Premium

Amerykański prezydent wszystkich Polaków

Zdjęcie: Shutterstock

Być może głosy Polonii nie są w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA kluczowe. Ale dawno nikt tak bardzo się o nas nie starał!

Na polonijnych forach gwarno. Tematyka: od sasa do lasa. Na grupie "Polacy w New Jersey" Ania z Linden prezentuje ofertę ciasteczek na każdą okazję, a Vitek z Parlin zachęca do zakupu miodów prosto z pasieki. Grupa "Polacy w Denver" cieszy się ze zwycięstwa Igi Świątek na Roland Garros i dyskutuje o tym, w którym monopolowym w mieście da się kupić polską pigwówkę i orzechówkę. Na wallu "Polonia Chicago USA" oferty wymiany zbitych szybek w smartfonach plus rozmowy o tym, czy legalnie jest instalować sobie kamery na balkonie. O polityce nic. No, prawie. Bo wystarczy jeden link, jedno nawiązanie do nadchodzących wyborów, jedna kropla politycznego oleju, by zaczęło porządnie skwierczeć.

Memem w kandydata

Jest 9 października. Polonijny portal internetowy "Dziennik Polonijny. Polish Daily News" wrzuca Polakom z News Jersey link na temat spotkania organizowanego przez stowarzyszenie "Polish-Americans for Biden" (z ang. Polonia dla Bidena). W komentarzach wybucha:

"Biden? Jaja sobie robicie?!"

"Uciekali przed komuną, a za komuną chcą głosować!"

"Zmieńcie nazwę na lewacki dziennik polonijny".

Na przychylny kandydatowi demokratów komentarz w tym gąszczu krytyki nie ma co liczyć. Można za to liczyć na memy – a to z Bidenem, któremu po prezydenckiej debacie z Trumpem nos miał urosnąć jak u Pinokia, a to ze zdjęciem Mount Rushmore, gdzie obok Washingtona, Jeffersona, Roosevelta i Lincolna ktoś komputerowo dokleił wizerunek obecnego amerykańskiego prezydenta.

Bidenowskim hejterom pięknym za nadobne odwdzięczają się internauci zgromadzeni wokół facebookowych stron polonijnych sympatyków demokratów. Tam też królują memy z karykaturą Bidena – tym razem jednak wystrojonego w polski strój ludowy i zajadającego pierogi pod szyldem: "Biden wie, że liczy się wnętrze… jak w pierogach". Oraz zdjęcia charakterystycznych dla amerykańskich podwórek trawnikowych tablic z napisem: "Trump Hates Pierogis!" (z ang. Trump nienawidzi pierogów), pod którymi nasi rodacy ochoczo dopowiadają, że "Trump hates everything!" (z ang. Trump nienawidzi wszystkiego).

Czytaj bez ograniczeń

premium

Uzyskaj dostęp do tego artykułu i innych treści specjalnych. Za darmo