Premium

Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Zdjęcie: Shutterstock

Jaki jest najbardziej niebezpieczny zawód w Polsce? Nie górnik, nie strażak, nie żołnierz ani robotnik pracujący na wysokościach. Najwięcej śmiertelnych wypadków wydarza się wśród tak zwanych zuli - pilarzy, drwali. Rzadko się o tym mówi - zul umiera przygnieciony ściętym drzewem w środku lasu, gdzie nie ma kamer telewizyjnych, a jego śmierć odnotowywana jest co najwyżej w lokalnych mediach. W ciągu ostatnich pięciu lat zginęło ich - według niektórych szacunków - 141. Dlaczego drwale tracą życie przy pracy? Kto jest odpowiedzialny za fatalny stan bezpieczeństwa pracy w lesie?

  • W ciągu ostatnich pięciu lat przy wycince drzew zginęło - według danych branżowego portalu - 141 osób.
  • Drwal to ekstremalnie niebezpieczny zawód, dla porównania - górników w Polsce ginie dwa razy mniej niż drwali.
  • Powodem fatalnego stanu bezpieczeństwa przy pracy drwala ma być m.in. niedofinansowanie branży.
  • Stawki za pracę drwali ustalają Lasy Państwowe. Państwowy monopolista stoi na stanowisku, że stawki są odpowiednie i nie ma powodu, by je podwyższać.
  • Między branżą a leśnikami trwają rozmowy, z których - przynajmniej na razie - nie wyłaniają się żadne konkrety.

Rafał Jajor, redaktor naczelny "Gazety Leśnej" i portalu Firmylesne.pl, dyrektor biura Polskiego Związku Pracodawców Leśnych, jest autorem dostępnej w internecie "Mapy wypadków podczas pracy w lesie, kradzieży i pożarów sprzętu leśnego od 2018 roku do teraz" (mapę prowadzi portal firmylesne.pl).

"MAPĘ WYPADKÓW PODCZAS PRACY W LESIE..." ZNAJDZIESZ TUTAJ

CZYTAJ TEŻ: "KUPA LUDZI POGINĘŁA". POSZEDŁEM Z DRWALAMI DO LASU >>>

Wycinka drzewTomasz Słomczyński

Śmierć razy sto czterdzieści jeden

Na mapie zaznaczono 141 lokalizacji, w których (od 2018 roku do teraz) doszło do wypadków śmiertelnych i 92 lokalizacje, w których wydarzyły się wypadki ciężkie - np. wypadek z lutego 2018 roku: "44-letni mężczyzna został przygnieciony drzewem, które zmiażdżyło mu nogę" lub z listopada 2022 roku: "Mężczyzna został najechany przez ciągnik zsuwający się z pochyłości".

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam