Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu jest w trakcie przyjmowania komisji powiatowych i miejskich. Bez otrzymania protokołów od wszystkich delegatur, nie można obliczyć wyników niedzielnych wyborów do wielkopolskiego sejmiku.
Komisja z Kościana jako pierwsza zjawiła się w środę w Poznaniu, aby złożyć protokół głosowania ze swojego okręgu. Aktualnie wojewódzka komisja jest w trakcie przyjmowania tej kościańskiej. Wszystko idzie jednak dosyć opornie, ponieważ nie działa system, który miał odpowiadać za liczenie głosów.
We wtorek do komisji wojewódzkiej dotarła komisja z Gostynia. Protokół został jednak zakwestionowany z uwagi na błędy formalne.
Nie wiadomo kiedy wyniki
We wtorek w nocy WKW kontaktowała się z powiatowymi komisjami. Jak powiedziała wiceprzewodnicząca komisji, Kinga Nowak, "niestety nie generowały się protokoły". "Komisje zdecydowały, że zaczną pracę od rana. My o godz. 8 rozpoczęliśmy posiedzenie i czekamy" - dodała.
Komisja nie podaje, kiedy przygotowywane zostaną wyniki wyborów do wielkopolskiego sejmiku. - Wszystko zależy od systemu i decyzji komisarzy wyborczych dotyczących tego, czy będziemy przyjmować protokoły wygenerowane poza systemem, czyli zrobione "ręcznie" - wyjaśniła Nowak.
PKW w poniedziałek podała fragmentaryczne informacje dotyczące niedzielnego głosowania do sejmiku Wielkopolski.
Według cząstkowych danych podanych przez PKW w nocy z poniedziałku na wtorek, a obejmujących tylko komitety ogólnopolskie, w wyborach do wielkopolskiego sejmiku prowadzi PSL (31,03 proc.) przed PO (23,62 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się PiS (19,15 proc.), SLD Lewica Razem (9,83 proc.), Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (3,74 proc.), Ruch Narodowy (1,25 proc.) i Demokracja Bezpośrednia (0,73 proc.)
W sejmiku województwa wielkopolskiego jest 39 radnych. Po wyborach w 2010 r. Platforma miała 17 radnych, jej koalicjant PSL - siedmiu, SLD dziewięciu, a PiS sześciu.
Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego