Wybory 2023. W Wielkopolsce kolejne wybory, tym razem lokalne. Prezydent miasta i burmistrz dostali się do Sejmu

Źródło:
TVN24 Poznań, PAP
Podział mandatów w Sejmie na podstawie danych PKW
Podział mandatów w Sejmie na podstawie danych PKWTVN24
wideo 2/21
Podział mandatów w Sejmie na podstawie danych PKWTVN24

W Poznaniu zabrakło mandatu dla Jadwigi Emilewicz (PiS), w Kaliszu bank rozbiła Marlena Maląg (PiS). Piłę czekają wybory nowego prezydenta, a Słupcę - burmistrza, aktualni właśnie dostali się do Sejmu. "Czerwoną kartkę" dostała tu Konfederacja. Kto jeszcze będzie reprezentował województwo wielkopolskie w Sejmie?

W Wielkopolsce w dwóch okręgach wyborczych wygrało Prawo i Sprawiedliwość, w dwóch - Koalicja Obywatelska. W porównaniu z 2019 r. Koalicja Obywatelska zyskała dodatkowe 2 mandaty, PiS stracił ich aż 5. Ani jednego mandatu w województwie nie zdobyli kandydaci Konfederacji.

Kalisz - okręg nr 36

Okręg nr 36 obejmuje Kalisz i Leszno oraz powiaty: gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski i rawicki. Do obsadzenia jest tu 12 mandatów. PiS stracił tu jeden mandat i do Sejmu wejdzie pięcioro, a nie – jak w 2019 r. - sześcioro posłów. Cztery mandaty zdobyła KO, dwa - Trzecia Droga, a jeden - Nowa Lewica.

Najlepszy wynik wykręciła tu posłanka oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (PiS). Otrzymała 109 870 głosów. Aż czterokrotnie poprawiła swój wynik sprzed czterech lat (25 tys. głosów).

Między nią a resztą osób z listy była przepaść. Na drugą z kandydatek z najwyższym wynikiem listy PiS – posłankę i minister zdrowia Katarzynę Sójkę oddało swój głos 18 138 osób.

Do Sejmu dostali się też posłowie Piotr Kaleta, Jan Dziedziczak i Jan Mosiński. Poza Sejmem znalazł się poseł Tomasz Ławniczak z PiS. KO będą reprezentować posłowie: Jarosław Urbaniak, były prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Karolina Pawliczak, która przed wyborami opuściła szeregi Nowej Lewicy, Grzegorz Rusiecki i Mariusz Witczak, który uzyskał mandat z dalekiego siódmego miejsca

W ławach sejmowych z ramienia Trzeciej Drogi zasiądą Andrzej Grzyb, wiceprezes PSL i były europoseł oraz kaliska radna Barbara Oliwiecka z Polski 2050.

O jedyny mandat z Nowej Lewicy zażarty bój wygrał doświadczony Wiesław Szczepański, który gdy schodziły cząstkowe wyniki z PKW, długo znajdował się za plecami drugiej na liście Anity Świątek.

Konin, Gniezno - okręg nr 37

Okręg nr 37 obejmuje powiaty: gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński oraz miasto Konin. Do zdobycia było tu 9 mandatów poselskich. Cztery z nich zdobył PiS, po dwa - KO i Trzecia Droga, a ostatni - Nowa Lewica.

W pojedynku "na szczycie" Zbigniew Hoffmann (PiS), były wojewoda wielkopolski i minister w rządzie PiS, pokonał lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka (KO).

Kołodziejczak podczas protestu w WarszawieFacebook / Michał Kołodziejczak

Za Hoffmannem najwyższe wyniki na liście PiS zdobyli posłowie Zbigniew Dolata i sekretarz stanu w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik, startujący odpowiednio z czwartego i piątego miejsca. Ostatni mandat zdobyła "dwójka" - poseł Witold Czarnecki. Do Sejmu nie weszła startująca z trzeciego miejsca wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Poza Kołodziejczakiem z listy KO dostał się poseł Tomasz Nowak, który minimalnie wyprzedził Inez Niszczak-Sieradzką, prawniczkę i trenerkę fitness, prowadzącą fanpage "Ona robi szpagat".

Mandaty z list Trzeciej Drogi zdobyła "jedynka" Paulina Hennig-Kloska, która dostała się do Sejmu poprzedniej kadencji z list Koalicji Obywatelskiej oraz Michał Pyrzyk, burmistrz Słupcy. To oznacza, że to wielkopolskie miasto czekają kolejne wybory - mieszkańcy muszą teraz wybierać nowego burmistrza.

Paulina Hennig-KloskaTVN24

Lewicę w Sejmie reprezentować będzie poseł Tadeusz Tomaszewski, który w sejmowych ławach zasiada od 1993 roku. Wyjątkiem były lata 2015-2019, gdy Zjednoczona Lewica nie przekroczyła progu wyborczego dla koalicji.

Piła - okręg nr 38

Okręg nr 38 swoim zasięgiem obejmuje powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, pilski, szamotulski, wągrowiecki, wolsztyński i złotowski. Do zdobycia było tu dziewięć mandatów.

Według danych PKW kandydatów Koalicji Obywatelskiej poparło prawie 35 proc. wyborców, a PiS - ponad 29 proc. Przed czterema laty wybory w tym okręgu - z wynikiem ponad 35 proc. - wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Politycy tej partii zdobyli wówczas cztery mandaty, Koalicja Obywatelska - trzy, a PSL i SLD - po jednym.

Teraz cztery mandaty trafiły do KO, trzy - do PiS, a dwa - do Trzeciej Drogi.

W 2019 r. spośród kandydatów Koalicji Obywatelskiej największe poparcie w całym okręgu (39 344 głosy) otrzymał poseł Jakub Rutnicki. Tym razem było podobnie - tyle że startujący w tegorocznych wyborach jako "jedynka" listy KO polityk dostał aż 67 069 głosów. Rutnicki to politolog, pasjonat siatkówki. W 2002 roku był jednym z finalistów "Idola". Scenę muzyczną postanowił zamienić na polityczną. W Sejmie zasiada od 2005 r. Był pierwszym posłem, któremu zostało zmniejszone uposażenie o jedną czwartą na jeden miesiąc za "naruszenie powagi Sejmu" po wprowadzeniu takiego zapisu do regulaminu izby. Rutnicki miał przerywać przemówienie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

Jakub Rutnicki we "Wstajesz i wiesz" tvn24

Za nim znalazła się "dwójka" na liście KO - Maria Janyska, ekonomistka, samorządowiec, menedżerka, polityczka - posłanka od 2011 r., wiceprzewodnicząca komisji gospodarki i rozwoju. Trzeci mandat trafił do Piotra Głowskiego, który jako prezydent miasta rządzi Piłą od 2010 roku. Wcześniej w latach 2007-2010 był senatorem. Ten wybór oznacza, że Piłę czekają wybory nowego prezydenta.

Piotr GłowskiPiotr Głowski

Czwarty mandat dla KO, zdobył startujący z piątego miejsca, Henryk Szopiński - muzyk i animator kultury, pomysłodawca i organizator festiwalu Blues Express w Zakrzewie, pracownik Domu Polskiego - Centrum Idei Rodła w Zakrzewie, od 13 lat radny województwa wielkopolskiego, przewodniczący komisji kultury.

Mandaty dla PiS trafiły w ręce lidera listy posła Witolda Czarneckiego, Marcina Porzucka, który startował z dalekiego siódmego miejsca oraz posła Grzegorza Piechowiaka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz pełnomocnika rządu do spraw inwestycji zagranicznych. W 2019 roku dostał się do Sejmu jako poseł Porozumienia. Opuścił je, gdy z funkcji wicepremiera został odwołany Jarosław Gowin. Został wtedy w klubie PiS.

Do Sejmu nie dostał się Zbigniew Ajchler, który wcześniej był w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Socjaldemokracji Polskiej, a cztery lata temu był na listach KO. Do Sejmu się nie dostał, ale po dwóch latach trafił na Wiejską po tym, jak poseł Killion Munyama złożył mandat, gdy objął stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych. Choć Ajchler dostał się z list KO, postanowił dołączyć do koalicji rządzącej. Poseł KO Cezary Tomczyk mówił, że Zbigniew Ajchler był szantażowany, że "jeśli nie dołączy do PiS, to nie będzie leczony na parkinsona". "Wprowadzającym Ajchlera w ten świat był poseł Łukasz Mejza" - dodał. Według Tomczyka, leczenie, które zaproponowano Ajchlerowi jest eksperymentalne, a poseł jest jedną z 10 osób, która mogła z niego skorzystać. Ajchler zarzekał się, że to nieprawda. "Pragnę stanowczo podkreślić, że opisane przez niego (Tomczyka - red.) okoliczności mojego dołączenia do koalicji rządowej są kłamstwem. Sytuacja opisana przez posła Tomczyka nie miała nigdy miejsca, a ja nigdy nie byłem w żaden sposób szantażowany" - napisał w oświadczeniu.

Trzecią Drogę w Sejmie reprezentować będą poseł Krzysztof Paszyk z PSL, zasiadający w sejmowych ławach od 2015 roku, wcześniej przewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego oraz Adam Luboński z Polski 2050 wiceprezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, a także członek komisji Polskiego Związku Piłki Nożnej do spraw bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich

Mandatu kolejny raz nie uzyskali pierwsi na liście Nowej Lewicy Dariusz Standerski i Konfederacji - Ziemowit Przebitkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i były prezes Młodzieży Wszechpolskiej. 

Poznań - okręg nr 39

W okręgu poznańskim obejmującym Poznań i powiat poznański do zdobycia było 10 mandatów poselskich.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku mandat poselski uzyskało tu pięcioro kandydatów KO: Waldy Dzikowski, Rafał Grupiński, Joanna Jaśkowiak, Franciszek Sterczewski oraz Adam Szłapka. Trzy mandaty przypadły PiS, uzyskali je: Jadwiga Emilewicz, Bartłomiej Wróblewski i Szymon Szynkowski vel Sęk. Dwa mandaty zdobyła Lewica - posłankami zostały Katarzyna Kretkowska i Katarzyna Ueberhan.

Teraz Koalicja Obywatelska ponownie wprowadziła do Sejmu pięciu posłów, PiS i Trzecia Droga - po dwóch, a Nowa Lewica - jednego.

Od lat najlepszy wynik w wyborach do Sejmu zdobywa tu kandydat z listy Platformy Obywatelskiej. I tak też było tym razem - lider Nowoczesnej Adam Szłapka (KO) zdobył prawie 150 tysięcy głosów.

Adam SzłapkaTVN24

Do Sejmu dostali się też znajdujący się za nim na liście kończący kadencję senator Marcin Bosacki (nr 3) i Katarzyna Kierzek-Koperska (nr 2), była wiceprezydent Poznania z ramienia Nowoczesnej, aktualnie należąca do Platformy Obywatelskiej.

Do Sejmu nie weszła senator Jadwiga Rotnicka, startująca z czwartego miejsca. Czwarty wynik na liście "wykręcił" startujący z miejsca dziesiątego Franciszek Sterczewski. W 2019 roku aktywista, społecznik i organizator m.in. Łańcuchów Światła w obronie niezawisłości sądów, dostał się do Sejmu z ostatniego miejsca. Piąty mandat zdobył szef poznańskich struktur PO Bartosz Zawieja.

Franciszek Sterczewski dostał się do Sejmu z list Koalicji ObywatelskiejTVN 24 Poznań

Dwa mandaty dla PiS oznaczały, że miejsca zabraknie dla jednej z trzech twarzy tej partii. Najlepszy wynik zdobył tu lider listy Szymon Szynkowski vel Sęk, minister do spraw Unii Europejskiej. O drugi mandat zacięty bój stoczyli drugi na liście Bartłomiej Wróblewski, który w przeszłości był kandydatem na Rzecznika Prawa Obywatelskich, a także jednym z posłów podpisanych pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmian przepisów aborcyjnych oraz była wicepremier Jadwiga Emilewicz. Mandat zdobył ostatecznie Bartłomiej Wróblewski.

