Odkryli zaginiony świat. "Tego miało tam nie być"

Autor:
Aleksander
Przybylski
Źródło:
TVN24 Poznań
Rogoźno: Co skrywało stanowisko pod miastem?
Rogoźno: Co skrywało stanowisko pod miastem?TVN 24
wideo 2/9
TVN 24Rogoźno: Co skrywało stanowisko pod miastem?

- Gdy przez Europę przetaczała się fala migracji, ale i lata po niej, pod dzisiejszym Rogoźnem nadal mieszkali ludzie. I to nie była wioseczka, ale prężny ośrodek. Ważny starożytny węzeł komunikacyjny - mówi o tym zaginionym świecie archeolog Mirosław Andrałojć. 

Swoim smokiem szczyci się Kraków. Mogłaby i Warszawa, jeśli za smoka uznamy bazyliszka. Ale co z mityczną bestią ma wspólnego wielkopolskie Rogoźno? Okazuje się, że całkiem sporo. Dowodów dostarczyli archeolodzy. - Proszę spojrzeć na ten smoczy łeb i te główki ptaków. W miejscu ich oczu kiedyś były dwa szlachetne kamienie rubinowej barwy, a całość była pozłacana - mówi Emilia Smółka-Antkowiak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. - Nawet po setkach lat ten przedmiot robi niesamowite wrażenie - zachwyca się archeolożka.

Ten przedmiot to fibula. Coś pomiędzy agrafką i broszką. W czasie wędrówek ludów spinała ona płaszcz zamożnego barbarzyńcy. Dużo takich "smoczych" zapinek znajdowano w Turyngii i Bawarii, trochę w krajach bałtyckich. Ale nie w sercu Wielkopolski, gdzie wciśnięte między malownicze jezioro i rzekę leży Rogoźno. To się zmieniło, gdy za poszukiwania zabrali się Małgorzata i Mirosław Andrałojć. Dzięki zastosowaniu wykrywaczy metali oraz tradycyjnych metod wykopaliskowych małżeństwu archeologów udało się zlokalizować prężne emporium handlowe, które istniało nad rzeką Wełną. Okazało się, że osadnictwo kwitło tam od późnej epoki brązu aż po wczesne średniowiecze. 

Efekty prac archeologów można teraz oglądać na wystawie czasowej "Wędrówki ludów nad Małą Wartą" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (ul. Wodna 27 – Pałac Górków). Będzie czynna do marca tego roku. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Po lewej fragment złotej zawieszki skandynawskiej znalezionej pod Rogoźnem. Po prawej przykład jak ozdoba mogła wyglądać w całościZe zbiorów Metropolitan Museum of Art

- Najlepsze, że tego stanowiska miało tam nie być - śmieje się Mirosław Andrałojć - W latach 80. w ramach ogólnokrajowej akcji Archeologiczne Zdjęcie Polski prowadzono w okolicy badania powierzchniowe. Ale nasze stanowisko zignorowano, bo na mapach było oznaczone jako mokradła i nie pojawiła się tam żadna ekipa - wyjaśnia archeolog. 

Przełom nastąpił kilka lat temu, gdy małżeństwo archeologów prowadziło nadzór nad budową ścieżki rowerowej pod Rogoźnem. Zlecenie jak każde inne, gdyby nie odkrycie trzech zagadkowych fibul. A potem czwartej, znalezionej przypadkowo przez p. Mariusza Mathiasa z Rogoźna. To nie mógł być przypadek! Gdy rozpoczęto metodyczną prospekcję przy użyciu wykrywaczy zaczęły sypać się numizamty i pradziejowa biżuteria. Denary rzymskie, monety ottońskie, złote fragmenty biżuterii, celtyckie zapinki, powlekane mosiądzem odważniki i wiele innych. A do tego słowiańskie okucie noża przedstawiające zagadkową ludzką postać i, jakżeby inaczej, paszczę smoka! 

Ozdobne okucie pochwy zachodniosłowiańskiego noża z przełomu X i XI w. Ludzka i smocza postać mogą odnosić się do ówczesnych wierzeń i mitówP. Silska

Nie taka pustka, jak ją malują

Przedmioty same z siebie nie mówią, trzeba je do tego zmusić. Dlatego tak ważna w archeologii jest typologia, czyli grupowanie zabytków ze względu na ich wygląd i budowę. Konkretny typ naczynia, broni albo ozdoby w wyniku żmudnych porównań zostaje przypisany do określonego miejsca i czasu. Dzięki temu archeolog dostaje do ręki poręczne narzędzie.

