RedNote - znacie tę aplikację? W ostatnich tygodniach masowo instalowali ją użytkownicy TikToka. W ramach protestu. Hasztag "TikTokRefugee" (ang. uchodźcy z TikToka) stał się jednym z najpopularniejszych na RedNote. Ironiczne nagrania, na których tiktokowcy "dobrowolnie oddają swoje dane chińskiemu rządowi", podbiły algorytmy. O co chodzi w całej akcji? I czy jest jedynie zbiorowym żartem?
Ostatni poniedziałek, 20 stycznia. Oczy całego świata zwrócone są na USA, niektórzy wstrzymują oddech przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na drugą kadencję na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych.
- Od dzisiaj TikTok wraca! - ogłasza Trump podczas wiecu poprzedzającego swoje zaprzysiężenie w Waszyngtonie. Tłum w hali sportowej Capital One Arena wiwatuje.
- Mamy takiego gościa, nazywamy go TikTok Jack [Jack Advent, ekspert od mediów społecznościowych w sztabie wyborczym Trumpa - red.], naprawdę młody, ma ze 21 jeden lat [22 - red.]. Zatrudniliśmy go i zacząłem nagrywać na TikToku. Wyobrażacie sobie, do czego jestem w stanie się posunąć, żeby wygrać wybory? - rzuca Donald Trump w stronę tłumu.
Prezydent USA w chwili zaprzysiężenia jest tuż przed osiemdziesiątką, spokojnie mógłby być dziadkiem swojego specjalisty od TikToka.
Nagranie z Trumpem oglądam z chińskimi napisami w aplikacji Xiaohongshu, znanej także jako RedNote. Jej nazwa nawiązuje do słynnej "Czerwonej książeczki" - ideologicznej wykładni Mao Zedonga, który po II wojnie światowej był przywódcą komunistycznych Chin. Interfejs aplikacji - z domyślnym językiem mandaryńskim - jest bardzo podobny do TikToka. Z platformy korzystają częściej kobiety, jest popularna np. wśród chińskich makijażystek-influencerek.
Ale właśnie zaczęła rosnąć…
Rozgoryczeni użytkownicy TikToka w ostatnich tygodniach zaczęli masowo instalować RedNote w geście protestu przed groźbą zablokowania swojej ulubionej aplikacji w USA. Xiaohongshu przyciągnęła ponad 3 miliony nowych użytkowników - głównie Amerykanów i Amerykanek - i wskoczyła na pierwsze miejsce w rankingu aplikacji Apple. Jednym z najpopularniejszych hasztagów w aplikacji jest teraz "TikTokRefugee" (ang. uchodźcy z TikToka).
- Ni hao, RedNote! Nazywam się Huncho i jestem uchodźcą z TikToka - mówi jeden z "napływowych", amerykańskich użytkowników RedNote na wideo, które oglądam. - Widzicie, nasz rząd was nie lubi, ale ja? Ja was uwielbiam! Kocham tę aplikację! (...) I jestem tu, żeby oddać swoje dane. Dobrowolnie - dodaje chłopak na ekranie.
Czytaj dalej po zalogowaniu
Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam