W kodeksie karnym groziła nawet kara śmierci za próbę obalenia ustroju i takie zostały postawione zarzuty, przez wiele miesięcy się utrzymywały. Oczywiście, takiej próby nie było - mówi o sprawie przywódców opozycji w czasach PRL-u profesor Andrzej Friszke, autor książki "Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ 'Solidarność' i KSS 'KOR' 1981-1984".
Andrzej Friszke to historyk i publicysta, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, docent w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, profesor Collegium Civitas i były członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
Przez wiele lat był działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej i redaktorem "Więzi". Jest cenionym znawcą dziejów opozycji w PRL. Autor wielu książek historycznych, między innymi "KOR. Ludzie, działania, idee”, "Opozycja polityczna w PRL" czy "Życie polityczne Emigracji". W roku 2006 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył profesora Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
O najgłośniejszej sprawie politycznej w PRL-u
W 2018 roku ukazała się nowa książka historyka - "Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ 'Solidarność' i KSS 'KOR' 1981-1984". Jest to wyczerpujący opis jednej z najgłośniejszych spraw politycznych czasów PRL.
- W kodeksie karnym groziła nawet kara śmierci za próbę obalenia siłą ustroju i takie zostały postawione zarzuty, przez wiele miesięcy się utrzymywały. Oczywiście, takiej próby nie było - mówił profesor Friszke w "Xięgarni".
- Oni chcieli się zemścić za Solidarność, za ryzyko rozsypania się całego systemu PRL - dodał.
Historyk zaznaczył, że "proces polityczny znanych osób w regionie siłą rzeczy mobilizowałby opór społeczny". - Dlatego oni tego nie chcieli. Aparat wojewódzki był przeciwny zaostrzaniu sytuacji, procesom na ich terenie - powiedział autor książki.
- Na tej "jedenastce" spoczywał honor Solidarności. Jeżeli oni by pękli, to ten ruch zostałby skompromitowany, straciliby wiarygodność. Oni zachowali niezłomność, cała próba skompromitowania Solidarności - to się nie udało. Pozytywny mit Solidarności został utrzymany i stanowił kapitał na lata - przypomniał prof. Friszke.
W drugiej części programu pokazano felieton Michała Rusinka o truizmach i prowizorce. Aktorka Joanna Kulig opowiedziała z kolei o książkach wartych uwagi.
Zobacz cały program:
Program "Xięgarnia" w TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.
Autor: tmw/mnd//now,kg / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24