- Wspomniane fibule są bardzo czułymi datownikami, lepszymi niż ceramika - przekonuje Emilia Smółka-Antkowiak - Dzisiaj moda zmienia się praktycznie co sezon, podobnie było w starożytności. Analizując zmiany w budowie fibuli możemy niekiedy uszczegóławiać datowane do dziesiątek lat. Ze stanowiska nad Małą Wartą [inna nazwa rzeki Wełny - dop. autora] mamy zapinki z kilku różnych okresów i kilku różnych kultur. Dzięki temu widać, że nie było w tym miejscu pustki osadniczej - wyjaśnia archeolożka. 

Wczesnośredniowieczne denary i odważniki. Dowód na ożywioną wymianę handlowąJ. Frąckowiak

Dlaczego ta ciągłość cieszy naukowców? Do niedawna pokutował pogląd, że w czasie wędrówek ludów na naszych ziemiach nie działo się nic ciekawego. Germanie powiedzieli "Tschüss" i ruszyli szukać szczęścia na gruzach Cesarstwa Rzymskiego zostawiająca za sobą pola porastające perzem i rozpadające się chaty. Dopiero po dwustu latach zaczęli pojawiać się tutaj Słowianie migrujący ze wschodu. Tyle uproszczona teoria. 

- Nasze znaleziska temu przeczą - mówi Mirosław Andrałojć - Gdy przez Europę przetaczała się fala migracji, ale i lata po niej, pod dzisiejszym Rogoźnem nadal mieszkali ludzie. I to nie była wioseczka, ale prężny ośrodek. Świadczy o tym klasa odnalezionych zabytków z wędrówkowego horyzontu - wyjaśnia. 

Pozłacana zapinka płytkowa z okresu wędrówek ludówA. Przybylski

Starożytny MOP na bagnach

Fenomen osady pod Rogoźnem łatwo zrozumieć nawet dzisiaj. Miasto położone jest w pobliżu krajowej jedenastki, wakacyjnego utrapienia kierowców jadących nad morze. Nie inaczej było dwa tysiące lat temu, chociaż bez asfaltu i samochodów. 

- Pod Rogoźnem mieliśmy starożytny węzeł komunikacyjny. Szlak lądowy krzyżował się z trasą wodną, bo wówczas rzeki pełniły rolę naszych autostrad. Można założyć, że badana przez nas osada była takim połączeniem miejsca odpoczynku podróżnych, supermarketu i baru - śmieje się Mirosław Andrałojć. 

Świetnie zachowany, mający co najmniej 1600 lat, rzymski dzwonek. Być może "pamiątka" z barbarzyńskiej wyprawy łupieżczej J. Frąckowiak

Podróżni mogli tu nie tylko odpocząć przed kolejnym etapem, naprawić wóz czy wymienić towary. Osada była ważnym centrum metalurgii, na co wskazują liczne zlewki kolorowych metali i odpady poprodukcyjne. Niektóre z nich są namacalnym dowodem, że barbarzyńcy miewali problemy z ogarnięciem rzymskiego know-how.

- Znajdowaliśmy kawałki niewykończonej biżuterii zrobionej z tak zwanego speculum. To specyficzny brąz wykorzystywany w Cesarstwie Rzymskim do produkcji zwierciadeł. On pięknie błyszczy, ale jest bardzo kruchy. Mieszkańcy osady próbowali przetopić go na fibule, a te widocznie pękały im w czasie obróbki i nadawały się do wyrzucenia - wyjaśnia Andrałojć. 

Innym importem z Rzymu był brązowy dzwonek. Prawdziwy unikat, który sprawił że wykrywacz metalu wydał z siebie dźwięk, nomen omen, jak dzwon.

- To mały, ale masywny przedmiot, bardzo misternie wykończony przy użyciu tokarki - mówi Małgorzata Andrałojć - Takie dzwonki miały charakter kultowy. Podobny do naszego znaleziono w świątyni boga Mitry na Korsyce. Najpewniej to pamiątka z jakiejś łupieżczej wyprawy, która mogła zostać złożona w ofierze. Dzwonek znaleźliśmy bowiem na stanowisku bagiennym - dodaje archeolog. 

Jedna z uczestniczek prospekcji terenowej ze znalezionym przez siebie celtyckim knotenringiemA. Przybylski

Dla Celtów, ale także plemion germańskich, bagno było miejscem świętym, granicą światów. By ofiara skutecznie i szybko dotarła do adresata, czyli jakiegoś boga, należało ją wrzucić w mokradło. Podobny los mógł spotkać niepozorny przedmiot, który do złudzenia przypomina współczesne łożysko kulkowe i który został znaleziony w miejscu pradawnego bagna.

- To tak zwany knotenring, czyli pierścień z węzełkami. W okresie lateńskim, kojarzonym z Celtami, służył jako płacidło, czyli zastępczy pieniądz - mówi Mirosław Andrałojć.

- Ale są też konkurencyjne hipotezy - zastrzega jego żona Małgorzata Andrałojć - Mogły to być ogniwa spajające jakieś wieloelementowe ozdoby, na przykład kolie - wyjaśnia. 

Stanowisko pod Rogoźnem obfitowało też w zdecydowanie młodsze znaleziska. Wybór ozdobnych, nowożytnych guzików prezentowanych na wystawieJ. Frąckowiak

Zabytki pozyskane w trakcie poszukiwań znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Rogoźnie. Obecnie są jednak prezentowane w ramach wystawy pt. Wędrówki ludów nad Małą Wartą w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Można ją zwiedzać do końca marca. 

- Badania będą kontynuowane - mówi Mirosław Andrałojć - Zresztą mamy też szereg zabytków, które są dopiero opracowywane i poddawane konserwacji. Więc na pewno na tej jednej wystawie się nie skończy - zapewnia.

Autor:Aleksander Przybylski

Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: P. Silska

Pozostałe wiadomości
Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Robert
Zieliński
Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Premium

W środę Sejm kontynuuje pierwsze posiedzenie X kadencji. Izba niższa zajmuje się dwoma projektami związanymi z zamrożeniem cen energii na przyszły rok. W imieniu klubu Polska 2050 głos zabrała posłanka Paulina Hennig-Kloska, która wyjaśniła, że autorzy poselskiego projektu wycofali się z części zmian, żeby nie dać powodu prezydentowi do weta. Po zejściu z mównicy posłanka otrzymała kwiaty od kolegów z klubu. Z prawej strony sali było słychać krzyki: "hańba". Relacjonujemy polityczną środę.

Sejm obraduje. Hennig-Kloska z kwiatami od klubu. W tle krzyki "hańba"

Sejm obraduje. Hennig-Kloska z kwiatami od klubu. W tle krzyki "hańba"

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Joe Biden przyznał, że nie jest pewien, czy startowałby w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA, gdyby zamiaru kandydowania nie zgłosił Donald Trump. Wyznanie amerykańskiej głowy państwa zaskoczyło nawet jego doradców. Później Biden złagodził jednak swoje słowa.

Niespodziewane wyznanie Joe Bidena dotyczące wyborów. Zaskoczyło nawet jego doradców

Niespodziewane wyznanie Joe Bidena dotyczące wyborów. Zaskoczyło nawet jego doradców

Autor:
pb//az
Źródło:
Reuters, CNN, BBC

Przez nikogo niepokojony wszedł do internatu z opaską dozoru na nodze. Według relacji wychowawcy szkoły samochodowej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) agresywny mężczyzna mówił, że wyszedł z więzienia, że "musi kogoś zabić", żeby tam wrócić i że "jest maszyną do zabijania". Zaatakował nauczyciela. Patrol wyprowadził intruza z budynku i puścił wolno. Postępowanie wszczęto dopiero po tygodniu. Materiał Katarzyny Czupryńskiej-Chabros.

Przyszedł do szkoły, mówił, że jest "maszyną do zabijania". Policja puściła go wolno

Przyszedł do szkoły, mówił, że jest "maszyną do zabijania". Policja puściła go wolno

Autor:
bp/kab
Źródło:
"Fakty po Południu" TVN

Mamy nad Europą starcie tytanów - stwierdził Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, w środowym programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN24. Wynikiem tej walki będzie zmiana obecnej sytuacji pogodowej.

"Mamy nad Europą starcie tytanów. Będzie się działo". Tomasz Wasilewski o pogodzie

"Mamy nad Europą starcie tytanów. Będzie się działo". Tomasz Wasilewski o pogodzie

Autor:
jdw
Źródło:
TVN24

Zaatakowali, gdy zwrócił im uwagę, że źle się zachowują. Trzech pijanych 27-latków dotkliwie pobiło pracownika ochrony. Po zdarzeniu odeszli, ale po kilkunastu minutach zostali zatrzymani.

Brutalnie pobili pracownika ochrony, bo zwrócił im uwagę

Brutalnie pobili pracownika ochrony, bo zwrócił im uwagę

Autor:
pop
Źródło:
tvn24.pl/małopolska policja

Od 6 grudnia każda osoba, która skończyła 12 lat, może przyjąć nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19 - Nuvaxovid firmy Novavax - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Obecnie dostępnych jest 210 tysięcy szczepionek, a pod koniec przyszłego tygodnia dotrze kolejne 200 tysięcy - przekazała rzeczniczka resortu Iwona Kania.

Dostępny nowy wariant szczepionki na COVID-19. Kto może się zaszczepić

Dostępny nowy wariant szczepionki na COVID-19. Kto może się zaszczepić

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP, TVN24

Zachowanie tego kierowcy jest irracjonalne, zrobił sobie chorą zabawę na drodze, na której pojazdy jeżdżą z dużymi prędkościami - tak zachowanie jadącego drogą ekspresową w okolicach Łodzi kierowcy volkswagena, który hamował i spowalniał ruch - skomentował Andrzej Janicki, były naczelnik pabianickiej drogówki, a także były biegły z zakresu analizy i rekonstrukcji wypadków drogowych.

Wyprzedził, a potem nie dał się wyprzedzić. "Irracjonalne zachowanie, zrobił sobie chorą zabawę na drodze"

Wyprzedził, a potem nie dał się wyprzedzić. "Irracjonalne zachowanie, zrobił sobie chorą zabawę na drodze"

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby Komisariatu II Policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, na miejscu pracowała prokuratura. W sprawie będzie prowadzone śledztwo.

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Podczas walk w Ukrainie zginął pracownik urzędu miasta w Lublinie Mykoła Miałkowski"– poinformował prezydent Lublina Krzysztof Żuk. 28-latek pracował w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości, odpowiadał za projekty dotyczące współpracy akademickiej.

"Z Ukrainy nadeszła bardzo smutna wiadomość". Nie żyje pracownik lubelskiego urzędu

"Z Ukrainy nadeszła bardzo smutna wiadomość". Nie żyje pracownik lubelskiego urzędu

Autor:
MR/gp
Źródło:
PAP

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ostatniej chwili odwołał zaplanowane na wtorek wirtualne wystąpienie w Senacie USA. Powodem jego decyzji jest prawdopodobnie impas w sprawie funduszy na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - ocenia BBC. Jeśli do końca grudnia amerykański Kongres nie przegłosuje kolejnego pakietu pomocowego dla Kijowa, administracja Joe Bidena nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy. 

Wołodymyr Zełenski odwołał wystąpienie w Senacie USA. W tle spór o dalszą pomoc dla Ukrainy

Wołodymyr Zełenski odwołał wystąpienie w Senacie USA. W tle spór o dalszą pomoc dla Ukrainy

Autor:
momo/kab
Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Krzysztof L., podejrzany o brutalne zamordowanie kuzynki w 2000 roku w Surażu na Podlasiu, stanie przed sądem. Mężczyzna w tym roku został sprowadzony do Polski w ramach ekstradycji ze Stanów Zjednoczonych, teraz śledczy wysłali do sądu akt oskarżenia. Jak informują, podejrzany w momencie dokonania zabójstwa miał zaledwie 15 lat. Aby ukryć ślady zbrodni, spalił dom, w którym doszło do morderstwa.

Miał 15 lat, gdy - według śledczych - brutalnie zamordował kuzynkę. Za zbrodnię odpowie po 23 latach

Miał 15 lat, gdy - według śledczych - brutalnie zamordował kuzynkę. Za zbrodnię odpowie po 23 latach

Autor:
Źródło:
PAP

Nieruchomości za ponad 20 mln zł zgromadził Robert Dowhan z Koalicji Obywatelskiej, po raz pierwszy wybrany do Sejmu. Inny debiutant, Krzysztof Hetman z PSL, ma prawie 3 mln zł oszczędności, prawie milion złotych zarobiła Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050. Przyglądamy się oświadczeniom majątkowym posłów debiutantów.

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Ma 240 metrów kwadratowych powierzchni, kosztował nieco ponad 30 tysięcy złotych, a pieniądze wyłożyło siedem samorządów. Chodzi o mural na budynku przychodni lekarskiej w Zgierzu, który powstał z okazji 100-lecia policji. Wkrótce zostanie przykryty styropianem, bo budynek jest remontowany. Ma jednak zostać odtworzony.

Siedem samorządów złożyło się na jego powstanie. Teraz zostanie przykryty styropianem

Siedem samorządów złożyło się na jego powstanie. Teraz zostanie przykryty styropianem

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alerty meteorologiczne pierwszego stopnia dla dużej części kraju. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącego deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.

Obszar, na którym pogoda będzie stanowiła zagrożenie, się powiększył. Alerty IMGW

Obszar, na którym pogoda będzie stanowiła zagrożenie, się powiększył. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

We wtorek odbył się pogrzeb 22-letniej Giulii Cecchettin, zamordowanej przez swojego byłego chłopaka. Przed bazyliką w Padwie na północy Włoch zgromadziły się tysiące ludzi. Zabójstwo młodej kobiety zszokowało Włochów, doprowadzając do fali manifestacji i ogólnokrajowej debaty na temat przemocy wobec kobiet w Italii.

Tysiące ludzi na pogrzebie brutalnie zabitej Giulii Cecchettin. "Podnieście wrzawę"

Tysiące ludzi na pogrzebie brutalnie zabitej Giulii Cecchettin. "Podnieście wrzawę"

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Nigerii Bola Tinubu nakazał we wtorek przeprowadzenie dochodzenia w sprawie weekendowego omyłkowego ataku bombowego, w wyniku którego zginęło co najmniej 85 osób, w tym kobiety i dzieci ze wsi Tundun Biri.

Nigeria. Armia pomyłkowo zabiła 85 mieszkańców wioski w atakach bombowych

Nigeria. Armia pomyłkowo zabiła 85 mieszkańców wioski w atakach bombowych

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Były wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (Suwerenna Polska) przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" TVN24, że ewentualna komisja śledcza do spraw Pegasusa mogłaby ujawnić zbyt wiele. - Jeśli pojawia się kwestia działalności służb specjalnych, to przecież to musi być utajnione - ocenił Wójcik.

Michał Wójcik: nie boimy się komisji śledczej, nie łamaliśmy prawa

Michał Wójcik: nie boimy się komisji śledczej, nie łamaliśmy prawa

Autor:
tmw/kab
Źródło:
tvn24.pl

Ponad 10 milionów mieszkańców zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych objęto alertem powodziowym po tym, jak region nawiedziła silna rzeka atmosferyczna. Żywioł doprowadził do śmierci jednej osoby. Opady nie ustają, a na weekend prognozowane jest nadejście kolejnej rzeki atmosferycznej.  

Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA

Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA

Autor:
jdw
Źródło:
PAP, CNN

W poniedziałek 11 grudnia o godzinie 15. w Sejmie dojdzie do głosowania nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego, a już pięć godzin później na premiera może zostać wybrany Donald Tusk - wynika z harmonogramu Sejmu opublikowanego we wtorek wieczorem.

Kiedy głosowanie nad rządem Morawieckiego, kiedy w sprawie rządu Tuska? Jest plan obrad Sejmu na 11 i 12 grudnia

Kiedy głosowanie nad rządem Morawieckiego, kiedy w sprawie rządu Tuska? Jest plan obrad Sejmu na 11 i 12 grudnia

Autor:
adso
Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, które zmienia regulamin Sądu Najwyższego. W listopadzie sędzia Włodzimierz Wróbel tłumaczył, że zmiana oznaczałaby, że "sami wadliwie powołani sędziowie mogliby wydać we własnej sprawie orzeczenie, które miałoby potwierdzić, że są sędziami Sądu Najwyższego". Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezydent podpisał zmianę regulaminu Sądu Najwyższego. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw

Prezydent podpisał zmianę regulaminu Sądu Najwyższego. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw

Autor:
ek/adso
Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, żeby ten Sejm był miejscem, do którego rodzice po prostu mogą przychodzić z dziećmi - mówił na wtorkowej konferencji prasowej marszałek Szymon Hołownia. Jak przekazał, w parlamencie może zostać zorganizowana opieka dla dzieci posłów i posłanek oraz pracowników Kancelarii Sejmu. Hołownia sam niedawno zabrał do Sejmu swoją dwuletnią córkę. Jak zauważył, komentarze na ten temat były "bardzo różne", inne niż w przypadku posłanki Aleksandry Gajewskiej, której internauci nie szczędzili krytyki po tym, jak przyszła do Sejmu z synem. Hołownia podkreślił, że chciałby z tej sytuacji "wyciągnąć jak najbardziej praktyczne i ludzkie wnioski".

Dwie podobne sytuacje, reakcje całkowicie różne. Hołownia: nie chciałbym tego zostawić bez echa

Dwie podobne sytuacje, reakcje całkowicie różne. Hołownia: nie chciałbym tego zostawić bez echa

Autor:
pp/kg
Źródło:
TVN24

Lech Wałęsa trafił do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem, o czym poinformował na Facebooku. Od kilku dni przebywał w Ustce (województwo pomorskie). To już drugi raz, kiedy były prezydent choruje na COVID-19. Jak powiedział jego sekretarz, Wałęsa "przechodzi to ciężko".

Lech Wałęsa w szpitalu. Były prezydent ma COVID-19

Lech Wałęsa w szpitalu. Były prezydent ma COVID-19

Autor:
ek/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Władze Singapuru znoszą obowiązujący od 1989 roku zakaz posiadania kotów. Zakaz dotyczył co prawda jedynie mieszkań wybudowanych przez rząd, ale w przypadku Singapuru obejmował w ten sposób około 80 procent ludności. Miejscowe media przyznają, że zakaz i tak nie był respektowany.

Jedno z najbogatszych państw znosi zakaz posiadania kotów. Obowiązywał od 34 lat

Jedno z najbogatszych państw znosi zakaz posiadania kotów. Obowiązywał od 34 lat

Autor:
kgo//mm
Źródło:
tvn24.pl, The Straits Times, South China Morning Post

Kobiety pociągają mnie fizycznie. Ale jestem też onieśmielona nimi, ich pięknem i ich obecnością - opowiadała w ostatnim wywiadzie dla "Variety" Billie Eilish. Wypowiedź ta została powszechnie uznana za coming out artystki, co ona sama odebrała jednak z mieszanymi uczuciami. - Nie miałam takich intencji. Myślałam, że to oczywiste - stwierdziła kilka dni później 21-latka, krytykując magazyn za to, że nie "pytał o to, co naprawdę ważne".

Media piszą o coming oucie Billie Eilish. "Myślałam, że to oczywiste"

Media piszą o coming oucie Billie Eilish. "Myślałam, że to oczywiste"

Autor:
kgo//mm
Źródło:
"Variety", CNN

Który to sport róży: bieg bez przeszkód, pływanie asynchroniczne, skok przez płot czy mutant odmiany? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych odpowiadał pan Konrad Walkowiak z Jeleniej Góry.

Pytanie o sport róży za 10 tysięcy złotych w "Milionerach"

Pytanie o sport róży za 10 tysięcy złotych w "Milionerach"

Autor:
wm//mm
Źródło:
"Milionerzy" TVN

Świat ekscentrycznego cukiernika Willy'ego Wonki wróci do kin, "Pure Imagination" - piosenka napisana do "Charliego i fabryki czekolady" z 1971 r. - wybrzmi na nowo. Wszystko to za sprawą filmu Paula Kinga "Wonka", który opowiada historię cukiernika przed powstaniem baśniowej fabryki czekolady. Gwiazdorska obsada, zachwycająca warstwa wizualna, zapadająca w pamięć muzyka i momentami absurdalne poczucie humoru sprawiają, że "Wonkę" można jeść garściami, zanurzając się w najlepszej jakości kino rodzinne. Recenzja Tomasza-Marcina Wrony. 

"Wonka". Recenzja nowego filmu z Timothee Chalametem

"Wonka". Recenzja nowego filmu z Timothee Chalametem

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl

Po raz kolejny 16-metrowa choinka nie stanie w okresie świątecznym na placu Lotników w Szczecinie. Dekoracja kosztowała ponad 100 tysięcy złotych, dotychczas została wystawiona trzy razy. W zamian jest 14-metrowy wiatrak oraz mniejsza choinka.

16-metrowa choinka za ponad 100 tysięcy złotych kolejne święta spędzi w magazynie. Z powodu oszczędności

16-metrowa choinka za ponad 100 tysięcy złotych kolejne święta spędzi w magazynie. Z powodu oszczędności

Autor:
MR/gp
Źródło:
PAP

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl