Województwo podkarpackie to od lat teren Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego i w tym roku wygrała wybory parlamentarne w tej części Polski (po przeliczeniu ponad 80 proc. głosów ma tam ponad 50-procentowe poparcie). Jest jednak mała gmina w Bieszczadach, która głosuje inaczej niż reszta województwa. Tym wyjątkiem jest Cisna, która kolejny raz zagłosowała na opozycję.
Cisna to mała, licząca niespełna pół tysiąca mieszkańców, miejscowość w powiecie leskim na południu Podkarpacia. Jej mieszkańcy od lat głosują inaczej niż w całym województwie. Tak też było w tę niedzielę. Po podliczeniu stu procent głosów okazało się, że wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu w gminie Cisna wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 39,43 procent głosów. Poparło ją 976 osób. Co ciekawe, to jeszcze lepszy wynik niż cztery lata temu, kiedy na KO zagłosowało 37,04 procent wyborców.
Na drugim miejscu również znalazła się partia opozycyjna - Trzecia Droga, na którą zagłosowało 570 osób, co przełożyło się na 23,03 procent poparcia.
PiS zaliczył spadek
Dopiero na trzecim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 456 osób, co przełożyło się na 18,42 procent poparcia. PiS w porównaniu do wyniku sprzed czterech lat stracił kilka punktów procentowych. W wyborach parlamentarnych do Sejmu u Senatu w 2019 roku partia Kaczyńskiego cieszyła się poparciem 25,17 procent wyborców.
Tuż za PiS-em znalazła się Lewica, na którą głos oddało 220 wyborców. Przełożyło się to na 8,89 proc. poparcia.
Konfederację poparło 175 osób, co dało 7,07 proc. poparcia.
To oznacza, że PiS w porównaniu do wyborów z 2019 bardzo stracił na rzecz opozycji. Nie tylko miał teraz o siedem punktów procentowych mniej głosów, ale opozycja (liczona jako KO, Trzecia Droga i Lewica) miała ich też o sześć punktów procentowych więcej niż przed czterema laty.
Zagłosowali na kobietę
Najwięcej głosów w całej stawce zdobyła jedynka KO, posłanka Joanna Frydrych, na którą zagłosowało 565 osób. Lidera Trzeciej Drogi - burmistrza miasta i gminy Ustrzyki Dolne Bartosza Romowicza poparło 309 osób. Na podium znalazł się jeszcze weteran PiS Marek Kuchciński, na którego zagłosowało 196 osób. Żaden z pozostałych kandydatów nie przekroczył setki głosów.
Łukacijewska: w mojej bieszczadzkiej gminie wszystko rudzieje i napawa dumą
Wynik wyborczy w gminie Cisna skomentowała europosłanka Elżbieta Łukacijewska, w przeszłości przez wiele lat związana z miejscowym samorządem. W latach 1998 do 2001 pełniła funkcję wójta gminy Cisna.
"W mojej bieszczadzkiej gminie Cisna piękne kolory jesieni, wszystko rudzieje i napawa dumą. Ogłaszam oficjalnie, że wyborcze podium zdobywa Koalicja Obywatelska" - napisała na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.
Cisna jak wioska Asteriksa
Cisna na mapie województwa podkarpackiego jest prawie jak wioska Galów z komiksów o Asteriksie. Kiedy cała Galia była już zdobyta przez Rzymian, wioska Asteriksa wciąż opierała się najeźdźcy i była jedynym niezdobytym przez Rzymian kawałkiem państwa. Taka sytuacja wydarza się od lat. W 2015 r. w wyborach parlamentarnych wprawdzie zwyciężyło tam PiS, ale z nieznaczną przewagą. W okolicznych powiatach przewaga ta była miażdżąca.
W 2020 r. w drugiej turze wyborów prezydenckich aż 70 proc. głosujących z Cisnej poparło Rafała Trzaskowskiego. We wszystkich pozostałych powiatach Bieszczad było dokładnie odwrotnie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Google Street View