Słynne wolsztyńskie parowozy wracają na tory. Dzięki powołaniu nowej instytucji kultury "Parowozownia Wolsztyn", regularne połączenia zostaną wznowione już od grudnia 2015 roku.
Z początkiem kwietnia 2014 roku na trasie Wolsztyn-Leszno przestały jeździć pociągi pasażerskie, prowadzone przez parowozy. Wówczas nie udało się porozumieć samorządowi z PKP Cargo, właścicielem parowozowni, w sprawie utworzenia spółki. Miała ona umożliwić, istniejącej ponad 100 lat parowozowni w Wolsztynie, komercyjne działanie.
Parowozy na właściwym torze
Ponad rok później, te same organy doszły w końcu do porozumienia. Samorządy Wolsztyna i województwa, a także PKP Cargo, po równo finansować będą "Parowozownię Wolsztyn", instytucję kultury, powstałą w wyniku braku zainteresowania stworzeniem spółki. Na wstępie każdy z inwestorów wpłacił po 375 tys. złotych. Nie wykluczone, że w kolejnych latach pojawi się potrzeba kolejnych dopłat. Jednak według urzędników, gra jest warta świeczki.
- Parowozownia wyróżnia Wolsztyn na kolejowej mapie świata, a wprowadzenie ruchu planowego na różnych liniach ma przyczynić się do promocji, nie tylko regionu, ale i całej Polski. O jej popularności może świadczyć fakt, że przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Zainteresowanie widać też w światowych mediach. Gościliśmy m.in. japońską telewizję czy BBC, które kręciły reportaże - zachwyca się burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis.
Wtóruje mu wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak: - Parowozownia Wolsztyn to wyjątkowa atrakcja, ponieważ turyści mają okazję zobaczyć faktycznie działające lokomotywy.
Jankowiak wie, że będzie to kosztowne, ale wierzy, że inwestycja się zwróci.
- Roczne utrzymanie będzie kosztować 1,5 mln złotych. Urząd Marszałkowski w 2016 roku wyda też 2 mln, aby co roku, sukcesywnie, zgodnie z biznesplanem zmniejszać dotacje. Zakładamy, że w 2019 roku instytucja powinna radzić sobie sama. Musi zarabiać, aby mieć środki na coroczny serwis jakim poddawany jest ten wymagający tabor - przyznaje wicemarszałek.
Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań