Poznań promuje swoją kranówkę. Swoim gościom serwuje ją nawet wiceprezydent miasta. Reporter TVN 24 razem ze specjalistą sprawdzał czy faktycznie jej jakość jest tak dobra.
- Poprosiłem swoich współpracowników, żeby nie zamawiali dla mnie, dla moich gości wody niegazowanej w butelkach. Będziemy podawać wodę z kranu. Pozostawiłem jedynie butelki z wodą gazowaną - poinformował w środę wiceprezydent miasta, Mirosław Kruszyński.
W ten sposób wspiera on firmę Aquanet, która od początku roku prowadzi kampanię promującą walory poznańskiej kranówki. - Skoro jakość wody jest dobra, to trzeba z tego korzystać - przekonuje wiceprezydent.
Osąd specjalisty
Reporter TVN 24 postanowił sprawdzić, czy faktycznie woda z kranu jest smaczna. O jej ocenę poprosiliśmy Krzysztofa Stankiewicza, doktora nauk chemicznych i absolwenta Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który w ramach akcji Brita Tester degustuje i bada jakość wody kranowej w całej Polsce.
- Organoleptyczne badanie wody odbywa się codziennie we wszystkich firmach wodociągowych. Jest wykonywane zgodnie z normą, która mówi jaką woda ma mieć temperaturę i w jakim ma być otoczeniu - tłumaczy Stankiewicz.
Specjalista niczym sommelier badający wina, podjął się przetestowania trzech próbek wody. Każda z nich pochodziła z innego rejonu Poznania i z innego rodzaju budynku - ze starej dzielnicy willowej, z XIX-wiecznej kamienicy oraz z niedawno powstałego osiedla na Piątkowie.
"Im mniej smaku tym lepszy smak"
Wszystkie próbki zdały test na jakość, ale nie wszystkie otrzymały tą samą ocenę. Najmniej Stankiewiczowi smakowała woda z XIX-wiecznej kamienicy na Jeżycach. Powodem był najwyraźniej wyczuwalny smak.
- Im słabiej wyczuwalny smak i zapach, tym dla wody z kranu lepiej - tłumaczy Stankiewicz. Wedle tych kryteriów, najlepiej wypadła woda ze świeżo wybudowanej "plomby". - Rury jeszcze nie zdążyły zmienić smaku - wyjaśnia ekspert.
Aby polepszyć smak wody z kranu, Stankiewicz poleca "pozwolić jej się odstać".
- Niektórzy jeszcze zalecają ją filtrować. Ja najbardziej polecałbym pić tylko wodę zimną. Wszystkie urządzenia do jej podgrzewania to źródło potencjalnych zanieczyszczeń - uważa.
Jak podaje Aquanet, woda prosto z kranu jest znacznie tańsza, niż mineralna - za litr wysokogatunkowej butelkowanej wody można kupić 365 litrów kranówki.
Smak wody z poznańskich wodociągów poznał też reporter TVN24 Poznań :
Autor: kk/fc/par / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24