Parowozy wróciły na tory. Kursują do Wolsztyna

Autor:
FC\kwoj
Źródło:
PAP
Parowozy wracają na tory
Parowozy wracają na toryTVN 24
wideo 2/8
TVN 24Parowozy wracają na tory

Zamiast szynobusem z Poznania i Leszna do Wolsztyna można dotrzeć pociągiem prowadzonym przez zabytkowy parowóz.

W sobotę po raz pierwszy w tym roku, po trwającej od grudnia przerwie, rozkładowym pociągiem z parowozem można pojechać na trasie między Poznaniem a Wolsztynem. Od poniedziałku w dni robocze skład taki będzie kursował na linii Wolsztyn – Leszno. Pociągi jeżdżą w ramach rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich.

- Pociągi wznowiły kursy, bo w piątek podpisana została nowa umowa z wielkopolskim przewoźnikiem - powiedział dyrektor Parowozowni Wolsztyn Wojciech Marszałkiewicz.

Parowóz na stacji Poznań GłównyTVN 24

Podobnie jak przed rokiem kilkutygodniowa przerwa w kursowaniu pociągów prowadzonych przez parowóz wynikała z liczby zakontraktowanych w ubiegłym roku kilometrów, jakie miały przejechać te składy. Podpisana na obecny rok umowa dotyczy takiej samej liczby kilometrów co w roku 2019.

Planują zakupy i remonty

Marszałkiewicz zdradził, że w tym roku chciałby nabyć pięć całorocznych, przystosowanych do jazdy z parowozami, wagonów osobowych oraz wagon restauracyjny.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku pasażerowie będą mogli wyruszyć w podróż, siedząc w takim wagonie przy obiedzie zamówionym z karty dań – tak jak to było kiedyś – powiedział.

W tegorocznych planach wolsztyńskiej instytucji jest też remont budynków i obrotnicy. W poprzednich miesiącach Parowozowni Wolsztyn udało się przeprowadzić kapitalny remont całej bocznicy. Parowozownia pozyskała też dwa kilkudziesięcioletnie wagony typu 120A, które obecnie wożą pasażerów.

Parowóz jeździ do WolsztynaTVN 24

Marszałkiewicz zapewnił, że także w tym roku w rozkładzie znajdą się, planowane na miesiące letnie, kursy składem z parowozem wokół Poznania. Podkreślił, że w minionym roku takie cosobotnie przejazdy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem pasażerów – nie tylko mieszkańców stolicy regionu.

Wyjątkowa kolekcja

Parowozownia Wolsztyn ma około 30 unikatowych lokomotyw, w tym Piękną Helenę - parowóz Pm36-2 z 1937 roku, a także pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 roku. W swojej kolekcji posiada też około 20 historycznych wagonów, a także inne pojazdy szynowe: dźwig warsztatowy i pług odśnieżny z 1883 roku.

Parowozownia Wolsztyn jest instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego utworzoną przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP Cargo S.A.

Źródło: PAP

Autor:FC\kwoj

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości