26 lat po śmierci z rąk PRL-owskiej bezpieki ks. Jerzy Popiełuszko został oficjalnie ogłoszony błogosławionym Kościoła Katolickiego. 140 tysięcy wiernych, 100 biskupów i 1,6 tys. kapłanów wzięło udział we mszy beatyfikacyjnej na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Msza odbyła się 6 czerwca w Warszawie i zgromadziła tłumy wiernych. Podczas uroczystości odczytano list apostolski z decyzją papieża Benedykta XVI i wyemitowano jego posłanie do Polaków. - Ofiarna posługa i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Niech jego przykład i wstawiennictwo budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych - powiedział papież.
"Domagał się wolności sumienia obywatela i kapłana"
Homilię wygłosił prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato. - Przy pomocy jedynie duchowych środków, takich jak prawda, sprawiedliwość oraz miłość, domagał się wolności sumienia obywatela i kapłana. Lecz zgubna ideologia nie znosiła światła prawdy i sprawiedliwości. Dlatego ten bezbronny kapłan był śledzony, prześladowany, aresztowany, torturowany a ostatecznie brutalnie związany i, choć jeszcze żył, został wrzucony do wody – przypomniał.
Po ogłoszeniu beatyfikacji wzniesiono uroczyście relikwie ks. Jerzego Popiełuszki, a w w kierunku Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie ruszyła procesja. Jej uczestnicy przeszli 12 kilometrów. Zgodnie z postanowieniem papieża, święto błogosławionego będzie obchodzone corocznie 19 października, czyli w dniu jego śmierci.
Zamordowany przez bezpiekę
Ks. Popiełuszko 19 października 1984 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, od dawna są już na wolności, a ich przełożonych uniewinniono. Ostatnim miejscem posługi ks. Jerzego, od 20 maja 1980 roku, była parafia św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Jako rezydent ks. Popiełuszko był duszpasterzem robotników Huty Warszawa i służby zdrowia.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: S.Maksymowicz/tvn24.pl