale wygląda na to, że ostatecznie doszło do porozumienia. Ukraina - najprawdopodobniej już w najbliższy piątek - podpisze umowę z USA w sprawie dostępu do zasobów mineralnych. Portal Europejska Prawda publikuje 11 punktów umowy.

To ma być "ostateczna wersja" umowy między USA a Ukrainą. Co w niej jest

To ma być "ostateczna wersja" umowy między USA a Ukrainą. Co w niej jest

Aktualizacja:
Źródło:
New York Times, Radio Swoboda, BBC, Ukraińska Prawda, PAP, Europejska Prawda