65. mowa tronowa Elżbiety II

Wśród priorytetów rządu Borisa Johnsona na nową sesję parlamentarną jest przeprowadzenie brexitu - przekazała brytyjska królowa Elżbieta II w wygłoszonej w poniedziałek uroczystej mowie tronowej. Monarchini przedstawiła plany legislacyjne rządu, wśród których znalazły się także walka z przestępczością, ochrona środowiska i poprawa opieki zdrowotnej.

Rosjanie zaprzeczają doniesieniom o bombardowaniu szpitali

Zbombardowany szpital, o którym napisał "New York Times", jest właściwie dobrze chronionym bunkrem terrorystycznym - oświadczył rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony generał Igor Konaszenkow. W ten sposób skomentował wcześniejsze doniesienia amerykańskiego dziennika o tym, że Rosjanie zbombardowali w maju cztery szpitale w kontrolowanej przez syryjską opozycję prowincji Idlib.

Syn Joe Bidena odchodzi z zarządu chińskiej firmy

Hunter Biden, syn byłego wiceprezydenta USA i prawdopodobnego kandydata Partii Demokratycznej w wyścigu prezydenckim Joe Bidena, poinformował, że odchodzi z zarządu chińskiej firmy BHR. Zapewnił, że nie będzie zajmował stanowisk w zagranicznych spółkach, jeśli jego ojciec wygra w przyszłorocznych wyborach.

Unia przedłuża sankcje za ataki chemiczne

Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec osób zaangażowanych w atak chemiczny na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii, a także osób związanych z reżimem w Damaszku, których praca pozwoliła na użycie broni chemicznej w Syrii. Decyzja ma pomóc w działaniach Wspólnoty w walce z rozprzestrzenianiem i stosowaniem broni chemicznej.

Katalońscy separatyści usłyszeli wyroki. "Łącznie 100 lat więzienia"

Hiszpański Sąd Najwyższy skazał dziewięciu liderów katalońskich separatystów, oskarżonych o bunt za udział w referendum niepodległościowym w Katalonii. Otrzymali wyroki od dziewięciu do 13 lat pozbawienia wolności. Sąd wydał też w poniedziałek Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) za byłym liderem separatystów Carlesem Puigdemontem, który przebywa w Belgii.

Kurdowie dogadali się z Asadem. Armia syryjska "zdobyła Tel Tamer"

W niedzielę syryjska armia wkroczyła do miasta Tel Tamer w północno-wschodniej Syrii - poinformował Damaszek. To efekt porozumienia między rządem w Damaszku a kontrolującymi ten region siłami dowodzonymi przez Kurdów. Dotychczasowi przeciwnicy sprzymierzyli się w celu odparcia tureckiej ofensywy.

"W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian"

"Władze Polski na pewno będą nadal dążyć do jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi, które rozpatrywane są jako przeciwwaga dla napiętych stosunków z Brukselą" - komentuje wynik wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu rosyjski dziennik "Izwestia". "W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian" - przyznaje rozmówca agencji RIA Nowosti.

Turcy prą coraz głębiej, Amerykanie wycofują się na południe

Prezydent Donald Trump nakazał wycofanie niewielkich sił USA stacjonujących jeszcze w Syrii na południe, by znalazły się dalej od miejsc, gdzie Turcja prowadzi ofensywę przeciw syryjskim Kurdom - poinformował w niedzielę szef Pentagonu Mark Esper. Około tysiąca amerykańskich żołnierzy zostanie wycofanych z północy Syrii, gdzie trwa operacja militarna sił tureckich.

"Polska wciąż nie jest Węgrami, Turcją czy jakimkolwiek innym autokratycznym krajem"

Światowe media poinformowały o sondażowych wynikach wyborów w Polsce. Zwracały uwagę, że źródłem sukcesu partii Jarosława Kaczyńskiego były programy socjalne. "Zwycięstwo to najprawdopodobniej wzmoże obawy co do demokratycznych standardów w największym postkomunistycznym państwie UE" - zauważyła w komentarzu agencja Reutera. PiS będzie miało "spokojne życie" - ocenił włoski dziennik "Corriere della Sera". "Polska wciąż nie jest Węgrami, Turcją czy jakimkolwiek innym autokratycznym krajem" - podkreślił "New York Times".

Rząd wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy. Protesty trwały prawie dwa tygodnie

Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno i przywódcy autochtonicznej ludności kraju zawarli w niedzielę wieczorem porozumienie, na mocy którego rząd zobowiązał się do odwołania pakietu posunięć oszczędnościowych. Ogłoszone wcześniej przez władze oszczędności stały się powodem gwałtownych protestów, trwających od początku października.

Nadzwyczajne posiedzenie w sprawie Syrii. "Działania Francji w najbliższych godzinach"

Pałac Elizejski po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu poinformował w niedzielę wieczorem, że Francja podejmie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo swojego personelu wojskowego i cywilnego w północno-wschodniej Syrii. Nie wyjaśniono, na czym te działania będą polegać. Według źródeł dyplomatycznych Paryż przygotowuje się do wycofania kilkuset żołnierzy sił specjalnych i pracowników organizacji pomocowych.

Wstępne wyniki. Polonia amerykańska postawiła na PiS

Większość Polaków oddających głosy w Stanach Zjednoczonych zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Według niepełnych jeszcze danych w Senacie kandydat PiS uzyskał 16 940 (58,5 proc.) z 29 195 oddanych głosów, a w Sejmie na tę partię padło 15 569 (52,7 proc.) z 29 517 głosów. Frekwencja wyniosła 91 procent.

Polacy głosują za granicą, kolejki przed konsulatami. "Pierwszy raz widzę coś takiego"

We Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Belgii - Polacy mieszkający za granicą i turyści z Polski ustawiają się w kolejkach, by oddać głos w wyborach parlamentarnych. - Pierwszy raz widzę coś takiego, jestem w szoku. Zwykle podczas głosowania kolejka nie wychodzi z budynku, a dziś ludzie stoją na ulicy - powiedział mieszkający w Londynie pan Eugeniusz. Nagrania i zdjęcia kolejek otrzymujemy na Kontakt 24.

"Cztery zbombardowane szpitale w Syrii. Jeden winowajca: Rosja"

"Rosyjskie lotnictwo wielokrotnie bombardowało szpitale w Syrii. Na początku maja zaatakowało cztery placówki" - podał amerykański dziennik "New York Times". Gazeta powołała się na relacje naocznych świadków, nagrania z miejsc ataków, a także rozmowy rosyjskich pilotów z kontrolą lotów w Syrii.

ONZ ma kłopoty finansowe. "Stany Zjednoczone są głównym dłużnikiem"

Waszyngton "próbuje podważyć pracę ONZ" - oświadczyło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Resort zarzucił USA, że zalegają z opłatami składek członkowskich. Wcześniej sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres oznajmił, że "Narody Zjednoczone stoją w obliczu najpoważniejszego w tej dekadzie kryzysu finansowego".

Wpłacił na fundację Nawalnego 50 dolarów. Znalazł się "pod ogromną presją"

Jurij Maslichow, rosyjski biznesmen działający w USA, przelał na konto Fundacji Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego 50 dolarów. Z tego powodu rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości uznało fundację za "zagranicznego agenta". W rozmowie z rosyjskim niezależnym portalem Otwarte Media Maslichow powiedział, że po nagłośnieniu sprawy zaczął otrzymywać pogróżki i znalazł się "pod ogromną presją".