Rozmowy w sprawie brexitu wznowione, nowych propozycji brak

Jak wynika z informacji przekazanych przez Komisję Europejską, unijni i brytyjscy negocjatorzy wrócili do rozmów w sprawie brexitu. Nie wysunięto jednak na razie propozycji, które miałyby rozwiązać problematyczną kwestię granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Córka byłego numeru 1 numerem 2

Do niedawna jej ojciec był formalnym numerem 1 w Kazachstanie, a mimo odejścia z fotela prezydenta nadal zachowuje ogromne wpływy. Teraz Dariga Nazarbajewa, najstarsza córka Nursułtana Nazarbajewa, została ponownie formalnym numerem 2 w kraju - przewodniczącą Senatu, wyższej izby parlamentu.

Premier Japonii szykuje spore przetasowania

W przyszłym tygodniu dojdzie do zmian w rządzie Japonii i kierownictwie rządzącej Liberalnej Partii Demokratycznej, ogłosił premier Japonii Shinzo Abe cytowany przez agencję Kyodo.

Zamiast do szkoły poszli protestować

Tysiące hongkońskich uczniów szkół średnich nie poszły na lekcje w pierwszym dniu roku szkolnego. Zamiast tego zgromadzili się w centrum miasta, by wyrazić poparcie dla trwających od prawie trzech miesięcy prodemokratycznych protestów.

Pompeo przyjedzie do Brukseli. "Spotkanie zapoznawcze"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotka się w Brukseli z nowymi szefami instytucji unijnych. Jak poinformowała Komisja Europejska, w poniedziałek wieczorem ma rozmawiać z przyszłą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Ławrow komentuje obchody 1 września w Warszawie

Rosja nie ukrywa ani jednego faktu, broniąc swojej wizji historii II wojny światowej - powiedział w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, dochodzi obecnie do próby pomniejszania zasług Rosji w zwycięstwie nad nazistami. - Fakty są po naszej stronie - oświadczył minister.

Tragiczny wypadek w Niemczech. Media: zginęli Polacy

Dwóch Polaków zginęło, a jeden został ciężko ranny w wypadku, do którego doszło w niedzielę przed północą na autostradzie A20 w kierunku Lubeki, niedaleko miejscowości Tessin na północnym wschodzie Niemiec - podaje Polska Agencja Prasowa i niemiecki regionalny nadawca NDR.

Śledził, zgwałcił i zamordował aktorkę, dostał dożywocie

Mężczyzna, który zgwałcił i zamordował początkującą aktorkę i wschodzącą gwiazdę stand-upu Eurydice Dixon w "absolutnie bestialskim" ataku w parku w australijskim Melbourne, usłyszał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Jak argumentował sąd, do zabójstwa doprowadziły "ciemne i chore fantazje" mordercy.

"Warszawa sprywatyzowała II wojnę światową"

Odegrane w Polsce przedwyborcze show nie miało żadnego związku z prawdą historyczną o tym, że to Związek Radziecki wyzwolił Europę od nazizmu - skomentowała w poniedziałek "Rossijskaja Gazieta" obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W mediach w Moskwie rozbrzmiewa też krytyka pod adresem Warszawy z powodu niezaproszenia rosyjskiej delegacji na uroczystości. Padły również zarzuty o "antyrosyjskość" polskich władz.

Pokora Steinmeiera, ostrzeżenie Dudy i reparacje w tle słów Morawieckiego. #PisząoPolsce

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie, Wieluniu i na Westerplatte opisują media za oceanem. Amerykański dziennik "The Washington Post" i tygodnik "Time" posiłkują się depeszą agencji Associated Press, która wskazuje na pełną pokory postawę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera przepraszającego za "niemieckie", a nie nazistowskie zbrodnie. Korespondenci stacji CNN w podsumowaniu niedzielnych obchodów zwracają uwagę na słowa prezydenta Andrzeja Dudy o wciąż niezabliźnionych ranach, jakie Polska odczuwa po wojnie i premiera Mateusza Morawieckiego o "zadośćuczynieniu", jakie Polska powinna się domagać od Niemiec. "New York Times" stwierdza, że polski prezydent "beształ" część europejskich przywódców za postawę wobec stanowiącej zagrożenie Rosji.

"Dobrze, że prezydent Steinmeier ponownie poprosił o wybaczenie"

"W świetle historii to cud i dar, że stosunki niemiecko-polskie, mimo wszelkich krótkoterminowych nieporozumień, są tak dobre i stabilne" - pisze dzień po uroczystościach 1 września w Warszawie "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Niemiecka prasa opisuje rocznicę wybuchu II wojny światowej, zwracając uwagę na trudne zadanie, jakie miał do wypełnienia w Polsce prezydent Frank-Walter Steinmeier. - "Dobrze, że prezydent Steinmeier ponownie poprosił o wybaczenie" - ocenia "Sueddeutsche Zeitung".

Wykrywa broń masowego rażenia, zakłóca detonację bomb. Kolumna wiceprezydenta USA

Kolumna, którą wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence porusza się po Warszawie, w znacznym stopniu przypomina tę, którą na co dzień porusza się prezydent Donald Trump. Kolumna Pence'a składa się z co najmniej kilku pojazdów - wśród nich są między innymi auta z uzbrojonymi agentami Secret Service, półciężarówka do wykrywania broni masowego rażenia i pojazd z systemami do tak zwanej walki elektronicznej.

Kevin Hart miał wypadek samochodowy

Amerykański aktor Kevin Hart odniósł "poważne obrażenia pleców" w wypadku samochodowym w okolicach Los Angeles, w nocy z soboty na niedzielę czasu lokalnego - podała amerykańska stacja CNN, która dotarła do raportu z wypadku sporządzonego przez lokalną drogówkę. Okoliczności zdarzenia nie są jasne. Poza komikiem w aucie znajdowały się dwie inne osoby.

Nalot na ośrodek dla zatrzymanych. Czerwony krzyż: nawet 130 ofiar

Przedstawiciele jemeńskich władz i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) poinformowali, że nawet do 130 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego nalotu kierowanych przez Arabię Saudyjską sił koalicyjnych na ośrodek detencyjny w południowo-zachodnim Jemenie. Według szefostwa koalicji zniszczone zostało miejsce przechowywania dronów i pocisków w Zamarze.

"Dwa zasadnicze cele, które Teheran chce osiągnąć"

"Jeśli Europa nie jest w stanie dotrzymać w praktyce swych zobowiązań, Iran uczyni w najbliższych dniach trzeci krok w kierunku zredukowania własnych" - zakomunikował prezydent Iranu Hasan Rowhani prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi. Do rozmowy przywódców państw doszło w sobotę, a jej relację zamieszczono na stronie internetowej irańskiego rządu.

Spotkanie w Warszawie "może wywołać zaniepokojenie w Moskwie"

W sobotę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkali się prezydenccy doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego z Polski, Stanów Zjednoczonych, Białorusi i Ukrainy. Spotkanie to komentują białoruscy niezależni eksperci. "To sposób wywarcia nacisku przez Mińsk na Moskwę" - twierdzi publicysta Jury Drakachurst. Raman Jakouleuski ocenił, że taka inicjatywa "może wywołać zaniepokojenie w Moskwie".