Jeszcze kilka tygodni temu nikt się nie spodziewał, że mało popularna wiceprezydent Kamala Harris będzie w stanie odwrócić losy kampanii wyborczej Demokratów i wyprzedzać Donalda Trumpa w sondażach. Jakie są kulisy rezygnacji Joe Bidena i nominacji dla jego zastępczyni?
"Są dekady, w których nie dzieje się nic, i dni, w których dzieją się dekady" - powiedział Bob Shrum. Weteran kampanii prezydenckich Demokratów i profesor na Uniwersytecie Południowej Kalifornii wie, co mówi, opisując ostatnie tygodnie wyścigu prezydenckiego w Stanach Zjednoczonych, wyścigu o urząd głowy najpotężniejszego państwa na świecie. Niezależnie od tego, kto wygra, pewne jest, że ten wyścig zapisze się historii.
Poniżej najważniejsze fakty:
- 13 lipca w miejscowości Butler w stanie Pensylwania Donald Trump znalazł się na celowniku zamachowca. Padły trzy strzały. Trump został lekko ranny w ucho, zginął uczestnik wiecu i 20-letni zamachowiec. To pierwszy raz od 1981 roku i ataku na Ronalda Reagana, gdy obecny albo były prezydent USA został postrzelony.
- 21 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Joe Biden wycofał swoją kandydaturę. To pierwszy taki przypadek od 1968 roku, kiedy to Lyndon Johnson zdecydował, że nie będzie ubiegał się o najważniejszy urząd w kraju po raz drugi. Nigdy jednak nie stało się to tak blisko terminu wyborów.
- 23 lipca poinformowano, że namaszczona przez Joe Bidena Kamala Harris w ciągu zaledwie doby otrzymała od swoich darczyńców 81 milionów dolarów - żaden kandydat na prezydenta USA nigdy nie zebrał aż tyle w tak krótkim czasie. Dla porównania Donald Trump, w swoim najbardziej udanym pod tym względem dniu, zanotował wpłaty mniejsze o prawie połowę.
- Kamala Harris jest dopiero drugą kobietą i drugą osobą o niebiałym kolorze skóry, która podejmuje walkę o Biały Dom. I pierwszą osobą, która łączy obie te cechy.
CZYTAJ TEŻ: SZALONY TYDZIEŃ AMERYKI. JAK DO TEGO DOSZŁO >>>
Z Kalifornii do Waszyngtonu
Kamala Devi Harris urodziła się 20 października 1964 roku w Oakland w Kalifornii. Jest córką imigrantów, oboje jej rodziców zrobiło w Stanach kariery naukowe. Ojciec pochodzi z Jamajki, obecnie jest emerytowanym profesorem ekonomii na Uniwersytecie Stanforda. Matka urodziła się w Indiach, była uznaną badaczką raka piersi, uzyskała doktorat na Uniwersytecie Berkeley z żywienia i endokrynologii.
Czytaj dalej po zalogowaniu
Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam