Wszystkich Świętych w deszczu i korkach

Aktualizacja:
Korek na ulTVN 24 Poznań | Marek Krzemiński

- Bez kaloszy ani rusz - mówią poznaniacy, którzy 1 listopada po południu wybrali się odwiedzić groby bliskich. Padający deszcz powodował, że cmentarze tonęły w błocie. Odbijało się to także na tempie jazdy. Najgorzej wyglądał dojazd na Junikowo.

Na drogach w Wielkopolsce 1 listopada zginęły dwie osoby: w nocy ze środy na czwartek po dachowaniu pod Lesznem zginął kierowca forda, po godzinie 11 doszło natomiast do śmiertelnego wypadku w Mosinie przy ul. Śremskiej.

Od rana w okolicach poznańskich cmentarzy tworzyły się korki. Z godziny na godzinę coraz tłoczniej było w okolicach cmentarzy na Górczynie i Miłostowie. Około godz. 15. ruch zaczął maleć.

Prawdziwy dramat był jednak na drogach prowadzących na Cmentarz Junikowski.

Apogeum za nami

Od rana na ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Jawornickiej i Złotowskiej od Owczej do Bukowskiej oraz - podobnie jak w środę - na Cmentarnej i Owczej w stronę Złotowskiej wprowadzono ruch jednokierunkowy.

Na niewiele się to jednak zdało. Korki tworzyły się na ulicy Grunwaldzkiej już przed skrzyżowaniem z ul. Grochowską.

- Mieszkańcy są głusi na nasze apele, by przesiąść się na tramwaj. Na Junikowo jeżdżą one puste, a samochody stoją w coraz dłuższych korkach - informował nas o godz. 11 dyżurny poznańskiej drogówki.

W krytycznym momencie korki w stronę cmentarza zaczynały się już ponad 3 km wcześniej a przejazd zajmował nawet półtorej godziny. Wieczorem odcinek można było pokonać w zaledwie 5 minut.

Piesi szybsi niż auta

Kierowcy próbowali omijać zator jadąc ulicami Malwową i Wołczyńską. Tam jednak tłok był większy niż na ul. Grunwaldzkiej. Korki były na całej Malwowej i dalej ulicą Skórzewską ciągnęły się aż do Przeźmierowa. Stała także Wołczyńska, Fabianowo i Sycowska. Zator zaczynał się tuż za zjazdem z Głogowskiej i na wjeździe od Komornik. Samochody stały także na ul. Grunwaldzkiej od strony Plewisk oraz na Kopaninie. Od samochodów szybsi byli nawet piesi.

Po godz. 15 tendecje sie zmieniły. Tłoczniej zrobio się na drogach wyjazdowych z cmentarza: Cmentarnej, Owczej i Złotowskiej. Przejazd nimi zajmował około 20 minut.

A tramwaje puste...

Dobrą alternatywą dla jazdy zatłoczonymi drogami na Junikowo był tramwaj. O przesiadkę z autobusów do tramwajów apelowali policjanci. - Samochody jadą w żółwim tempie, a tramwaje przejeżdżają puste. Warto zatem wybrać jazdę tramwajem - mówi Ewa Ochocka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu

Przypomnijmy, do 5 listopada kursują tędy linie 1, 6, 13 i 15. We Wszystkich Świętych dodatkowo uruchomiono linie 22, 23 i 24. Tramwaje nie zatrzymują się jednak na samej pętli. Początkowy i końcowy przystanek znajduje się na wysokości wejścia do cmentarza.

Spokojniej na Miłostowie i Górczynie

W okolicach innych dużych nekropolii sytuacja od rana wyglądała dużo korzystniej. Po godz. 12 stała już jednak cała ulica Gnieźnieńska. Teraz ruch tam zmalał, podobnie jak na Warszawskiej, gdzie w kryzysowym momencie korek ciągnął się od wiaduktu na Antoninku do hotelu Novotel. Zatłoczona była natomiast ul. Bałtycka.

Na Górczynie od rana było wyjątkowo spokojnie. Po godz. 11 ruch znacznie wzrósł. Tłoczno było na ulicach Arciszewskiego, Ściegiennego, Promienistej, Głogowskiej, Reymonta i Hetmańskiej.

Od rana nie działały sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach Hetmańskiej i Głogowskiej oraz Hetmańskiej i Grochowskiej.

Tłoczno przy mniejszych cmentarzach

Spory ruch utrzymywał się przy cmentarzu na ul. Lutyckiej. Wolno jechaliśmy między ulicami Dojazd a Podolańską. Zablokowana przez kierowców szukających wolnych miejsc była ul. Szczawnicka. Przed południem korki tworzyły się także na ulicach 28 Czerwca 1956 r., Wspólnej i Św. Antoniego. Wieczorem ruch odbywał się tam już płynnie.

Dwa potrącenia

Od rana dwie osoby zostały potrącone na ulicach Poznania.

Najpierw przy wejściu do cmentarza Junikowskiego, na ulicy Cmentarnej, samochód potrącił kobietę. W ciężkim stanie trafiła do szpitala.

Do kolejnego potrącenia doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ulic Garbary i Wielkiej. Tam pod autobus wpadł mężczyzna. Policja apeluje o uwagę na drogach.

Autor: fc/roody/k / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań | Marek Krzemiński

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24