Premium

"10 tysięcy złotych z publicznych pieniędzy na akcję antyszczepionkowców"

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, jak informuje jej rzecznik, podtrzymuje swoje zdanie na temat skutków, jakie COVID-19 może wywołać wśród dzieci. To zdanie, podobnie jak film, który wciąż dostępny jest na oficjalnym kanale kuratorium, są niezgodne z faktami naukowymi. - Rząd popiera działania Barbary Nowak, a nawet zachowuje się tak, jakby ona realizowała jego politykę - komentuje posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- Czy naprawdę najważniejsze jest być zdrowym? - zastanawiała się Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, w czasie spotkania w jej gabinecie z przeciwnikami zdalnego nauczania. W trakcie rozmowy zarówno kurator, jak i jej goście podważali naukowe ustalenia na temat przebiegu pandemii. Spotkanie, do którego doszło 31 stycznia, opisaliśmy w tvn24.pl 5 lutego.

Po naszej publikacji okazało się, że to niejedyny moment, gdy w kuratorium propagowano fake newsy. Dziennikarze Oko.press zrecenzowali zawartość materiałów opublikowanych przez urząd na jego oficjalnym kanale w serwisie YouTube.

Co można tam oglądać? "Jest pediatra, który przekonuje, że szczepienia na COVID-19 zostały wprowadzone zbyt wcześnie, a pandemia skończyła się na wiosnę 2021 roku. Jest lekarka antyszczepionkowców, którą pozbawiono prawa wykonywania zawodu i która nazywa szczepionki 'preparatem inżynierii genetycznej'".

Kurator Nowak spotkała się z antyszczepionkowcami
Kurator Nowak spotkała się z antyszczepionkowcami"Fakty" TVN

Od momentu pierwszej publikacji staramy się dowiedzieć, czy kurator Nowak podtrzymuje swoje wypowiedzi, ale też jak powstał powielający nieprawdziwe stwierdzenia film. Pytamy też, jak postępowanie kurator i promowane przez Nowak treści ocenia Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Oto co ustaliły reporterki tvn24.pl i TVN24 i czego udało się dowiedzieć w tej sprawie posłom opozycji.

Czarnkowi nie przeszkadza?

Zacznijmy od pamiętnego spotkania i jego konsekwencji.

Od 4 lutego o pilny komentarz do słów małopolskiej kurator prosiliśmy rzeczników rządu, wojewody małopolskiego, ministerstw edukacji oraz zdrowia. Chcieliśmy wiedzieć, czy wygłaszane przez kurator stwierdzenia są zgodne ze stanowiskiem rządu oraz ministerstw.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam