Gość "Xięgarni" Michał Jagiełło, pisarz, poeta, eseista i miłośnik gór tłumaczył w programie, jak to się stało, że Zakopane zostało turystyczną mekką. - Na wypoczynek nałożył się na przełomie XIX i XX w. jakiś rodzaj chłopomaństwa, góralomanii - mówił pisarz.
Kluczowy okres Zakopanego, kiedy miejscowość stała się turystyczną mekką, obejmują zapiski Wojciecha Brzegi z książki "Żywot górala poczciwego", która jest podstawowym źródłem informacji o życiu i tradycji góralskiej na przełomie XIX i XX w. Została ona opracowana przez Michała Jagiełło. - Wojciech Brzega był jednym z najważniejszych współpracowników Stanisława Witkiewicza, ojca w sprawach stylu zakopiańskiego - tłumaczył Jagiełło.
Wyjaśnił jednocześnie, jak to się stało, że Zakopane, o którym może przeczytać w zapiskach Brzegi, z mało znanej miejscowości stało się turystyczną mekką.
- To musiało się tak skończyć. Polacy z trzech zaborów szukali takiego miejsca i okazało się, że jest taka wioska - mówił Jagiełło.
"Chłopomaństwo, góralomania"
Popularyzatorami Zakopanego, jak podkreślił, były znane nazwiska.
- Ks. Józef Stolarczyk, którego ministrantem był Wojtek Brzega, miał świadomość, czym są Tatry. Tak się ułożyło, że weszli w to ludzie pióra, pędzla, kompozytorzy. Na ten nurt - wypoczynek - nałożył się na przełomie XIX i XX w. jakiś rodzaj chłopomaństwa, góralomanii, (...) i wątek sportowy. Ks. Stolarczyk był zainteresowany taternictwem, podobnie dr Tytus Chałubiński, który miał pozycję, nazwisko i pieniądze - mówił Jagiełło.
- Bardzo szybko w to wszedł Adam Asnyk, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Stefan Żeromski, Leon Wyczółkowski, Władysław Orkan. To wszystko byli dobrzy znajomi Wojciecha Brzegi - dodał.
"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30
Program powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".
Autor: mac, eos/sk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24