Dobry wynik Trzeciej Drogi w kraju i w okręgu pozwolił temu komitetowi zdobyć dwa mandaty. Trafiły do politycznej debiutantki - Ewy Schädler, przedsiębiorczyni z Polski 2050 i Jacka Tomczaka, który w sejmowych ławach zasiada od 2005 roku. Najpierw dostawał się do Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, później z Platformy Obywatelskiej a ostatnio z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Nową Lewicę reprezentować będzie posłanka Katarzyna Ueberhan. Do Sejmu nie dostała się posłanka Katarzyna Kretkowska.

Senat. 8:1 dla paktu senackiego

W wyborach do Senatu w Wielkopolsce kandydaci Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi zdobyli osiem z dziewięciu dostępnych mandatów. Prawo i Sprawiedliwość, jak przed czterema laty, wygrało w jednym okręgu na wschodzie regionu.

Okręg nr 88

Wieloletni poseł Adam Szejnfeld (KO) ponownie będzie senatorem. Uzyskał 49,81 proc. poparcia i wyprzedził kandydata PiS Janusza Kubiaka (29,87 proc.).

W poprzednich wyborach w 2019 r. Adam Szejnfeld uzyskał 43,64 proc. głosów. Kandydatkę PiS Jolantę Turczynowicz-Kieryłło poparło wówczas 38,83 proc. wyborców.

Okręg nr 89

Miejsce w Senacie obronił Jan Filip Libicki (Trzecia Droga) z poparciem 58,34 proc. Pokonał Danutę Nijaką (PiS) - 28,54 proc.

W wyborach w 2019 r. mandat senatora w okręgu nr 89 również uzyskał Jan Filip Libicki (PSL); poparło go wówczas ponad 63 proc. głosujących. Na Jerzego Wierzchowieckiego z PiS głos oddało blisko 37 proc. wyborców.

Jan Filip Libicki w "Jeden na jeden"tvn24

Okręg nr 90

Sejm na Senat zamienia Waldy Dzikowski (KO). Uzyskał 75,07 proc. głosów i pokonał Dorotę Barełkowską (PiS) - 24,93 proc.

Przed czterema laty mandat senatora w tym okręgu zyskała kandydatka KO Jadwiga Rotnicka (teraz nie weszła do Sejmu). Poparło ją wówczas ponad 69 proc. głosujących, a na Jarosława Pucka, startującego z poparciem PiS, głos oddało ponad 30 proc. wyborców.

Waldy DzikowskiTVN24

Okręg nr 91

Z ław poselskich do ław senatorskich przejdzie również Rafał Grupiński (KO). Z rekordowym poparciem 77,64 proc. pokonał kandydatkę PiS Ewę Jemielity (22,36 proc.).

W wyborach w 2019 r. mandat senatora uzyskał tu kandydat KO Marcin Bosacki (teraz wszedł do Sejmu). Poparło go wówczas ponad 72 proc. głosujących, a na Przemysława Alexandrowicza z PiS zagłosowało niespełna 28 proc. wyborców.

Rafał Grupiński tvn24

Okręg nr 92

Grzegorz Fedorowicz (Trzecia Droga) zwyciężył, zdobywając 49,93 proc. głosów. Krzysztof Ostrowski (PiS) miał poparcie na poziomie 32,56 proc.

W wyborach w 2019 r. mandat senatora w tym okręgu uzyskał kandydat KO Paweł Arndt, który otrzymał wówczas 41,71 proc. głosów, a Roberta Gawła z PiS poparło 40,90 proc. wyborców.

Okręg nr 93

Mandat zdobył Leszek Galemba (PiS), którego poparło 44,06 proc. głosujących. Anna Majda (Trzecia Droga) uzyskała 39,02 proc.

W wyborach w 2019 r. mandat senatora w tym okręgu uzyskała kandydatka PiS Margareta Budner. Poparło ją wówczas 59,34 proc. wyborców, a Macieja Sytka z KO – 40,66 proc.

Okręg nr 94

Zwyciężył Wojciech Ziemniak (KO) - 49,72 proc. Dorota Słowińska (PiS) miała 30,87 proc.

W wyborach w 2019 r. mandat senatora w okręgu nr 94 również uzyskał kandydat KO Wojciech Ziemniak. Zdobył wówczas 51,35 proc. głosów. Kandydat PiS Adam Kośmider uzyskał 39,41 proc. poparcia.

Okręg nr 95

Wygrała Ewa Matecka (KO) z poparciem na poziomie 44,43 proc. Drugi Łukasz Mikołajczyk (PiS) miał 36,98 proc.

W 2019 r. w tym samym okręgu Matecka również pokonała Mikołajczyka. Wówczas otrzymała 80 084, czyli 50,73 proc. głosów.

Okręg nr 96

Senatorem został Janusz Pęcherz (KO), były prezydent Kalisza, na którego zagłosowało 40,64 proc. wyborców. Andrzej Wojtyła (PiS) miał 37,43 proc.

Cztery lata temu Pęcherz również uzyskał mandat senatora. Otrzymał wówczas 72 579 głosów, czyli 50,55 proc., a jego kontrkandydatem także był Andrzej Wojtyła.

Autorka/Autor:Filip Czekała//mrz

Źródło: TVN24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Głowski

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Kierwiński uciął wszystko robiąc test - mówiła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus. Odniosła się do wystąpienia szefa MSWiA podczas sobotnich obchodów Dnia Strażaka. Brzmienie jego głosu wzbudziło pytania o stan zdrowia i trzeźwości ministra. Poseł PiS Michał Dworczyk ocenił, że wyszło "kiepsko i nieprofesjonalnie".

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Źródło:
TVN24

Katarska telewizja Al-Dżazira nie będzie nadawać w Izraelu. Gabinet premiera Benjamina Netanjahu jednogłośnie zagłosował w niedzielę za zakończeniem jej działalności - podała agencja Reutera, cytując komunikat izraelskiego rządu. Wcześniej parlament tego kraju przyjął ustawę uprawniającą rząd do tymczasowego zamykania w kraju zagranicznych stacji telewizyjnych.

Katarska telewizja znika z Izraela. Decyzja rządu

Katarska telewizja znika z Izraela. Decyzja rządu

Źródło:
Reuters, Al-Dżazira

16-latka uderzyła samochodem w szklaną elewację kawiarni w Krotoszynie. Nikomu nic się nie stało, straty oszacowano wstępnie na 100 tysięcy złotych.

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Kilkuletnia Dalia zraniła się w łokieć, spacerując po skwerze w Kielcach (Świętokrzyskie). Mama dziewczynki o pomoc poprosiła policjantów, którzy szybko i sprawnie opatrzyli dziecko. W ramach wdzięczności wysłała im wzruszającą wiadomość.

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Źródło:
tvn24.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

Prawosławni chrześcijanie w Ukrainie świętują Wielkanoc. Mieszkańcy wschodnich regionów w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę słyszeli wycie syren alarmowych ostrzegających przed rosyjskimi atakami i apele o ukrycie się w schronach. W Kijowie wierni ruszyli do cerkwi jeszcze przed godziną policyjną. Inni udali się do świątyń po jej zakończeniu.

Prawosławna Wielkanoc w cieniu alarmów powietrznych i ostrzału

Prawosławna Wielkanoc w cieniu alarmów powietrznych i ostrzału

Źródło:
PAP, NV, tvn24.pl

Jadący z dużą prędkością samochód uderzył w bramę Białego Domu - poinformowała Secret Service, agencja zajmująca się między innymi ochroną prezydenta USA. Kierowca zginął na miejscu - przekazano w komunikacie.

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl
Szef nie wierzył, że przyszła do pracy po tym, co zrobiła

Szef nie wierzył, że przyszła do pracy po tym, co zrobiła

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz, istnieje także ryzyko wystąpienia gradu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania powróciły

Gdzie jest burza? Wyładowania powróciły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

W nalocie lotniczym, w południowej części Strefy Gazy, zginął jeden z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za wiele ataków na Izrael, między innymi z 7 października na kibuc Sufa - poinformował w sobotę późnym wieczorem rzecznik izraelskiej armii.

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po 58 latach amerykańska policja doprowadziła do końca sprawę morderstwa z 1966 roku. Ślady DNA sprawcy odnaleziono na fragmencie ubrania ofiary. Oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia został 79-letni mężczyzna.

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Źródło:
PAP

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24