W Szprotawie (woj. lubuskie) powstała kładka na rzece zbudowana z łopaty turbiny wiatrowej. - To pierwsza taka budowla w naszym kraju – chwali się burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Wykorzystane elementy pochodzą z wyeksploatowanej elektrowni wiatrowej.
Kładka powstała na rzece Szprotawa. Spięła już oba brzegi, ale korzystać z niej jeszcze nie można.
- Obecnie trwają prace wykończeniowe. Kładka ułatwi komunikację pieszą i rowerową pomiędzy wschodnią i północną częścią miasta – ulicami Sienkiewicza i Chrobrego. Jej otwarcie planujemy na przełomie listopada i grudnia – powiedział Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy.
Jak dodał, cieszy go fakt, że konstrukcja jako pionierska forma powstała właśnie w jego gminie.
Kładka jest częścią większego projektu, obejmującego także budowę ścieżki rowerowo-pieszej i minibulwaru nad rzeką Szprotawa. Jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa lubuskiego. Całkowita wartość zadania to 250 tys. zł, z czego 80 tys. zł to dofinansowanie w ramach Programu Inwestycyjnego "Lubuska Baza Turystyczna".
Innowacyjne rozwiązanie analizowali naukowcy
Pomysłodawcą budowy kładki na bazie elementu z turbiny wiatrowej jest właściciel lokalnej firmy, zajmującej się recyklingiem metali i materiałów kompozytowych, w szczególności wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych. Rozwiązanie zostało opracowane dzięki unijnej dotacji przy współpracy z naukowcami z Politechniki Rzeszowskiej. Szprotawska firma opracowała również kilka innych rozwiązań dotyczących wykorzystania zużytych śmigieł dużych turbin wiatrowych do budowy elementów małej architektury. Za swoją innowacyjną działalność została tegorocznym laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miejski w Szprotawie