Życie wokół pruskiego zamku. Tak wyglądał Poznań "za Wilusia"

Poznań

cyryl.poznan.plZmiana warty na dziedzińcu zamku cesarskiego

Poznań pod pruskim panowaniem, w którym dopiero co ukończono budowę Dzielnicy Cesarskiej, można zobaczyć na zdjęciach należących do kasztelana Zamku Cesarskiego. Niezwykłe fotografie z lat 1911-1917 opublikowało Cyfrowe Repozytorium Lokalne.

Zamek Cesarski w Poznaniu został wzniesiony w latach 1905-1910 jako rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II. 21 sierpnia 1910 roku obiekt uroczyście otworzył sam władca. Cesarz był niepełnosprawny, więc zlecił dostosowanie kamiennych przestrzeni do własnych potrzeb. Sień przejazdowa pod Wieżą Zegarową skonstruowano tak, by mogło tam wjechać auto.

W 1910 roku Wilhelm II, zwany przez poznaniaków "Wilusiem", przyjechał do Poznania. - Prawdopodobnie jeszcze w tym roku kasztelanem zamku mianowano Josepha Latzela. Kasztelan zamieszkał w zamku z rodziną: żoną Elizabeth i córką Kathariną - wyjaśniają Bartosz Wiśniewski i Danuta Bartkowiak z Cyfrowego Repozytorium Lokalnego w Poznaniu.

Życie kasztelana w kadrze

To właśnie ich życie w poznańskim zamku i wycieczki po mieście uwiecznił na zdjęciach nieznany fotograf. Fotografie można zobaczyć na portalu cyryl.poznan.pl. Kolekcja zdjęć pochodzi ze zbiorów Everhardta i Brigitte Franßen.

Na nich widzimy rodzinę kasztelana w prywatnym ogrodzie zamku i na Dziedzińcu Zamkowym, ale też samo miasto.

"Początek XX wieku to czas, w którym Poznań przechodził olbrzymie zmiany urbanistyczne, które doskonale widoczne są na fotografiach" - przypominają Wiśniewski i Bartkowiak.

Miasto, którego już nie ma

Na zdjęciach, oprócz wspomnianego Zamku Cesarskiego, możemy zobaczyć m.in. operę poznańską, katedrę w zupełnie innym kształcie niż obecnie, przed która kursują tramwaje czy Wieżę Górnośląską. Ten ostatni obiekt wybudowano w 1911 r. na Wystawę Wschodnioniemiecką. Przez lata wieża była symbolem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Choć poznaniacy jej nie lubili, to ona królowała na wszelkich targowych pocztówkach, plakatach, była też na targowej pieczątce. W 1925 r. wybudowano przed nią pylony z kasami na dole i oświetleniem u góry. W tym samym roku wybudowano też Pałac Targowy, który jednak nie obniżył rangi Wieży. W końcu w 1929 r. zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową, ale i ona nie zmieniła wiodącej roli Wieży Górnośląskiej, którą utrzymała do 1939 r. – opowiadał Tomasz Mikszo, archiwista Międzynarodowych Targów Poznańskich w książce "Miasto nie do Poznania".

Na kolejnych zdjęciach fotograf uwiecznił m.in. Fort Winiary i kamienice przy ratuszu. Te obiekty spotkał podobny los - zostały doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej.

W dzisiejszym Poznaniu próżno szukać także Wielkiej Śluzy, która znajdowała się na Szelągu i była elementem Twierdzy Poznań. Jej fotografie także znajdziemy w zbiorach kasztelana.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE CYRYL.POZNAN.PL

Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: CYRYL