Premium

Masz brata bliźniaka? Pomóż złapać przestępcę

Zdjęcie: Shutterstock

Angelika zginęła w wypadku. Trzeci rok śledczy próbują dociec, który z bliźniaków wtedy prowadził. Z posesji zniknął cenny sprzęt, udało się ustalić, że za kradzieżą stoi jeden z braci, też bliźniaków. Który? Żaden się nie przyznaje. Lista spraw, w których rozwiązaniu kluczowe jest DNA, jest długa. Wyniki są jednoznaczne i pewne, chyba że chodzi o bliźnięta. Wtedy technika jest bezradna. Polscy naukowcy chcą to zmienić, a ty - jeśli masz bliźniaka lub bliźniaczkę – możesz im w tym pomóc.

Ile jesz posiłków dziennie? Jaki rodzaj mięsa najczęściej spożywasz? Jak często uprawiasz sport? Masz stresującą pracę? A może wysokie czoło? Jakim powietrzem oddychasz?

Między innymi na takie pytania będą musieli odpowiedzieć ci, którzy zgłoszą się do akcji "Epigenom". Eksperci przyznają, że chętnych do udziału w badaniach "werbowaliby" na corocznym zlocie bliźniaków, ale taki przez pandemię się nie odbył. A co obiecują? Zapisanie się w historii badań kryminalistycznych, które w założeniu mają pomóc w rozwiązaniu wielu zagadek, także w sprawach tych najbardziej bulwersujących, o morderstwa.   Nie masz siostry bliźniaczki ani brata bliźniaka? Nie szkodzi. I tak możesz pomóc, jeśli jesteś ratownikiem medycznym, żołnierzem zawodowym albo kulturystą.

Jak to? Bliźniacy i kulturyści? Co mają wspólnego? Dlaczego mieliby odpowiadać na pytania o to, ile śpią albo czy są zadowoleni ze swoich zarobków? I gdzie się zgłosić?

Wszystko wyjaśnimy.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam