Ośmioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego, w tym prezes Trybunału Julia Przyłębska, zaapelowało do części sędziów Trybunału Konstytucyjnego o pilne podjęcie wszystkich obowiązków wynikających ze statusu sędziego TK, w tym o pilny powrót do udziału w wyznaczanych naradach i rozprawach pełnego składu Trybunału.
Ośmioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaapelowało do sędziów TK: Zbigniewa Jędrzejewskiego, Mariusza Muszyńskiego, Jakuba Steliny, Wojciecha Sycha, Bogdana Święczkowskiego oraz Andrzeja Zielonackiego o pilne podjęcie wszystkich obowiązków wynikających ze statusu sędziego TK, w tym o pilny powrót do udziału w wyznaczanych naradach i rozprawach pełnego składu Trybunału.
Pod apelem podpisali się prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz sędziowie Rafał Wojciechowski, Krystyna Pawłowicz, Jarosław Wyrembak, Bartłomiej Sochański, Michał Warciński, Stanisław Piotrowicz i Justyn Piskorski.
Podpisani pod apelem sędziowie przekonują, że mają na uwadze "fakt uporczywego ignorowania przez kilku sędziów TK skutecznie przyjętej uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK ws. braku wszelkich podstaw faktycznych i prawnych do zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK w celu wyłonienia kandydatów na stanowisko prezesa TK".
Ich zdaniem dochodzi do przewlekłego uniemożliwiania, przez kilku sędziów wykonywania przez TK, a wynikającego z konstytucji obowiązku orzekania w sprawach wymagających pełnego składu i fakt "ciągłego szkalowanie przez niektóre media" Trybunału, prezes i sędziów TK, "w szczególności poprzez publiczne rozpowszechnianie pomówień, zniewag oraz absurdalnych ocen prawnych", także z powoływaniem się na przemawiającego przez media "anonimowego informatora" z TK.
W apelu sędziowie podkreślają, że kierują się przekonaniem, że bezwzględne przestrzeganie prawa, wykonywanie wszystkich obowiązków nakładanych przez konstytucję i ustawy oraz wynikających ze składanego ślubowania sędziowskiego - w tym także respektowanie wszystkich uchwał i stanowisk organów TK, uczestniczenie we wszystkich naradach oraz rozprawach pełnego składu Trybunału oraz uczestniczenie we wszystkich Zgromadzeniach Ogólnych Sędziów TK - jest najbardziej elementarnym obowiązkiem prawnym i etycznym każdego sędziego Trybunału.
Jak wskazano, "właściwym forum analizowania, debatowania i rozstrzygania spraw Trybunału, także spraw spornych, wynikających z różnych stanowisk interpretacyjnych, są wspólne posiedzenia wszystkich sędziów oraz organów TK, a właściwym sposobem rozwiązywania wszelkich kontrowersyjnych zagadnień jest otwarty i szczery dialog prowadzony w dobrej wierze z udziałem prezes TK i wszystkich sędziów, a nie jednostronne i oszczercze narracje rozpowszechniane przez media".
Napisano, że "osobiste opinie i zapatrywania interpretacyjne nigdy nie mogą stanowić podstawy nacisku, przemocy czy wręcz szantażu używanego dla narzucenia wszystkim poglądu mniejszości sędziów Trybunału, wbrew stanowisku wyraźnie wyrażonemu przez organy TK, nigdy nie mogą być także podstawą usprawiedliwiania nieobecności w pracach Trybunału i jego organów, podejmowanych dla wypełnienia ich konstytucyjnych zadań, w szczególności nigdy nie mogą stanowić podstawy paraliżowania prac Trybunału i anarchizowania działalności orzeczniczej poprzez ciągłe uniemożliwianie odbywania narad pełnego składu Trybunału".
"W poczuciu odpowiedzialności za Państwo Polskie - i jego bezpieczeństwo - uprzejmie apelujemy do Sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Zbigniewa Jędrzejewskiego, Mariusza Muszyńskiego, Jakuba Steliny, Wojciecha Sycha, Bogdana Święczkowskiego oraz Andrzeja Zielonackiego o pilne podjęcie wszystkich obowiązków wynikających ze statusu sędziego Trybunału Konstytucyjnego, w tym zwłaszcza o pilny powrót do udziału w wyznaczanych naradach i rozprawach pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego" - czytamy.
J. Przyłębska: wyważony apel i prośba o współpracę
W rozmowie w Programie Trzecim Polskiego Radia Przyłębska powiedziała, że jest to apel bezwzględnej większości sędziów Trybunału, która podjęła uchwałę podczas Zgromadzenia Ogólnego.
Według prezes TK, "jednak należy przyjąć, że w ciele kolegialnym, jakim jest Trybunał Konstytucyjny, zdanie bezwzględnej większości powinno być tym zdaniem, któremu niestety powinna podporządkować się mniejszość". - Mam nadzieję, że sędziowie też przyjmą ten apel. Jest to taka prośba dość stanowcza, ale jednak prośba - powiedziała w czwartek Przyłębska.
Dodała, że "sędziowie podpisani w apelu chcieli wskazać na swoje stanowisko, przypomnieć treść tej uchwały i też wskazać na te elementy, które związane są z dobrem i bezpieczeństwem państwa". - My też poprzez ten apel nie chcemy nikogo deprecjonować, bo sędziowie TK w swoim orzekaniu podlegają tylko konstytucji - mówiła Przyłębska.
Zaznaczyła, że jako prezes TK nie ma żadnych instrumentów, żeby sędziego Trybunału ustawowo, czy w jakikolwiek inny sposób, przymusić czy zobowiązać jakimiś konsekwencjami, gdy nie jest zbyt aktywny w swojej działalności orzeczniczej. - Dlatego wszystko o czym mówimy, to jest po prostu apel, wyważony apel i prośba o współpracę. My nie musimy się lubić, nie musimy się przyjaźnić, ale powinniśmy się szanować - powiedziała Przyłębska.
Przyłębska chce do 30 maja rozstrzygnąć sprawę noweli o SN
- Mam nadzieję, że na rozprawie zaplanowanej na 30 maja Trybunałowi Konstytucyjnemu uda się rozstrzygnąć sprawę, a przynajmniej rozpocząć postępowanie w sprawie noweli ustawy o SN, którą do TK skierował prezydent Andrzej Duda - powiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia prezes TK Julia Przyłębska.
- Zanim to się stanie, to już wcześniej, zaraz po majówce, 9 maja, wyznaczony jest termin rozprawy w sprawie sporu kompetencyjnego. Ta sprawa już od dłuższego czasu jest w TK, a dotyczy kwestii prawa łaski prezydenta - wskazała.
- Już Trybunał wydał w tej sprawie wyrok wiele lat temu, i w tym wyroku jasno powiedział, że prawo łaski prezydenta RP jest prawem bardzo szerokim i nie można go sprowadzać tylko do ułaskawienia oraz że prezydent Duda, taka jest konsekwencja wyroku TK, miał zastosować prawo łaski, ponieważ konstytucja mu to prawo wprost nadaje - dodała prezes TK.
- Natomiast jeśli chodzi o pozostałe sprawy, to mam nadzieję, że będą kontynuowane i mam nadzieję, że sędziowie zaakceptują stanowisko większości sędziów TK - to stanowisko, które zostało wyrażone przez uchwałę TK, a dotyczy długości kadencji prezesa TK - podkreśliła Przyłębska.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24