Mimo iż "Golgota Picnic" została wycofana z programu Malta Festival w Poznaniu, niektórym osobom udało się zobaczyć sztukę w całości na nagraniu wideo. Przedstawienie, które mocno bulwersuje środowiska katolickie obejrzała m.in. prof. Ewa Guderian-Czaplińska. - Garcia podejmuje poważną dyskusję o tym, co się z nami dzieje. Jest to krzyk rozpaczy - tłumaczy i przekonuje, że przedstawienie nie przekracza granic dobrego smaku.
Prof. Ewa Guderian-Czaplińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza obejrzała zapis spektaklu na specjalnym pokazie.
- Reżyser zachował się wspaniale i udostępnił nagranie z Hiszpanii wszystkim chętnym, którzy chcieliby zobaczyć spektakl. Na szczęście chętnych jest bardzo wielu. Dziś na Placu Wolności będzie czytanie "Golgoty Picnic". Jest wiele osób, które bardzo chcą ją obejrzeć i nie zgodzili się na odwoływanie przedstawienia - mówi Guderian-Czaplińska.
Co się stało z chrześcijaństwem?
Prof. Ewa Guderian-Czaplińska, która na co dzień pracuje w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk UAM, uważa spektakl Rodrigo Garcii nie przekracza granic dobrego smaku, a dodatkowo dotyka bardzo poważnych problemów, które dotyczą nas wszystkich.
- Spektakl jest niepokorny, zadziorny, ale mówiący o bardzo ważnych sprawach i wpisujący się w nurt w którym Garcia od dawna się porusza, czyli w krytykę konsumpcjonizmu. W tym przypadku odnosi się on w jakiś sposób do nauk Jezusa i do ikonografii chrześcijańskiej, jest to podstawa obrazowania w spektaklu - tłumaczy profesor zastrzegając, że nie dochodzi do profanacji symboliki religijnej.
- Sprowadza się to wszystko do tego, że Garcia zastanawia się nad tym, co się stało z chrześcijaństwem i jego przykazaniami w świecie, który ogarnięty został kapitalizmem oraz konsumpcją i na który, co bardzo ważne, wszyscy się zgodziliśmy, niezależnie od przekonań - mówi Guderian-Czaplińska.
Wszyscy katolicy na "Golgota Picnic"?
Jak mówi Guderian-Czaplińska, w przedstawieniu "obrywa się" wszystkim po równo.
- Wierzącym i niewierzącym. Swoją drogą pod koniec przedstawienia jest taki moment zadumy i pokaz siły prawdziwej sztuki. Staje się tam coś bardzo dziwnego. Atmosfera się zupełnie zmienia. Wszyscy katolicy powinni obowiązkowo ten spektakl zobaczyć, a nie protestować. Dlatego, że on skłania do myślenia o tym jak jest z religią i nie tylko religią w dzisiejszym świecie i co się z nią stało - podsumowuje prof. Guderian-Czaplińska.
Autor: kk/b / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Malta Festival | David Ruano