Akta Braci Czeskich trafiły na listę UNESCO. Te dokumenty przechowywane są w Poznaniu

Poznań: Akta i Biblioteka Braci Czeskich oraz Księga Henrykowska wpisane na Światową Listę Programu UNESCO
Poznań: Akta i Biblioteka Braci Czeskich oraz Księga Henrykowska wpisane na Światową Listę Programu UNESCO
TVN 24 Poznań
TVN 24 PoznańGłówna część zbioru znajduje się w Archiwum Państwowym w Poznaniu

Powody do świętowania mają archiwiści z Poznania. Przechowywane w stolicy Wielkopolski dokumenty związane ze Wspólnotą Braci Czeskich zostały wpisane na światową listę UNESCO "Pamięć Świata". Polska kandydatura pokonała ponad 40 zgłoszonych zabytków piśmiennictwa z całego świata. Kim byli Bracia Czescy i dlaczego ich archiwum jest tak cenne?

Obradujący na początku października w Abu Dhabi Międzynarodowy Komitet Programu UNESCO "Pamięć Świata" zdecydował o wpisaniu na światową listę programu UNESCO „Pamięć Świata” 47 z 88 zgłoszonych do wyróżnienia dokumentów pochodzących z 61 krajów.

Wśród nich znalazły się akta i biblioteka Braci Czeskich. To unikatowe i wyjątkowe w skali światowej zbiory dokumentów, będących świadectwem pewnej kontestacji religijnej, która o sto lat wyprzedziła reformy luterańskie w Europie. Akta te zostały wytworzone i zgromadzone przez członków pacyfistycznego odłamu husytów, którzy wzorując się na apostołach, wybrali życie we wspólnotach stosujących zasady Ewangelii i równości społecznej.

Można zobaczyć je w sieci

Główna część zbioru znajduje się w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Pozostałe jego części przechowywane są w Bibliotece Kórnickiej i Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Akta są dostępne w internecie w formie skanów na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

Bracia czescy utworzyli archiwum najpierw w Ostrorogu, a następnie w Lesznie. Przez lata zmieniało się miejsce, w którym je przechowywano. Najpierw wywieziono je na Śląsk, potem wróciły do Leszna, by następnie trafić do Pragi. Stamtąd trafiły do Poznania, by raz jeszcze wrócić do Leszna. W 1944 roku w większości wywieziono je w nieznanym kierunku. Odnaleziono je w NRD w 1961 roku i przewieziono ponownie do Poznania. Pozostałe w Lesznie dokumenty obecnie znajdują się w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Kórniku.

300 obiektów na liście

Lista światowa programu UNESCO "Pamięć Świata" to powstały w 1992 r. rejestr zabytków o charakterze dokumentacyjnym - rękopisów, druków czy dokumentów audiowizualnych. Na listę wpisywane są zabytki o światowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym. Lista obejmuje ok. 300 obiektów, w tym czternaście reprezentujących polskie dziedzictwo dokumentacyjne.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości