TVN24 | Poznań

"Bóg daje życie - smog je odbiera". Księża będą rozmawiać z wiernymi o wymianie starych pieców

TVN24 | Poznań

Autor:
ww
Źródło:
TVN 24
"Bóg daje życie - smog je odbiera" - rusza kampania informacyjna w parafiach
"Bóg daje życie - smog je odbiera" - rusza kampania informacyjna w parafiachTVN 24
wideo 2/10
TVN 24"Bóg daje życie - smog je odbiera" - rusza kampania informacyjna w parafiach

Do ośmiu tysięcy polskich parafii mają trafić w marcu plakaty i ulotki informujące o szkodliwości smogu. Księża mają instruować wiernych, co mogą zrobić żeby poprawić jakość powietrza w swojej okolicy. Podpowiedzą też jak postarać się o dotację na wymianę starych "kopciuchów". - Ta świadomość jest niewystarczająca w małych miejscowościach - mówi jedna z inicjatorek akcji.

Rusza kampania Polskiego Alarmu Smogowego i Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Do parafii mają dotrzeć ulotki i plakaty, które przybliżą wiernym problem zanieczyszczonego powietrza w Polsce. Materiały będą zawierały informacje o uchwałach antysmogowych, o konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych na węgiel i drewno oraz o możliwych do pozyskania na ten cel dotacjach. W ramach akcji pod hasłem "Bóg daje życie - smog je odbiera" planowane są też eko-kazania i spotkania z wiernymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Rozmowa, zaproszenie. "Chyba nie ma innej drogi"

Jak mówi Magdalena Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, są duchowni, którym bardzo zależy na tym, żeby uświadamiać parafian o problemie smogu. - Wczoraj rozmawiałam z dwójką księży, którzy mówili, że jest to dla nich ważne, żeby zaangażowanie ich wspólnoty lokalnej, wspólnoty parafialnej miało też tę formę ekologii integralnej, żeby angażować się całą społecznością w dbanie o wspólną przestrzeń, w dbanie o powietrze, które jest naszym wspólnym dobrem - wylicza w rozmowie z reporterką TVN24.

Smog doskwiera w wielu miejscach w Polsce
Smog doskwiera w wielu miejscach w Polscetvnmeteo.pl

Podkreśla, że księża cały czas mogą się do nich zgłaszać, chętnie podpowiedzą jak promować akcję na swoim terenie. Są też tacy wrażliwi na ekologię, którzy na własną rękę starają się uświadamiać wiernych, że "eko" podejście do życia to jedna z cech dobrego chrześcijanina.

- Zapraszamy do współpracy, tak bardzo konkretnie, na przykład do sprzątania lasu, segregowania śmieci. (...) [Sprawdzi się-red.] tylko spotkanie "face to face", rozmowa, zaproszenie, zapukanie do drzwi i poproszenie o coś, bo chyba nie ma innej drogi - twierdzi ksiądz Arkadiusz Sosna z Instytutu Ojców Szensztackich w Józefowie (województwo mazowieckie), który przy swoim klasztorze już dawno powiesił plakaty zachęcające do dbania o środowisko a teraz dołącza do akcji walki ze smogiem.

Ksiądz Arkadiusz Sosna jest jednym z duchownych, którzy włączają się do akcjiTVN 24

"Przychodnia, szkoła ale też parafia"

Kampania rusza po to, żeby takich jak on było więcej. - Ta świadomość [dbania o czyste powietrze-red.] wciąż nie jest tak wystarczająca w mniejszych ośrodkach, w małych miejscowościach, wsiach. I tutaj takim ważnym centrum lokalnym jest oczywiście przychodnia, szkoła, ale też parafia. Wychodzimy właśnie z tego założenia, żeby tam z tą informacją docierać - mówi Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Finał odbędzie się w niedzielę 21 marca. Do tego czasu chętni duchowni mogą zgłaszać organizatorom chęć przyłączenia się do akcji. Kampania jest częścią programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska "Zielone parafie" objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

W Józefowie już wiszą plakaty zachęcające do dbania o środowiskoTVN 24

Autor:ww

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości