Jeżeli możesz oddać krew, zrób to. Nie musisz pojechać do centrum krwiodawstwa, to może przyjechać do ciebie. A wszystko za sprawą krwiobusów, które jeżdżą po całej Polsce i umożliwiają chętnym oddawanie krwi. W niedzielę krew zbierano między innymi przed kościołem w Kicinie pod Poznaniem.
Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można zobaczyć, jaką ilością krwi danej grupy ono dysponuje. W niedzielę aż połowa kropelek była biała i pulsowała. A to oznacza jedno - krew tych grup jest na wyczerpaniu.
Jeśli więc posiadasz krew grupy 0 Rh+, 0 Rh-, A Rh- lub B Rh-, możesz uratować komuś życie. Niewiele więcej jest krwi grupy A Rh+.
Oddawanie krwi jest szczególnie ważne teraz, w wakacje. Jak pokazują statystyki, dochodzi wtedy do większej ilości wypadków. Dodatkowo trzeba pamiętać, że służba zdrowia wraca teraz do planowanych zabiegów, które odsunięto w czasie z powodu pandemii. I tej krwi zabraknąć wtedy nie może.
Gdzie można oddać krew?
Krew - jak zawsze - można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz oddziałach terenowych. Można też udać się do krwiobusu, który jeździ po województwach.
W niedzielę w Wielkopolsce krew można było oddać w Buku i w Kicinie. W ostatniej z miejscowości autobus stanął przed kościołem.
W poniedziałek i we wtorek krwiobus będzie stał w Poznaniu: na placu Mickiewicza i przed centrum handlowym Posnania.
Lekarze zachęcają do oddawania krwi też ozdrowieńców, którzy przeszli koronawirusa. Ich przeciwciała znajdujące się w osoczu mogą pomóc w leczeniu innych.
O czym pamiętać?
Do pobrania krwi należy odpowiednio się przygotować: zjeść śniadanie, wypić 1,5 litra wody. - Dawca musi być najedzony, po lekkim posiłku i odpowiednio nawodniony. Jest jeszcze szereg innych elementów, które określą dawcy, czy nadaje się do tego, żeby przyjść na taką akcję - mówi Tomasz Hadas, lekarz z krwiobusa.
Najważniejsze to oczywiście nasze zdrowie. Jeśli czujesz się przeziębiony, poczekaj, aż poczujesz się lepiej.
Krwi nie można oddawać też pół roku po zabiegu operacyjnym, endoskopii czy wykonaniu tatuażu lub przekłuciu uszu.
Kobiety muszą pamiętać, że nie mogą być w okresie miesiączkowania lub zaraz po jego zakończeniu. Należy odczekać trzy dni. Krwi nie pobiera się też od kobiet w ciąży i tuż po porodzie.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24