- Kobiety walczą o parytet czy równe prawa, ale to one mają władzę w naszej współczesnej cywilizacji, od co najmniej lat 50 - przekonywał "Xięgarni" pisarz science-fiction Adrzej Ziemiański, mówiąc o swojej książce "Pomnik Cesarzowej Achai".
"Pomnik Cesarzowej Achai" to najpopularniejsza książka Ziemiańskiego. Jej fabuła toczy się w czasach wzorowanych na starożytnym Rzymie i Grecji, gdzie świat opanowały nowoczesne technologie.
Główną bohaterką powieści jest Achaja, dziedziczka jednego z siedmiu Wielkich Książąt królestwa Troy.
- To świat, gdzie życie trochę boli, jest takie, jak je postrzegam. Nikt tam nie mówi, jak żyć, każdy sam musi odegrać swoją rolę - powiedział autor.
- Włożyłem tam prawdę, którą wysnułem z własnych słów i przemyśleń czy też spostrzeżeń - dodał.
Wyjaśnił, że przedstawił świat wojny, bo dotyczy on nas w Europie w XX i XXI w.
- Ciągle nas ta wojna dotyczy, otacza, ciągle nią żyjemy albo we wspomnieniach rodziców, literaturze, albo widzimy w telewizji - mówił.
Wyjaśnił, że w książce przedstawił przede wszystkim symbol współczesnej cywilizacji - rządzącą nią kobietę.
- Kobiety walczą o parytet czy równe prawa, ale to one mają władzę w naszej współczesnej cywilizacji, od co najmniej lat 50 - ocenił.
- Może tego nie widać, ale rolą pisarza jest podpatrywanie ukrytych mechanizmów - dodał.
W jego opinii dowodem na to, że kobiety mają władzę jest przeciętne polskie małżeństwo.
- To czysty, żywy matriarchat, pozostałe 30 proc. to może patriarchat, a może związek partnerski, ale tego jest bardzo mało. Jednak ludzie się z tym kryją - stwierdził.
Pytany, czy jego książki mają przed czymś przestrzegać, i każą się nad czymś zastanawiać, odpowiedział, że minęły czasy, kiedy pisarze byli "inżynierami dusz".
- Jestem co prawda inżynierem, ale architektem i nie znam się na ludzkich duszach - powiedział Ziemiański.
Nagrodzone powieści
Andrzej Ziemiański z wykształcenia jest architektem, jednak w jego dorobku zawodowym można znaleźć powieści fantasy i science-fiction.
Książki Ziemiańskiego były wielokrotnie doceniane. Pierwsze dwa tomy historii Achai nominowane były do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Drugi tom otrzymał w 2004 roku Nagrodę Nautilus.
Autor: MAC, AP/mieś/jk / Źródło: tvn24