Wyszukiwarka, która pomaga odnaleźć groby na poznańskich cmentarzach, dostępna jest już w miejskiej aplikacji Smart City Poznań. Do tej pory działała jedynie w wersji na przeglądarkę internetową.
Wyszukiwarka cmentarna jest dostępna na stronie głównej aplikacji Smart City Poznań. Po kliknięciu w tę opcję, użytkownik jest przekierowywany do formularza, w którym należy podać imię lub nazwisko osoby spoczywającej na cmentarzu. Można też wskazać datę zgonu lub pogrzebu, a także nazwę cmentarza - to pozwoli na doprecyzowanie wyników wyszukiwania.
"Po kliknięciu w przycisk rozpoczynający wyszukiwanie, po krótkiej chwili na ekranie wyświetli się lista osób. Następnie wystarczy wybrać pole z danymi szukanej osoby, aby wyświetlić mapę. Wskaże ona dokładne miejsce na cmentarzu wraz z dodatkowymi informacjami. Wyświetli się również przycisk, który umożliwi wytyczenie trasy z aktualnej lokalizacji - aby zobaczyć trasę, użytkownik zostanie przekierowany do aplikacji zewnętrznej" – tłumaczy Urząd Miasta Poznania.
Pomoże znaleźć też groby powstańców i olimpijczyków
Wyszukiwarka grobów pomoże również znaleźć dane o powstańcach wielkopolskich 1918-1919 oraz o olimpijczykach spoczywających na cmentarzach znajdujących się na terenie Poznania. Przy wyszukiwaniu tych grup nie jest wymagane podanie imienia lub nazwiska.
- Internetowa usługa wyszukiwarki cmentarnej jest bardzo popularna, dlatego postanowiliśmy przenieść ją do miejskiej aplikacji mobilnej. Zaplanowaliśmy prace tak, aby narzędzie było gotowe przed 1 listopada, kiedy najwięcej osób odwiedza groby bliskich. Zachęcamy do zainstalowania aplikacji Smart City Poznań, która poza wspomnianą wyszukiwarką zawiera także wiele innych przydatnych funkcji dla mieszkańców – powiedział Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP oraz pełnomocnik prezydenta ds. Smart City.
Aplikacja Smart City Poznań jest dostępna na systemy Android oraz iOS.
Nowe działy w wyszukiwarce w przeglądarce
Wyszukiwarka nadal dostępna jest w wersji na przeglądarkę internetową. Pojawiły się w niej dwa nowe działy. "Dawne cmentarze" zostały poświęcone historii poznańskich cmentarzy od średniowiecza do współczesności. Natomiast "Cmentarze na mapie" umożliwiają sprawdzenie dokładnego położenia wybranych nekropolii. Wyszukiwarka cieszy się dużą popularnością, tylko w ubiegłym roku odnotowano w niej 375 108 wizyt.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UMP