W poniedziałkowym "Czarno na Białym" w TVN24 kulisy pracy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która została wybrana przez Krajową Radę Sądownictwa i miała patrzeć sędziom na ręce. Reporterzy pokażą także rzeczywistość po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zapytają, jaki jest stosunek do tego orzeczenia rządzących i wybranej przez nich KRS. "Czarno na białym" dziś o 20.30 w TVN24.
Reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski w rozmowie z ekspertem prawa europejskiego dr. hab. Piotrem Bogdanowiczem z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego rozprawia się z narracją, że ocena niezależności KRS jest jedynie polską sprawą. Pyta, czy i dlaczego Polska musi mieć na uwadze prawo Unii Europejskiej.
W oczekiwaniu na Sąd Najwyższy, który ma ocenić czy Krajowa Rada Sądownictwa jest niezależna od polityków, zadaje pytanie, w jaki sposób sąd będzie to oceniać, czyli jak będzie wyglądać test na niezależność KRS według zasad, które wyznaczył TSUE.
Nocne głosowanie
W drugim reportażu Arkadiusz Wierzuk pokazuje, że rządzący nie przejęli się orzeczeniem TSUE. Dwa dni po decyzji większość parlamentarna wybrała do Krajowej Rady Sądownictwa kolejnych polityków i to w sposób, który może rodzić podejrzenia, że doszło do złamania prawa.
Reporter zrekonstruuje nocne głosowanie z ubiegłego tygodnia w sprawie wyboru posłów do KRS.
Publiczność wyproszona, zagadkowe usunięcie ławnika
W trzecim reportażu Artur Warcholiński pokaże kulisy pracy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która została wybrana przez Krajową Radę Sądownictwa i miała patrzeć sędziom na ręce.
W "Czarno na białym" pokażemy, jak publiczność zostaje wyproszona z rozprawy przez policję, jak zirytowany sędzia ze złością zwraca się do stron oraz jak - w zagadkowy sposób - usuwa się ławnika ze składu orzekającego.
"Czarno na białym" dziś o 20.00 w TVN24
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24